pondelok 13. marca 2023

Jordánsko 2022 VI. - Z Wadi Rum k Mŕtvemu moru

Seriál

       Piatok mal byť oddychový deň - deň presunu z Wadi Rum k Mŕtvemu moru. Ráno sme mali možnosť privstať si a pozrieť si východ slnka na púšti - o 4:50. V podstate som o tom ani len neuvažovala. Chcela som sa poriadne vyspať a dúfala som, že mi v našom Wadi Rum Base Campe nebude v noci zima. 

      Nebola, ale spala som len do o 4:30, kedy som sa zobudila, lebo som potrebovala na WC. A Mirka - ranné vtáča - v posteli už nebola!!! Hneď mi napadlo, že sa tiež zobudila a už čaká na východ slnka. Tak som sa prezliekla na brodenie pieskom a po vypišaní som zamierila v ustupujúcej tme za skalu za WC, kde mal byť východ slnka pozorovateľný. Mirka tam už stepovala trištvrte hodiny :) 

Náš kemp o 4:08
      Rozvidnievalo sa, ale slnko sme nevideli. Fotili sme ťavy, ktoré tu mali ohradu. Zabávali sme sa na mláďatkách, ktoré hneď doklusali k ohrade na maškrtu, ale keď nič nedostali, išli si cucnúť mliečko k mamkám :) Mirku to o 5:05 prestalo baviť, keďže tam stepovala už dlho, ja som čakala ďalej ...
Zvedavé ťaviatká
4:58 ... rozvidnieva sa, ale slnko nikde
      Problém bol v tom, že sme slnko čakali v najnižšom údolí medzi skalami na obzore (vľavo od štítu), ale ono, hnusoba jedna, vyliezalo inde. Slnko vychádzalo vpravo od štítu, ktorý ho tak celý čas skrýval ... a ja nešťastnica som prvé lúče slnka zahliadla o 5:22, už v dennom svetle.
5:22 - konečne som sa ja blbá posunula a objavila prvé lúče skrývajúceho sa nezbedného slnka
      Vďaka dlhšiemu čakaniu som sa dočkala aj domáceho pána, ktorý prišiel nakŕmiť ťavy. Bolo to milé. Keď otvoril klietku, ťaviatká radostne vybehli von, ako kozičky. Staré ťavy sa pokojne pohupovali v klietke. Keď ale otvoril veľkú bedňu a začal naberať žrádlo, všetky ťavy, mladé i staré, ho obkolesili a potom ho sledovali ako husičky ... ako naše psíky:) Je to jasné, či na Slovensku, či v Jordánsku, pre zvieratká je najlepší kamarát ten, kto ich kŕmi :)
Keď začal naberať krmivo, všetky ťavy ho sledovali - ako naše psíky :)

Spoločenský stan - miesto večere, večernej zábavy i raňajok
Náš kemp - foto od WC
Spoločenský stan
Moja posteľ - tá deka bola megahrubá, megateplá
Raňajky v púšti - normálne luxus :)
Opúšťame kemp vo Wadi Rum
      Po raňajkách, ktoré v ničom nezaostávali za raňajkami v hoteli, sme si umyli zuby a vypišali sa v spoločných WC/sprchách/umývarkach, zbalili svojich pár slivák (ja doslovne :D) a zamávali z džípov nášmu Wadi Rum Base Campu na rozlúčku. Viezli sme sa ale len chvíľku, všetky ženy sme si doplatili na ráno jazdu na ťavách. Nasadila som si jordánsku šatku, nasadla na ťavu a karavána sa pohla ...
Nasadiť šatku ...
Som pripravená - karavána štartuje
Karavána v púšti
      Po návrate do základného tábora v dedine Wadi Rum Village sme počkali mikrobus s kuframi. Po dvoch ťažkých dňoch a skorom rannom vstávaní ma nasledujúce 4 hodiny v autobuse celkom tešili. Driemali sme všetci, ale stihla som zahliadnuť Aqabu a Červené more cez okno autobusu ;) Okolo pol tretej sme sa zastavili na obed v nejakom hoteli pri Mŕtvom mori. Už to nikto nefotil, bolo toho veľa, rôznorodé a chutné - luxus, ale už aj klasika. Všetci sme si ale všimli jordánsku rodinu za nami. Jedli tak, že si robili druhý švédsky stôl na stole. Zo všetkého si naložili kopec na jeden tanier, taniere pokládli na stôl a potom si každý nakladal na svoj tanier až z týchto predplnených tanierov. Keď odišli, bola to hrôza. Ryža, omáčky, omrvinky rozhádzané po celom stole aj pod stolom ... ale vraj je to u nich takto bežné a čašníci sú zvyknutí. Asi áno, lebo sa nijak nepozastavovali, proste len pratali. Pre nás to bol ale kultúrny šok. No ale aj napriek tomu sme sa opäť dobre najedli a asi o štvrtej sme dorazili do hotela Crowne Plaza na pobreží Mŕtveho mora. Je to 5* hotel a nás šokoval vstup do hotelového komplexu - s batožinou cez skenery, ako na letisku!!!
Mŕtve more - soľ vyzrážaná na brehu
Izba v Crowne Plaza
Izba v Crowne Plaza - výhľad z okna

      Luxusný hotel bol prekvapením od Aucha, lebo pôvodne sme mali byť v nejakom 4*. Ale to nebolo všetko, ešte nám Auch daroval každému fľaštičku so sypaným pieskom - darček od jordánskej cestovky, ktorá nám zabezpečovala lokálneho sprievodcu Aucha. Bolo to milé. A ja som dostala dokonca zázračnú fľaštičku - prispôsobila sa krajine, kde sa nachádza :D Ale nie, mala vzduchovú bublinu, takže z ťavy v Jordánsku sa stal na Slovensku jeleň :D Keby to chceli urobiť vedome, nedokážu to :)

Moja zázračná piesková fľaštička
      Po ubytovaní sme hneď bežali k moru. Mŕtve more je slané bezodtokové jazero s rozlohou 1050km2. Povrch jazera leží 392m pod hladinou oceánu a je to najnižšia a najslanšia vodná plocha na svete. Bežná morská voda obsahuje 3,5% soli, v Mŕtvom mori jej je až 35%. Bahno z Mŕtveho mora je liečivé a podnebie je stredomorské, hoci inak je Jordánsko púšť.
      Načapali sme sa bahnom, nechali ho zaschnúť ... a fakt to malo účinok! Pokožku nám stiahlo a vysušilo a potom po umytí v mori vyhladilo. Nevyzerá to vôbec lákavo, ale bol to fajn zážitok. A naozaj sa v Mŕtvom mori nedá potopiť ani plávať, nadnáša. Ale utopiť by sa podľa mňa dalo - stačí sa otočiť na brucho, zadok a nohy vám vytlačí z vody a ak by len tvár ostala vo vode, asi by to bol problém :( Neskôr sme ešte vyskúšali bazény v areáli hotela. Dokonca aj ja, hoci veľmi vodu nemusím, lebo sa tomu luxusu nedalo odolať.
Pozdrav od Mŕtveho mora :)
Pozdrav od Mŕtveho mora - fakt nadnáša a fakt bol obed výdatný :D
      Po poriadnom osprchovaní na izbe sme sa s Mirkou išli prejsť po tom luxusnom komplexe Crown Plaza. V 5* hoteli som ešte hádam nebola ... Bolo to doslova bludisko, dnu aj vonku. Palmy, bazény, krútiace sa schodiská, bary, obchodíky, domy okolo bazénov ... dala by som si povedať aj na dlhšie, ako na jednu noc...
Hotel Crowne Plaza
Hotel Crowne Plaza
Hotel Crowne Plaza
Hotel Crowne Plaza

Hotel Crowne Plaza
Hotel Crowne Plaza
Hotel Crowne Plaza
Hotel Crowne Plaza
      Keď sme sa vrátili z prechádzky a opäť zalovili v izbovom bare (priznávam, do odchodu sme vypili všetko :)), napísala Ninka a za tmy sme opäť išli na prechádzku k moru. Komplex bol vysvietený, v bare sa hralo, bolo to kúzelné - pravá dovolenková atmosféra.

Hotel Crowne Plaza
Hotel Crowne Plaza
Hotel Crowne Plaza

Atmosféra v hotelovom komplexe Crowne Plaza Jordan:


      Pre všetkých bol piatok 13 nádherný oddychový deň. Všetci sme to potrebovali. A asi všetci by sme tam ešte deň - dva ostali. Nevedeli sme si predstaviť, že na ďalší deň sa náš úžasný výlet končí a letíme domov. Jordánsko sa nám zarezalo do srdca.

                                                                                 Marta

4 komentáre:

 1. Marti, už mi ty tvé reportáže chyběly! Zajímavé, poučné, fascinující!
  Moc děkuji a přeji hezké dny, Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Helenka veru som to tu vo februári zanedbala, lebo som cestovala ☺ Dúfam, že ma ospravedlňuje, že to nebolo bezdôvodne ☺

   Odstrániť
 2. Opravdu nádherný ,,oddychový" den ! Výlet to byl tedy super!
  Hezké dny!
  Hanka

  OdpovedaťOdstrániť