Stránky

pondelok 31. decembra 2018

Praha 2018 V. - Jeruzalemská synagóga

      Rozhodla som sa, že rozhodne Prahu dokončím v starom roku, aby som nový rok začala s novými miestami ... a tak na poslednú chvíľu dobehujem :)


       Našťastie to nie je ťažká úloha na Silvestrovský podvečer, keďže posledný deň v Prahe hneď ráno odišla sestra s rodinou domov, Danku som odložila na 3h v modernej škôlke pre tínedžerov - v Starbuckse  - a sama som sa vybrala pozrieť si Jeruzalemskú synagógu.
Jeruzalemská  synagóga
       Jeruzalemská synagóga ma očarila už zvonku. A nielen mňa. Postávali pred ňou skupinky turistov, čo práve vyrazili z vlakovej stanice a ani nevedeli, na čo sa pozerajú ... Je to najmladšia židovská synagóga v Prahe, postavená v r. 1905-1906 v secesnom maurskom slohu. Stále slúži na náboženské účely (len Jeruzalemská a Staronová sú nábožensky aktívne synagógy). Úchvatný je jej exteriér aj interiér v luxusnej kombinácii modrej a zlatej farby
Jeruzalemská synagóga
Toto je brána Hospodinova, cez ňu vchádzajú spravodliví
Jeruzalemská synagóga
Jeruzalemská synagóga
Pohľad od vstupu
Pohľad od vstupu na svätostánok
Svätostánok so zvitkami Tóry (5 kníh Mojžišovych)
Svätostánok
Pohľad od svätostánku ku vstupu
Vitrážové okná, zlatá, modrá ... Hospodin, postav stráž k mojim ústam (najbižší nápis)
Vitrážové okná s menami darcov
Pamätná doska z Cigánovej synagógy (zbúraná r. 1906)
Strop
Poschodie pre ženy - organ
Poschodie - maľované arkády
Pohľad na svätostánok z poschodia
Poschodie
Svätostánok takmer na dotyk ...
       Kochala som sa dlho ... tých 250Kč vstupného som vyčerpala dokonale :) Veď ma nikto nepoháňal ...  A podľa fotiek uznáte, že naozaj bolo na čom !
Poschodie Jeruzalemskej synagógy
      Už po ceste k Jeruzalemskej synagóge som takmer vrazila do Jindřišskej veže. Hneď som si ju zaradila na program po Synagóge. Ráno som aspoň nakukla do priľahlého Kostola sv. Jindřicha.
Kostol sv. Jindřicha
Kostol sv. Jindřicha
       Je to pôvodne farský gotický kostol Nového Mesta Pražského z r. 1378. V 18. storočí bol interiér zbarokizovaný a v 19. storočí ho chcel regotizáciou vrátiť gotike Josef Mocker. Cez mreže som v zatvorenom kostole veľa gotiky nevidela, ale zadné dvere, možno do sakristie, boli rozprávkové. 
Kostol sv. Jindřicha - zadný gotický vstup
Kostol sv. Jindřicha a Jindřišská veža
       Cestou späť som sa podľa nového plánu "vyviezla" výťahom za 140Kč do podkrovia Jinřišskej veže. Ten výťah je tam super vec!!! Veža je pôvodne zvonica Kostola sv. Jindřicha z r. 1472-1475. Je to najvyššia samostatne stojaca zvonica v Prahe, má 65,7m, vyhliadka je vo výške 33,48m. Vyhliadka nie je veľmi dobrá, pozerá sa len cez presklené svetlíky. Ale zas tá atmosféra podkrovia je milá, romantická :)
Jindřišská veža
Jindřišská veža
Schody do podkrovia s vyhliadkou
Podkrovie s vyhliakou
Zvonkohra v podkriví Jindřišskej veže
Vyhliadka - Hlavná vlaková stanica
Vyhliadka - Vítkov
Vyhliadka - Staré Mesto a Hradčany
Vyhliadka - Staré Mesto a Hradčany
          Vo veži je aj reštaurácia a cestou dole sú výstavy maliarske, historické, i interaktívna výstava Pražských veží.  
Výstava - Starý hodinový stroj
       Danku som bezpečne našla presne na tom mieste v Starbuckse, kde som ju odložila :) Pomaly sme sa vrátili na stanicu, kde sme sa rozlúčili s Miškom a nás už čakala len dlhá cesta domov ... a my by sme ešte tak v tej nádhernej Prahe ostali!!! Veľmi rada sa tam vrátim, už sa teším ... ale musím najskôr zarobiť na ďalšie Starbucksy :D 



štvrtok 27. decembra 2018

Morning Star - pokračovanie

V príspevku Morning Star som sľúbila malé pokračovanie po Vianociach.


Quilt je už u nových majiteľov a ja prikladám zvyšné fotky so strojovo vyšívaným venovaním :



Pohrala som sa s quiltom i štítkom, ale za tú radosť v očiach rodičov to stálo :)

nedeľa 16. decembra 2018

Nové ozdoby na stromček

Naposledy som z filcu piekla, teraz sú to už poctivé ozdoby, priemer cca 10 cm ...


Stromček budem mať ako minulý rok, bielo - brondzový, takže tieto krásky pôjdu na vetvičky na stôl. Určite im nájdem miesto, lebo som sa do nich zamilovala :)


A ešte niečo nové z krajky ...


Krásny posledný adventý týždeň ...

streda 12. decembra 2018

Podšálkovanie pokračuje

Minule som naznačila zmenu farieb i vzoru, aby mi z vločiek nepreplo :) Opäť ide o projektík in the hoop, celý robený na vyšívacom stroji. Látky som vybrala zvyškové, zo svojich obľúbených adventno-vianočných obrusov - Dahlie a Kráľovnej.


Látky: kolekcia Winter's Lane od Kate & Birdie’s pre Moda Fabrics
Rozmer:  12,5x12,5cm
Výšivka : Poinsettia Coaster od Kiwi Embroidery


Farbu si budem asi vyberať každý deň inú, podľa nálady ;)

sobota 8. decembra 2018

Praha 2018 IV. - Vyšehrad a Petřín

      Dnes vás vezmem na Vyšehrad - miesto, o ktorom som nič nevedela.  Objavil ho Miško pri svojich náhodných prechádzkach. Zamierili sme tam v jednu horúcu augustovú nedeľu o desiatej doobeda ...


       Vyšehrad je  kúzelné miesto ... Prvé zmienky o Vyšehrade sú z polovice 10. storočia. Knieža Vratislav II. (1061-1092, v r. 1085 korunovaný ako prvý český kráľ - pri jeho korunovácii bol vydaný Vyšehradský kódex, ktorého faksimile som videla r. 2015 v Klementíne) sa neznášal so svojím bratom biskupom, preto preniesol kráľovské sídlo z Pražského hradu na Vyšehrad, postavil Kostol sv. Petra a Pavla, rotundu sv. Martina a v r. 1070 založil kapitulu. Jeho nástupci v nasledujúcich takmer 100 rokoch Vyšehrad ohradili múrmi. V r. 1140 ale knieža Vladislav II. preniesol kráľovské sídlo naspäť na Pražský hrad a Vyšehrad začal upadať.
Vyšehrad vstup - Táborská brána(1639)
Vyšehrad - Rotunda sv. Martina
Vyšehrad - Rotunda sv. Martina
       Slávu mu chcel vrátiť Karol IV. (1346-1378), ktorý ho z úcty k predkom určil za miesto začiatku korunovačných sprievodov českých kráľov. Vyšehrad pričlenil k Novému Mestu, ale keďže strategicky bol Vyšehrad umiestnený zle, mimo mesta, r. 1420 vo vyplienili a obsadili husiti. Následne bol osídľovaný Horným mestom a v r. 1653-1727 prebudovávaný na vojenskú pevnosť. Koncom 19. storočia bol pri Bazilike sv. Petra a Pavla vybudovaný národný cintorín a Vyšehrad sa stal magickým miestom, národným pokladom.  
Vyšehrad - Bazilika sv. Petra a Pavla(1070)
       Prvú sme si pozreli Baziliku sv. Petra a Pavla, prebudovanú v r. 1885-1903 podľa návrhu Josefa Mockera a Františka Mikša. Je iná ... a nádherná! Jedinečná, tajomná ... a povedala by som, netradične zelená :) 
Bazilika sv. Petra a Pavla - hlavná loď
Bazilika sv. Petra a Pavla - oltár
Bazilika sv. Petra a Pavla - strop
Bazilika sv. Petra a Pavla - vyobrazenie vyšehradskej legendy o čertovom stĺpe
Pravá bočná loď - na konci kaplnka Panny Marie Šancovskej
Oltár s obrazom Pany Márie Dažďovej (14. storočie - kópia) - nosieval sa v 16-18. storočí v procesiách za dážď, a zaberal!
Maľované gotické oblúky
Galéria Vyšehrad nad Libušinou lázní
       Vo Vyšehradských sadoch práve prebiehal Festival čaju, bolo tam plno a zaujímavo. Čajové mištičky, čajníčky, čajové rituály zo všetkých kútov sveta ... Predrali sme sa stánkami ku Galérii Vyšehrad, odkiaľ podľa povestí zo skaly bájna kňažná Libuše veštila slávu mestu Praha. 
Vyšehrad
Vyšehrad- vyhliadka
Festival čaju
       O Národnom cintoríne na Vyšehrade som sa dočítala len sobotu večer, a v nedeľu ma uchvátil. Báli sme sa, či vôbec niekoho nájdeme, ale tam sa nedá nenájsť (pokiaľ nemáte 17 a nikoho nepoznáte :D)... Idete, čítate náhrobné kamene a každé tretie meno je známe. Nakoniec sme našli viac, ako sme vôbec dúfali :) Naozaj národná pamiatka!!! 
Národný cintorín
Národný cintorín
Karel Hynek Mácha
Vladimír Ráž - princ z Pyšnej princeznej
Waldemar Matuška
Karel Čapek
Bazilika sv. Petra a Pavla z Národného cintorína
Božena Němcová
       Na Vyšehrade som ešte chcela vidieť Kazematy - podzemné chodby pre rýchly presun vojska zo 17. storočia (cca 1km), a Gorlice - podzemnú sálu, 300m2, vysokú 13m, sklad potravín či streliva a v prípade nebezpečenstva i zhromaždisko vojska - vošlo tu 2000 vojakov. Do kazemát sa vchádza od Tehelnej (Cihelnej) brány. Miško s Rudom nemali záujem, ale ich chyba. V 30 stupňových horúčavách tam bolo okolo 15 stupňov, dokonalé ochladenie :) Prvé zdúchli drkotajúc zubami Danka s Katkou a Aďkou, potom Aďa ... a ja som si vychutnávala hry svetiel a tieňa zo 6 originálov sôch z Karlovho mosta v obrovskej Gorlici sama ... 
Vyšehrad - Cihelná brána(1841)
Kazematy (17. storočie)
Sála Gorlice a 6 originálov sôch z Karlovho Mosta
Gorlice - Sv. Augustín, Jeroným Kohl, 1708
      Najedli sme sa v Paládiu. Danka s Miškom potom museli nutne nakupovať Miškovi na pracovnú akciu v pondelok ráno a ja som sa podľa plánu išla previezť na Petřín. 
Petřín - Pamätník obätiam komunizmu
Rozhľadňa na Petříne
       Mala som štiknutý celodenný lístok, ktorý platí aj na lanovku na Petřín. Na Petřínskej rozhľadni ma ani nenapadlo šľapať hore peši, veď vstupné 150Kč treba zaplatiť určite (ja som mala kombinované so Zrkadlovým bludiskom za 210Kč) a za výťah to je len 60Kč naviac ... Nakoniec bol zážitok aj samotný výťah, skoro ako technický! A veža, paráda, kývala sa :D
Petřín - výhľad na Strahovský kláštor
Petřín - výhľad na Pražský Hrad
Petřín - výhľad na Malú Stranu s Kostolom sv. Mikuláša a vežou
Petřín - výhľad na Staré Mesto a Žižkov, dole Zrkadlové bludisko
Petřín - výhľad na Národné divadlo a Žižkov, dole Zrkadlové bludisko a Katedrála sv. Vavrinca
Katedrála sv. Vavrinca (Starokatolícka cirkev) pri rozhľadni
       Zrkadlové bludisko je môj malý splnený sen ... pamätám si ho z detských rokov, z filmov a rozprávok, i ten pocit, že na takom tajomnom mieste by som tiež chcela byť ... a teraz, hádam po 40 rokoch som tam, a je to malé, milé, zábavné a veselé a stále úžasne rozprávkové ... ale vôbec nie tajomné :)
Zrkadlové bludisko
Zrkadlové bludisko
Zrkadlové bludisko
       Keď som sa zviezla z Petřína a došla za deťmi do Chodova. Sadla som si teraz ja do Starbucksu a oddychovala a čakala kým nakúpili. Danka bola na konci dňa uťahaná viac ako ja. Boleli ju kolená, nevládala chodiť. To chce 40 ročné skúsenosti, vedieť, že nakupovanie je strááááášne namáhavé a úmorné a vyčerpávajúce!!! Miško proste Danku uštval v obchodoch, to už veru je výkon :D 
Oddych v Starbuckse