Stránky

streda 28. augusta 2019

Lilli Pilli

      Už si vravím, že tých šatiek mám dosť ... a nemám :D

Vzor: Lilli Pilli od Ambah O'Brien
Vlna: DROPS Baby Merino 01 White 110g a  43 Light Sea Green 110g, Malabrigo Sock 139 Pocion 100g
Ihlice:  č. 4
Rozmer: cca 200x50cm po vypnutí
Farbu Malabriga Pocion je ťažko sfotiť, ona je fakt zakaždým iná, podľa toho ako na ňu dopadá svetlo .. niekedy viac zemitá, inokedy modrá, dokonca aj zelená ... Všetky fotky farbu vystihujú i nevystihujú, vyberte si :) Je čarovná ...

piatok 23. augusta 2019

Opäť Kiwi podšálky :)

      Toto je už moja úchylka, podšálky od Kiwi Embroidery :)
       Takže si zhrniem: mám tekvičky na jeseň, vianočné ruže na zimu, zajačikov na jar a teraz nové: kvety na leto, tentokrát už ale výšivka nie je free ...
      Tieto kvetinky ale nebudú moje. Sú zo zvyškov obrusa a : Sestrička, všetko naj k narodeninám ;) To som zvedavá, ako si s tým poradíš :D

pondelok 19. augusta 2019

Kodaň 2019 III. - recepcia u Margaréty II.

Seriál:
       Náš výlet sa pomaly blížil ku koncu, v nedeľu večer o 19:50 nám odlietalo lietadlo do Budapešti. Ale aj tento posledný deň sme neleňošili. Ráno sme zbalili kufre, užili si posledné úžasné hotelové raňajky a o 10:00 sme klopali na brány Rosenborgu. 

      Rosenborg je renesančný zámok v centre Kodane. Bol postavený r. 1606 Chriastianom IV. Najskôr slúžil ako letohrádok, od r. 1710 ako kráľovská rezidencia a po vyhorení Christiansborgu r. 1794 slúžil ako hlavné sídlo kráľovskej rodiny. Najkrajšie a najzaujímavejšie na zámku sú dánske korunovačné klenoty a kráľovské šperky v suteréne.
Rosenborg
Rosenborg - ružové záhrady
      Zámok v lete otvárajú už o 9:00 a keďže sme prišli neskôr, na lístky sme chvíľu stáli, ale nie dlhšie ako 15 minút. Vstup do zámku je obmedzený, dostali sme časové lístky na 10:40. Bolo to prvé a jediné miesto, kde nám neponúkli žetóniky do úschovných skriniek, museli sme si kartou v suveníroch 'kúpiť' dánske mince :) Bolo to smiešne, lebo tie mince/žetóniky sú len záloha, po otvorení zo skrinky vypadnú, takže nechtiac sme sa dostali k prvým reálnym dánskym korunám :D 
Rosenborg - zimná izba Christiana IV.
Rosenborg - Mramorová izba, pôvodne spálňa Kirsten Munk, druhej manželky Christiana IV.
Pridať popisRosenborg - sála Kriastiána V., pôvodne obývacia izba Kirsten Munk
Rosenborg - Sála Frederika IV., pôvodne audienčná miestnosť Christiana IV.
Rosenborg - Kabinet Frederika IV.
      Opäť nás zarazilo ťažké a tmavé zariadenie izieb. Až na druhom poschodí boli izby svetlejšie, tam by som už aj ja dokázala žiť. Nádherné stoly vykladané polodrahokammi, z Florencie, ma fascinovali na oboch poschodiach :) 
Rosenborg - izba Christiana VI.
Rosenborg - izba Frederika VII., pero ktorým podpísal Dánsku Ústavu 5.6.1849
Rosenborg - Kráľovská sála, 1624, miesto bálov a audiencí
Rosenborg - Kráľovská sála, 1624, miesto bálov a audiencí
Rosenborg - Kráľovská sála, 1624, miesto bálov a audiencí
Rosenborg - Kráľovská sála, Rosenburgské gobelíny 1685-1693, s témou dánsko-švédskej vojny Chriastiana V. 1675
Rosenborg - Kráľovská sála, Rosenburgské gobelíny 1685-1693
Rosenborg - Kráľovská sála
      Vedela som, že korunovačné klenoty sú v suteréne, ale nevedela som že prístup je zvonku, bez časového určenia. Preto sme si ich pozreli nakoniec - ale veď tak to má byť, najlepšie nakoniec :) Bola to prvá pokladnica, kde by si zgustli aj chlapi - tých by zaujali zbrane a staré vína (1598, 1599,1615) :) Mňa zaujali sošky zo slonoviny a jantárové ozdoby, zrkadlá, truhlice. Korunovačné klenoty boli nádhernou bodkou za prehliadkou zámku. 
Pokladnica - koruna Christiana IV., vyrobená 1595-1596 Dirichom Fyringom v Odense
Pokladnica - kráľovské šperky, nie sú v osobnom vlastnícte, podľa poslednej vôle manželky Christiana VI. patria ku korune a nosí ich aktuálna kráľovná len na území Dánska
Pokladnica - vpravo kráľovská koruna od Christiana V. - Christiana VIII., 1670-1671, vľavo koruna kráľovnej, 1731
Rosenborg - vchod do pokladnice strážia vojaci
Rosenborg - výmena stráží, ale títo chlapčekovia by isto niečo ustrážili :)
       Po Rosenbergu sme sa vrátili do kostola Frederiks Kirke pri Amalienborgu, keďže nám to v piatok nevyšlo. Je to rokokový evanjelický kostol, najväčši kostol v Škandinávii (kupola ma 31m). Bol postavený v r. 1740-1894, pravdepodobne podla Baziliky sv. Petra v Ríme. V Dánsku mu hovoria len Mramorový kostol. Dá sa dostať aj na vyhliadku na kupole, ale v nedeľu nebolo počasie na vyhliadky, ani sa nám nechcelo čakať do 13:00, aj nás už chytala cestovná horúčka :D, takže toto sme vynechali. 
Frederiks Kirke - Mramorový kostol
Frederiks Kirke - Mramorový kostol
Frederiks Kirke - Mramorový kostol
Frederiks Kirke - Mramorový kostol
Frederiks Kirke - Mramorový kostol
Námestie Kogens Nytorv a Dánske kráľovské divadlo
Z Kogens Nytorv ku Christiansborgu
      Naše posledné kroky v Kodani viedli k Christiansborgu. Je to bývalý kráľovský palác a do vyhorenia roku 1794 kráľovská rezidencia dánských kráľov v Kodani (po požiari sa rezidencia preniesla do Amalienborgu). V súčasnosti je to sídlo dánského parlamentu (Folketingu), Úradu vlády a múzea. Palácový komplex se nachádza na poloostrove Slotsholmen (Poloostrov palácov).
Christiansborg - Palácová kaplnka, 1826
Christiansborg - Palácová kaplnka, 1826
Christiansborg - Palácová kaplnka, 1826
       V Christiansborgu sa na rozdiel od iných múzeí stretnete s reálnym kráľoským životom. Reprezentačné priestory paláca sa využívajú pri kráľovských i vládnych návštevách. V kráľovskej kaplnke boli krstené deti korunného princa Frederika, vo Veľkej sále Margaréta II. poriada recepie a bankety, v Zamatovej izbe víta svojich hostí ... a všade sa v týchto izbách stretnete s reálnymi obrovskými fotografiami z týchto akcií. Máte pocit, že ste v centre diania, na recepcii u Margaréty II. :) My sme jej dokonca doniesli aj kráľovské šperky z Rosenborgu, nech je pre nás chic ;) Bohužiaľ jej niečo do toho skočilo, nemala na nás čas, náš zážitok z Christiansborgu to ale nepokazilo :) 
Christiansborg - vstup
Christiansborg - kráľovské schodisko
Christiansborg - kráľovské schodisko
Christiansborg - Alexandrova izba, pomenovaná podľa mramorového vlysu Berthela Thorvaldsena okolo izby
Christiansborg - Kráľovnina knižnica
Christiansborg - Abildgaardova izba
Christiansborg - Abildgaardova izba, pomenovaná po autorovi obrazov z r. 1791, z 13 obrazov r. 1794 10 zhorelo
Christiansborg - jedáleň s nórskymi lustrami z r. 1800 z Oslo, miesto obedov pri návštevách prezidentov a vlády
Christiansborg - Veľká sálapre 400 hostí s tapisériami Bjorna Norgaarda
      Ako každá kráľovská rodina, aj tá dánska má svoje aféry. Najznámejšia je určite aféra britskej princezny Karolíny Matyldy(1751-1775), manželky Christiana VII(1749-1808). Christian VII. trpel ľahšou formou schizofrénie, manželka si s ním nerozumela a trpela. Mali spolu syna Frederika(1768-1839). Zo svojich ciest si Christian doviedol domov lekára Johanna Friedricha Struenseeho (1737-1772), ktorý kráľa nie len liečil, ale mal na neho veľký vplyv a stal sa dokonca ministrom. Bol inteligentný a napriek počiatočnej nevraživosti sa nakoniec s kráľovnou do seba zaľúbili a mali spolu dcéru Luisu Augustu(1771-1843). Keď to kráľ zistil, Struenseho sťal, kráľovnej odobral deti (aj dcéru) a poslal ju do vyhnanstva do nemeckého Celle. Tam zomrela ako 24 ročná na šarlach. Je to jediná dánska kráľovná, ktorá nie je pochovaná v Roskilde. Syn Karolíny a Christiana VII., Frederik, sa stal r. 1808 kráľom, Frederikom VI., panoval až do smrti. Iróniou osudu ale nemal dospelého mužského potomka od kráľovnej (z 8 detí sa dospelosti dožili len 2 princezné), vláda teda po jeho smrti prešla na jeho bratranca Christiana VIII. (1786-1848). No a jeho druhou manželkou bola Karolína Amália, dcéra Luisy Augusty. Struenseho vnučka bola kráľovnou :)
      Dáni sa touto aférou netaja, verejne ju priznávajú. V Christiansborgu v salóne s rodokmeňom Oldenburgovcov, je pekne vyznačený Struensee ako otec Luisy Augusty. A komu bol tento výklad prikrátky a prirýchly, pozrite si film Kráľovská aféra. Aj ja som si pozrela, hneď po návrate z Kodane :) 
Christiansborg - Zamatová izba
Christiansborg - Trónna sieň, z balkóna vľavo bolo vyhlásené zasadnutie Margaréty II. na trón r. 1972
Christiansborg - Izba vo veži s tapisériami z r. 1926-1929
      Príjemným spestrením po toľkých palácoch bola medená palácová kuchňa a kráľovské stajne. Kuchyňa sa už nepoužíva, ale koče zo stajne sa stále používajú pri významných príležitostiach. 
Christiansborg - palácová kuchyňa
Christiansborg - palácová kuchyňa
Christiansborg - palácová kuchyňa
Christiansborg
Christiansborg - kráľovské stajne
Christiansborg - kráľovské stajne
Christiansborg - Gala koč slúžiaci na prevoz ambasádorov z ich rezidencií na audienciu ku kráľovnej
Christiansborg - Zlatý koč kráľovskej rodiny pre významné príležitosti, napr. na novoročnú recepciu z Amalienborgu na Christiansborg
      Pred vyzdvihnutím kufrov sme sa dobre najedli v obchodnom centre Field's pri hoteli. Nakúpili sme posledné čokoládky a odviezli sa posledné 2 zastávky vláčikom na letisko. A tam sme si krááásne počkali, lebo naše lietadlo malo meškanie 1h :) Letisko v Kodani bolo strašné. Ak neviete bránu, nemáte si kde sadnúť! Asi musíte nakupovať :D A aj keď už sme bránu vedeli, poslednú polhodinku, sedeli sme na zemi, lebo ani tam nebolo kde sadnúť :( Našťastie sme to zvládli, aj keď následné šoférovanie z Budapešti Rudovi, od 23:00 do 02:30, nezávidím. Ja by som to nezvládla. Ale všetko je za nami, aj to pekné aj to menej pekné a už len spomínam na nádhernú Kodaň :) A ešte musím prečítať Dittu, dcéru človeka :)