nedeľa 31. júla 2022

Jordánsko 2022 II. - Miesto krstu Ježiša, hora Nebo, Madaba a večerný Ammán

      Ani na druhý deň v Jordánsku sme si nepospali. Raňajky boli o 7:00 a odchod autobusu o 8:00. Prvým cieľom dňa bolo miesto krstu Ježiša Krista v rieke Jordán.

     Ježiš sa dal pokrstiť Jánom Krstiteľom v rieke Jordán neďaleko osady Betánia, kde vtedy Ján Krstiteľ žil. Je to asi 10 km severne od miesta, kde sa Jordán vlieva do Mŕtveho mora. V tých časoch sa voda z Jordánu privádzala slepým ramenom priamo ku schodom vedúcim z chrámu. Presne tam Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša ... Toto miesto je neprístupné, ale dobre viditeľné. My sme tam boli presne o 10:00. Voda tam teraz, v máji, takmer nebola, v zimné mesiace je tam vraj vody viac.

Miesto krstu Ježiša Krista - kráčame k Jordánu
Miesto krstu Ježiša Krista - presne tu bol Ježiš Kristu pokrstený Jánom Krstiteľom
Miesto krstu Ježiša Krista - takto to tu vyzeralo v Ježišovej dobe
Miesto krstu Ježiša Krista - bývalý chrám nad schodmi
      V okolí je niekoľko kostolíkov a kláštorov, každá cirkev má vlastný :) My sme navštívili len grécky ortodoxný kostol, ktorý je priamo na trase z parkoviska k rieke Jordán. Kostoly aj kláštory sú miestom modlitby a rozjímaní, ale aj obyčajného oddychu a úkrytu pred pálivým jordánskym slnkom.
Miesto krstu Ježiša Krista - kostol Gréckej ortodoxnej cirkvi
Miesto krstu Ježiša Krista - kostol Gréckej ortodoxnej cirkvi
Miesto krstu Ježiša Krista - smer k rieke Jordán
Miesto krstu Ježiša Krista - smer k rieke Jordán
      Dnes tu prichádzajú pútnici z izraelskej (palestínskej) aj z jordánskej strany, tak ako sme prišli aj my. V suvenír shope si môžete kúpiť biele rúcho (nepamätám presne ale stálo nejak okolo 15€) a obnoviť svoj krst ranokresťanským spôsobom - ponorením celého tela (aj hlavy) 3x za sebou do rieky Jordán. Voda nevyzerá veľmi vábne, ja som si len nohy namočila, ale niekoľkí z našej skupinky tento krst podstúpili a minimálne do konca zájazdu neochoreli, tak asi je to bezpečné :)
Miesto krstu Ježiša Krista - súčasný prístup k rieke Jordán
Miesto krstu Ježiša Krista - rieka Jordán a za ňou Izrael, resp. západný breh Jordánu - Palestína
Miesto krstu Ježiša Krista - 10:30 - v Jordáne
      Nakoniec len zdôrazním, že rieka Jordán je prirodzená hranica Jordánska a Izraela, presnejšie Jordánska a Palestíny na západnom brehu Jordánu, ktorá je spravovaná Izraelom. Vzťahy medzi týmito troma štátmi nie sú priam priateľské a teda príchod k rieke a aj samotné miesto krstu v Jordáne je permanentne strážené vojakmi. Už pri príchode musel náš sprievodca Auch vybehnúť z autobusu a vybaviť vstup (všade sa ukazujú a overujú JordanPassy), okolo rieky sa prechádzal stále jeden jordánsky vojak. Pozdravovali sme sa s českými turistami na izraelskej strane, ale prechod cez rieku je prísne zakázaný!!!
Miesto krstu Ježiša Krista - vojenská kontrola pri priblížení k hraniciam
      Z Betánie nás mikrobusík odviezol na horu Nebo. Tu doviedol Mojžiš izraelitov po odchode z Egypta. Ukázal im zasľúbenú zem (Kanáan - Palestínu) a tu zomrel a bol pochovaný. Jeho hrob nie je známy. Miesto je spravované františkánmi. Má duchovný význam a podporuje kresťanskú tradíciu.
Hora Nebo - vstup
Hora Nebo - pamätník Kniha lásky medzi národnosťami, Vincenzo Bianchi, r. 2000, symbolizuje Mojžiša ako prepojenie Kresťanov, Moslimov a Židov
Hora Nebo - výhľad na Jordánsko, tu oddychovali Izraeliti
Hora Nebo - výhľad na Jordánsko, pod stromom je Mojžišov prameň
Hora Nebo - Mojžišovo pamätné miesto
Hora Nebo - Pamätník bronzového hada, Gian Paolo Fantoni
      Vyhliadku na zasľúbenú zem Izraelitov zdobí obrovský bronzový had na palici. Je pripomienkou obrazu zo starého zákona. Boh poslal na Izraelitov ohnivých hadov, aby ich potrestal za reptanie proti Bohu a Mojžišovi, lebo ich cesta do zasľúbenej zeme bola veľmi dlhá. Na Mojžišove prosby mu poradil postaviť bronzového hada a ten ochránil Izraelitov pred smrťou uštipnutím ohnivých hadov. (Druhá kniha kráľov, 18:4) Tento obraz namaľoval aj Michelangelo v Sixtínskej kaplnke.
Hora Nebo - čo videl Mojžiš
Hora Nebo - čo videl Mojžiš, Mŕtve more vidno ale Betlehem je skrytý v opare
Hora Nebo - čo videl Mojžiš, smer Jeruzalem a Jericho
      V pamätnom Mojžišovom kostole pri vyhliadke sme narazili na skupinu indických kňazov, ktorí práve omšou slávili narodeniny jedného z nich. Prehliadku kostola nám spríjemnil ich spev. A potom sme ich mali aj na ďalších fotkách z vyhliadky :)
Hora Nebo - pamätný Mojžišov chrám
Hora Nebo - pamätný Mojžišov chrám - všade samé mozaiky
Hora Nebo
Hora Nebo
      Z hory Nebo sme odchádzali o 13:00. Už som bola riadne hladná a tešila sa na obed, ale nebolo mi dopriate ... Auch nás dotiahol ešte do lokálnej dielne a obchodu s mozaikami. Ukázali nám, ako sa mozaiky vyrábajú: mozaikové kamienky sa lepia lepidlom z múky a vody na plátno. Táto mozaika je nerovnomerná, lebo každý kamienok je inak hrubý. Potom sa plátno otočí a mozaika sa nalepí do skutočného lepidla na stoličku, stôl, obraz ... Z vrchu sa strhne plátno a múka sa umyje. Tak na vrchu ostane krásna rovná mozaika. Bolo to zaujímavé a výrobky boli krásne. Mali aj maľované lampy, keramiku, strieborné šperky s kameňom z Petry (čierny so striebornými trblietkami a modrými odbleskami), len niektorí aj nakupovali a to trvalo dlho :) Do reštaurácie oproti dielni sme sa dostali o 13:45, už som od hladu nevidela :)
Hora Nebo - mozaiková dielňa
Hora Nebo - mozaiková dielňa
Hora Nebo - mozaiková dielňa
Hora Nebo - mozaiková dielňa
Hora Nebo - mozaiková dielňa
Hora Nebo - konečne reštaurácia a obed

      Po výdatnom obede - odfotila som len hlavný chod, ale mali výborný falafel a ochutnala som naozaj všetky farby pudingov :), by som kľudne dlhšie v autobuse potrávila, ale Madaba je na skok od hory Nebo a tak sme už o 15:00 vystupovali v Madabe. Kostol sv. Juraja v Madabe ukrýva na podlahe obrovskú byzantskú mozaiku zo 6. storočia, ktorá veľmi podrobne zachytáva Svätú zem a jej dôležité centrá v danom období. Táto tzv. „mapa Svätej zeme“ tak pre historikov predstavuje neoceniteľný zdroj informácií.

Madaba - grécky ortodoxný kostol sv. Juraja
      Pred vstupom do kostola sv. Juraja nám Auch ukázal celú túto mozaikovú mapu na plátne v turistickom centre pri kostole. Porozprával aj o tom, prečo Izraeliti putovali 40 rokov. Mnohé vtedajšie kráľovstvá im nedali povolenie na vstup, dlho čakali, obchádzali a nakoniec putovali naozaj ťažkým kamenistým terénom, ako sme videli na hore Nebo. Samotná mozaika v kostole je skôr atrakcia - usmievala som sa nad zrolovanými kobercami, akoby ich mali o chvíľu rozprestrieť :)
Madaba - grécky ortodoxný kostol sv. Juraja
Madaba - mapa Svätej zeme na podlahe kostola sv. Juraja
Madaba - mapa Svätej zeme na podlahe kostola sv. Juraja
Madaba - mapa Svätej zem
      Po odchode z kostola sme si ešte užívali turistickú Madabu - najskôr sme nakupovali v obchodíku s korením, potom sme ochutnávali pistáciovú baklavu, ďatlové koláčiky a fantastické sušené ďatle - hrubé, maslové a lahodné (tie dovážané na Slovensko nemám rada a nejem, je to sladký sajrajt, ale tieto jordánske boli fantastické!!!) a opäť aj nakupovali.
Madaba - tu nakupujeme korenie
Madaba
Madaba - nakupujeme sušené ďatle a pistáciovú baklavu

Madaba - zastávka na pomarančový fresh

     Z Madaby sme sa dostali o štvrť na päť a o šiestej sme vystúpili v Ammáne pri veľkom trhu.

Trh v Ammáne
Trh v Ammáne
Trh v Ammáne
Trh v Ammáne
     Niektoré ženy odišli taxíkom z centra na hotel. Zopár nás ostalo s Ninkou v centre Ammánu. Dali sme si zmrzlinu pri starom rímskom divadle u srandovného Turka a sadli si ako domáci na schody Hashemite námestia. A stali sme sa atrakciou :D Zrazu si všetci dookola fotili námestie s nami :D Na konci sa Ninka smiala, že už poďme, lebo budeme na každej večernej instagramovej fotke z Ammánu :D

Ammán - Hashemite námestie a rímske divadlo
Ammán - zmrzlinár na Hashemite námestí
Ammán - Hashemite námestie
    Okolo štvrť na osem sme to ukončili. Pôvodne sme mali ísť aj my taxíkmi na hotel. Priznávam, ja som sa opýtala, že ak je to 30 min, ako som si včera všimla v mape, poďme peši ... Problém bol s navigáciou, nikto nemal predplatený jordánsky internet, ale Ninka to s nejakou appkou zvládla a pridali sa všetci. Zažili sme dobrodružnú nočnú túru schodami a kopcami Ammánu do hotela. V polovici cesty sme si dali prestávku vo fresh bare Yafa for herbal drinks. Odporúčam! Väčšinou sme mali mätový fresh s citrónom, ale jedna baba chcela fantu a nemali, tak predavač poslal kamaráta do obchodu a ten doniesol 2 plechovky:) A keď pochopil, že ona nechcela fantu v pohári s ľadom, ako jej to on naservíroval, ale reálne chcela zatvorenú plechovku (bála sa lokálneho ľadu), pri odchode za nami vybehol a strčil jej druhú plechovku do ruky!!! Aj tu sme boli my atrakciou - predavač si nás odfotil :) Posilnení, oddýchnutí sme dorazili do hotela o trištvrte na deväť, Ninka nás bezpečne odnavigovala presne do nášho hotela...

Ammán - Yafa for herbal drinks
Ammán - Yafa for herbal drinks
Ammán - náš New Merryland hotel

                                                                                 Marta

6 komentárov:

 1. Krásný výlet. Zaujalo mi to koření. To musela být vůně.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Marti, jsem úplně bez dechu! Místa, o kterých člověk tolik četl, ty mozaiky, ten trh... Nádherná atmosféra je na tvých fotkách, kochám se.
  Děkuji za úžasnou reportáž a přeji příjemné dny, Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bolo to úžasné ... a veru celých 7 dní v Jordánsku to neomrzelo! Krásne dni, Helenka!

   Odstrániť
 3. Četla jsem a prohlížela se zaujetím. Ach ty mozaiky !!!
  Měj se hezky!
  Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mozaiky sme na začiatku hltali ako diví ... ešte aj ďalší deň ich bude hodne ... a potom už sme ich brali ako samozrejmosť :D Krásne dni, Hani ♥

   Odstrániť