Stránky

sobota 24. septembra 2022

Jordánsko 2022 III. - Mukawir, panoráma údolia Mujib, Umm Ar-Rasas, hrad Karak

Seriál

        Deň presunu z Ammánu do Petry s niekoľkými zastávkami. Ani v tento deň sme si ráno nepospali, naopak, vyrazili sme ešte skôr. Raňajky sme mali o siedmej a o pol ôsmej sme sa už so zbalenými kuframi schádzali pri našom autobusíku.

      Prvá zastávka bola výhľad na Mŕtve more. Nielen Mŕtve more, ale celkovo vyprahnutá krajina dookola zaujala ... V tej chvíli som ešte netušila, že ten tajomný kopec vľavo, s dierami, bude našou druhou zastávkou ... Mukawir.

Výhľad na Mŕtve more, vľavo Mukawir

       Mukawir (Machareus) sú zrúcaniny pevnosti na kopci, 1,1km nad hladinou Mŕtveho mora. Pevnosť bola postavená v r. 90 pred n.l. a rokoch 4 pred n.l. - 39 n.n , teda v čase života Ježiša Krista, patrila Herodovi Antipovi, rímskemu vládcovi v Galilei. Herodes Antipas sa rozviedol so svojou prvou ženou a vzal si Herodiadu, manželku svojho nevlastného brata. Toto počínanie verejne odsudzoval Ján Krstiteľ ako incestné a proti židovské. Ján Krstiteľ bol zatknutý, dva roky väznený na Mukawire a po Salominom tanci na jej žiadosť bol v Mukawire v r. 32 n.l, pred Veľkou nocou, sťatý. Salomina žiadosť bola ovplyvnená matkou Herodiadou, ktorá sa chcela zbaviť Jána Krstiteľa, veľkého kritika svojho vzťahu ... Onedlho potom, v r. 70 n.l., bola pevnosť zničená rímskymi légiami.

Cesta na Mukawir
Cesta na Mukawir
      Výstup na kopec trval len okolo 20 minút, ale bol dosť náročný, slnko už o 10:00 riadne pálilo. Mukawir sa nám odmenil nádhernými výhľadmi. Pomotali sme sa tam asi 20 minút, pofotili a vrátili. Ninka povedala, že pred mesiacom boli tie kopce viac zelené a kozy mali čo žrať :) A vraj na parkovisku neboli normálne WC, ale nám už postavili :) Do hodinky sme boli naspäť v autobuse a pokračovali v jazde po Kráľovskej ceste - cesta v blízkosti Mŕtveho mora, spájajúca mnohé jordánske pamiatky. Ja som si v autobuse pustila Krylovu Salome. Za zavretými očami sa mi vírilo sedem závojov tancujúcej Salome, na striebornej tácke ležala hlava Jána Krstiteľa a mala som zimomriavky ...
Mukawir
Na Mukawire

Dovidenia Mukawir
     Druhou zastávkou dňa bol výhľad na údolie Mujib z Moujib panoráma výhľadu. Údolím preteká riečka Mujib a je prírodnou rezerváciou. Sú v ňom turistické chodníčky, riečkou sa dá v niektorých miestach prejsť v kaňonoch. My sme tam nešli, ale ďalšia májová skupina prešla aj Wadi Mujib Siq Trail . Asi sa šikovnejšie vypratali z Mukawiru :)
Panoráma údolia Mujib - výhľad vľavo, priehrada Mujib a Kráľovská cesta
Panoráma údolia Mujib - výhľad vľavo, priehrada Mujib a Kráľovská cesta
      Vyhliadka je rozsiahla, celý výhľad sa nedá obsiahnuť ani panoramatickým záberom, lebo to proste z jedného miesta nevidno. Musíte prechádzať po vyhliadkovej terase a do toho sa motajú turisti, takže naraz sa nedá odfotiť. Pri vyhliadke sa dá občerstviť, domáci ponúkajú arabskú kávu s kardamónom, vodu, čaj i oddychovú miestnosť. Nám ešte po ceste kdesi v dedinke Auch kúpil arabský chlieb a falafel, ktorý sme zjedli až na vyhliadke. Bolo pol jednej - mali sme pravý jordánsky obed s bezplatným nádherným výhľadom :)
Panoráma údolia Mujib - výhľad niekde do stredu
Panoráma údolia Mujib - výhľad vpravo, údolie rieky Mujib v smere k Mŕtvemu moru

Panoráma údolia Mujib
      Po kratšom ďalšom presune autobusom sme o štvrť na dve vystúpili pri Umm Ar-Rasas. Je to dedinka s rozsiahlymi archeologickými náleziskami z obdobia rímskeho (r. 27 pred n.l. - 395 n.l.), byzantského (r. 395 - 1453) i moslimského (r. 622-750). Nálezisko je rozsiahle, všade samé kamene. Jediná vyššia budova je len zastrešený komplex kostola sv. Štefana z r. 785 a neskôr. Zastrešenie chráni rozsiahle zachovalé mozaiky. Na fotkách náleziska je väčšinou prezentovaný kostol sv. Pavla. Tri oblúky so vstupom sú proste vyššie a viditeľné z diaľky. Po východe zo zastrešenia kostola sv. Štefana nás zaujal vzdušný vír. Bol krásne viditeľný lievik, ale nestihli sme to odfotiť.
Umm Ar-Rasas - návštevnícke centrum
Umm Ar-Rasas - jediná vyššia budova, zastrešené ruiny a mozaiky komplexu kostola sv. Štafana
Umm Ar-Rasas - Leví kostol
Umm Ar-Rasas - kostol sv. Pavla

Umm Ar-Rasas - komplex kostolov sv. Štefana s mozaikovými dlažbami z rôznych období
Umm Ar-Rasas - komplex kostolov sv. Štefana s mozaikovými dlažbami z rôznych období
Umm Ar-Rasas - ešte posledná kaplnka komplexu kostolov sv. Štefana, r. 785
dovidenia Umm Ar-Rasas

      Z Umm Ar-Rasas sme odišli o štvrť na tri a približne o hodinu sme už prechádzali popod hrad Karak. Toto bola posledná zastávka dnešného presunového dňa. Popravde, boli sme unavení a hladní, ale museli sme vydržať.

Hrad Karak - zachovalý vstup
Hrad Karak - vstupná chodba
      Hrad Karak stojí na svojom mieste už od r. 600-700 pred n.l., ale zaujímavý je hlavne svojou funkciou v čase križiackych vojen. Veď preto pyšne nesie prívlastok križiacky hrad. V 11.-16. storočí sa pápeži snažili rozšíriť kresťanstvo medzi moslimov pomocou výprav západoeurópskych šľachticov - križiakov. Karak bol v tom čase ich nedobytnou pevnosťou, ich útočiskom. Vidieť sme ho mohli vo filme Kráľovstvo nebeské. Sú to väčšinou zrúcaniny. Z nadzemných častí je zachovaná a prístupná vstupná chodba a veľká rytierska sála v palácovej časti. Rozsiahlejšie je zachovaný komplex miestností v podzemí hospodárskej časti. Fascinujúce je vrstvenie hradieb, ktoré zaručovalo hradným obyvateľom - križikom bezpečnosť pred nájazdami moslimov z vonku
Hrad Karak - ideme k palácovej časti

Hrad Karak
Hrad Karak - vstup do podzemia
Hrad Karak - výhľad na mesto Karak
Hrad Karak - palác
Hrad Karak - palác - veľká rytierska sála
Hrad Karak - palác
Hrad Karak - tajomné podzemie
Hrad Karak - tajomné podzemie
Hrad Karak - tajomné podzemie
Hrad Karak - úžasný výhľad
Hrad Karak - niekoľko vrstiev nedobytných hradieb
Hrad Karak - kuchyňa
Hrad Karak - kuchyňa
      Na Karaku sme strávili asi hodinu a odišli o pol piatej. Ešte že som mala proteínovú tyčinku a cukríky anticol, inak by som od hladu nevidela :) Jedli sme až okolo štvrť na šesť, v Petra Tourist Complex. Auch zavolal a vybavil večeru, šéfkuchár pred nami otáčal maqlubu na podnos. Všetci sme boli veľmi hladní a jedlo zo švédskych stolov mizlo pred očami zázračnou rýchlosťou. Ďalšiu dlhú cestu do Petry sme trávili a spali ... Do Petry sme dorazili za tmy. Ubytovali sme sa o pol deviatej večer v hoteli Sharah Mountains Hotel . Každý bežal vybaľovať a oddychovať, lebo ráno nás čakalo, ako inak, skoré vstávanie.
Tradičná jordánska maqluba - čo bolo dole, je hore :)
Maqluba
      Ja som si v tejto chvíli uvedomila jedno. Pre odchodom do Jordánska som vravela, že nás čakajú tri dni šutrov, kým sa dostaneme do Petry. Že nás to unudí ... Tie tri dni boli za nami a ja som nemala vôbec pocit nudy či jednotvárnosti. Boli to úžasné dni a to, čo nás čakalo ďalší deň, malo byť ešte úžasnejšie ...

6 komentárov:

  1. Marti, jsem okouzlená už teď, co teprve až zveřejníš fotky z Petry. Staré kamení mě tedy nudit opravdu nemůže a opět nádherné mozaiky... Ach, to je taková krása!
    Přeji hezkou neděli a děkuji! Helena

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Však? Tie staré kamene keby vedeli rozprávať ... Krásne dni aj Tebe ♥

      Odstrániť
  2. och Marti, nadherne...raz ked budem velka urcite tam pojdem!

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Tohto roku hádam všetky cestovky nabehli do Jordánska, ale ani sa im nečudujem, je to pecka - odporúčam, choď, a nečakaj kým vyrastieš, neoplatí sa :) ♥

      Odstrániť