sobota 29. januára 2022

Úpletové tričko

       Úspešne som si ušila druhé tričko na overlocku, trochu dlhšie.

      Vzhľadom na iný materiál (bavlna s 5% elastanom, silnejšia tkanina ako to minule - ale veď  to boli len noname nenosené šaty :D )  nakoniec možno ani nebolo treba predlžovať. Možno skôr rozšíriť, lebo tak nejak mi boli tie rukávy úzke ... Ale už je to vyriešené, mala som ešte látku, takže po prvom praní  som ich vypárala a našila druhé - širšie.

      Ešte som vo výpredaji kúpila nejaký športový úplet, tak ešte mám na jedno tričko :) Zas iný materiál, už mi je jasné, že zas bude zábava :) Pre budúcnosť na zimné tričká ale ostanem pri tejto bavlne s elastanom, naozaj je príjemná na telo.

                                                                                 Marta

pondelok 17. januára 2022

Praha 2021 II. - Kráľovský letohrádok, Jelenia priekopa, Loreta a Werichova vila

Seriál

      Druhý deň v Prahe sme sa vybrali na objavovanie Hradčan a Malej Strany. 

      Najprv som chcela vidieť z blízka Letohrádok kráľovnej Anny. Letohrádok v renesančnom štýle dal postaviť v rokoch 1538–1565 Ferdinand I. pre svoju manželku Annu Jagelovskú v Kráľovských záhradách. Pred letohrádkom je Spievajúca fontána z r. 1568. Pri letohrádku robil svoje pozorovania oblohy astronóm Tycho Brahe, ktorý ho využíval ako observatórium. V súčasnosti sa v letohrádku konajú občasné výstavy, alebo slúži k oficiálnym účelom kancelárie prezidenta republiky.

Letohrádok kráľovnej Anny

Letohrádok kráľovnej Anny
Výhľad na Pražský hrad z Letohrádku kráľovnej Anny
Fontána pred Letohrádkom kráľovnej Anny
Letohrádok kráľovnej Anny
      Od letohrádku sme prešli Kráľovskými záhradami k Hradu. Doslova som skamenela pred nádhernou budovou Míčovny, ktorú som doteraz ešte nikdy nevidela. Bola postavená v rokoch 1568–1569 staviteľom Bonifácom Wolmutom a pôvodne slúžila na hranie loptových hier. Jej severná stena je vyzdobená renesančnými sgrafity a je úchvatná ... .
Míčovna Pražského hradu
Míčovna Pražského hradu
      Električkou sme sa previezli zo zastávky Pražský hrad na zastávku Brusnice a z ulice U Brusnice sme vstúpili do Jelenej priekopy. Iný vstup sme v tom čase nepoznali, a aj vzhľadom na epidémiu sme išli na istotu. Jelenia priekopa je roklina s riečkou Brusnicou na rozlohe cca 8ha. Za Ferdinanda I. bola priekopa premostená Prašným mostom, ktorý spojil Hrad s Kráľovskou záhradou. Pôvodne slúžil ako obranná bariéra, ale za vlády cisára Rudolfa II. tu bola vysadená vysoká zverina, ktorá sa lovila (a niekedy aj priamo z okien palácov Pražského hradu :) ), podľa toho dostala priekopa svoje meno. Na jar 2021 bola po dlhom čase sprístupnená jej časť - Horná priekopa - od Nového sveta k Prašnému mostu. Tunel v násype Prašného mosta a Dolná priekopa pri Míčovni a Orangerii nie sú prístupné.
Jelenia priekopa
Jelenia priekopa - výhľad z Masarykovej vyhliadky
Jelenia priekopa - k Masarykovej vyhliadke
Jelenia priekopa
      Medvedárium nechal ve 20. rokoch 20. storočia zriadiť T. G. Masaryk pre 2 medvede Míšu a Ríšu, ktoré dostal darom od legionárov z Ruska. Zaniklo v 50. rokoch. Socha Ponocného oproti domčeku medvedára je dar študentov hořickej kamenárskej školy milovanému prezidentovi čsl. republiky T. G. Masarykovi kjeho 75. narodeninám.
Jelenia priekopa - medvedárium pre Míšu a Ríšu
Jelenia priekopa - domček medvedára
Jelenia priekopa - socha Ponocného od Franty Úprky
Jelenia priekopa - tunel v násype pod Prašným mostom
Jelenia priekopa - tunel v násype pod Prašným mostom
Jelenia priekopa - fakt mohli strieľať jelene z okien :)
      Prebehli sme hradom a na Loretánskej ulici, smerom na Loretu, sme si dopriali malé občerstvenie - pivo, ľadovú kávu i prvý obed v street foode. Dobre to padlo! Dobytí energiou sme došli k Lorete. Ide o kostol, tak som očakávala, že chlapi ma počkajú vonku, klasicky. Krásna Loreta a jej tajomstvo Svätého domu zaujalo Miška, výnimočne sme teda vstupovali do tohto pútnického miesta dvaja.
Loreta - Kostol narodenia pána
Schody s anjelmi pred Loretou
Loreta

      Loreta (Loreto) je obec v Taliansku, kde bol v 13. storočí premiestnený dom Panny Márie z Nazareta - tzv. Santa Casa (v Čechách Svatá chýše, ja som to nazvala Svätý dom). Je umiestnený v bazilike - v tzv. loretánskej kaplnke. Podľa jeho vzoru vznikali v 17.-18. storočí po celej Európe loretánske kaplnky (lorety) s kópiami Svätého domu. Takou kópiou je aj Pražská Loreta. 

Loreta - Santa Casa (Svätý domček)
Loreta
Loreta - Santa Casa (Svätý domček)
Loreta - Santa Casa (Svätý domček)
Loreta
      Pražská Loreta je teda súbor barokových stavieb - kostola Narodenia Pána, kaplniek a ambitov okolo nádvoria, kde stojí Loreta - Svätý dom, postavený v r. 1626-1631. Zaplatením vstupného 180Kč sme si mohli toto všetko prejsť a pozrieť aj loretánsky poklad so vzácnou diamantovou monštranciou, 3D kópiu loretánskej krypty (originálna krypta v podzemí kostola nie je prístupná) i naštudovať princíp slávnej loretánskej zvonkohry - najväčšej historickej chrámovej zvonkohry v Európe z r. 1694 (v decembri 2021 zmenila zvonkohra po dlhom čase melódiu). Miškovi sa najviac páčili mariánske záhradky - balkóniky zdobené kvetmi na oslavu Panny Márie. Celý areál je duchovným a krásnym miestom.

Loreta - Kostol narodenia pána
Loreta - Kostol narodenia pána
Loreta - Kostol narodenia pána   
Loreta - Kostol narodenia pána
Loreta - najvzácnejšia diamantová monštrancia loretránskeho pokladu
Loreta - 3D model loretánskej krypty (originál je neprístupný)
Loreta - skrytá tvár loretánskeho pokladu
Svatá chýše z mariánskej záhradky

      Po Lorete sme sa rozhodovali, čo ďalej ... zbehli sme z Hradčan okolo záhrad na Petříne (ktoré mi chlapci odmietli) na Malú Stranu a tam rozhodovanie vyhral duhý obed v malostranskom St. Martine :) A pivko a radler a kávička ... také prechádzky sa nám páčia :) 

Neskorý obed v St. Martine
Kostol sv. Mikuláša a Svätomikulášska mestská zvonica z Karmelitskej ulice
Lennonova stena
      Okolo Lennonovej steny sme zbehli na Kampu a tam ma zlákala Werichova vila - tam som ešte nebola. Chlapci ma počkali na lavičke na Kampe. Vila je malá, ale má svoje kúzlo, keď tam trafíte :). V prízemí je kaviareň a bolo plno - priam nátresk. Vchod do múzea je cez kaviareň malými dverami vľavo. Golema v pivnici som oživila šénom a rozpovedal mi svoj príbeh. Očarila ma atmosféra obytných miestností na poschodí, ktoré naozaj pôsobili, akoby si pán Werich len niekde odskočil ... o chvíľu sa vráti, ponúkne ma pivom chladeným na okne, zatvorí rozčítanú knihu, vytiahne niečo dobré zo špajzky :) Naozaj príjemné miesto. Nakoniec som sa aj odfotila s pánom Werichom, lebo #verichovavilažije :)

Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
Werichova vila
      Po polhodinke s pánom Werichom som vyzdvihla Miloša a Miška na Kampe a museli sme domov - večer nás s Milošom čakalo divadlo - muzikál Rebelové v Hudobnom divadle Karlín, ktoré ale kvóli kovidu boli uvádzané na výstavisku PVA Expo Praha Letňany. Samotné predstavenie nebolo zlé, tá letná scéna s bufetovými stánkami z toho ale urobila pivný festival. Jeden pán tam tancoval a mával už pred začiatkom predstavenia, po prestávke už s ním tancovala aj žena :) No bolo to iné, ale aspoň sme využili poukaz z apríla 2020, kedy som sa do Prahy kvôli kovidu nedostala. Mala som ísť na Prague Patchwork Meeting a kúpila som vstupenky na Sestru v akcii s Luckou Bílou. Všetky vystúpenia vtedy zrušili a namiesto peňazí som dostala poukaz platný do konca roku 2021. Po tomto bohatom programe sme boli naozaj uťahaní a s radosťou sme prijali inak nepríjemný fakt, že na nedeľu sa nám počasie pokazí a určite nebude vhodné na plánovaný Trójsky trojboj (botanická záhrada + ZOO + zámok) - takže ráno si pospíme a pôjdeme pozrieť LEN Národné múzeum :)
Výhľad z Kampy s tučniačikami :)
                                                                                 Marta