nedeľa 19. marca 2023

Jordánsko 2022 VII. - Späť do Ammánu a domov ...

Seriál

       Posledný deň v Jordánsku sme začali výdatnými raňajkami v Crown Plaza. Fakt mali všetko, na čo si človek pomyslel, ale tá klíma - nemali sme skúsenosť a nemali sme bundy, mrzli sme. Smiali sme sa, že to tam tak chladia, aby ľudia rýchlo vypadli a málo zjedli :) Ale ono to funguje len na tých, čo sú tam jednu noc, ako my. Ostatní prišli v bundách a neriešili zimu. Inak toto je dôvod, prečo sa ja bojím ísť na dovolenku do Dubaja. Vraj je to tam tak isto a namiesto vyhriatia sa na slnku mnoho ľudí príde domov s prechladnutím zo šialenej klímy :(

      Po ceste do Ammánu sme sa zastavili v Palm Bazar - v obchode s kozmetikou z Mŕtveho mora . Predávajú kozmetiku Levant a Ahya a ceny sú podľa mňa nadsadené. Ponúkli nám akciu 1+1 zadarmo :) Ja s Mirkou sme to mali vyriešené dopredu - nemali sme kufor v podpalubí, takže sme nemohli kúpiť nič :D Niektoré ženy sa ale naozaj ťažko rozhodovali. Aby nás nalákali, vypílingovali nám ruky a namastili všetkými možnými masťami - no fakt to bolo lákavé. Po tejto návšteve sme do hodinky boli v Ammáne - okolo 11:00
Palm Bazar - kozmetika z Mŕtveho mora (Levant a Ahya)
Moderný Ammán
Modrá Mešita

Modrá mešita - návštevnícke centrum

Modrá mešita - návštevnícke centrum

      V Ammáne sme ako prvú navštívili Modrú mešitu - oficiálne Mešitu kráľa Abdullaha. Najprv nás všetkých v návštevníckom centre pekne vyobliekali, že sme sa sami nerozoznali :D. Auch nás zaviedol do vnútra hlavnej mešity. Pred vstupom sme sa vyzuli (povinné pre všetkých), sadli sme si na koberec a on nám rozprával o islame. V Jordánsku je 96% sunnitských moslimov . Táto časť islamu je tolerantná k ostatným vieram. Islam a kresťanstvo si v Jordánsku nažívajú bez problémov vedľa seba a dokonca je zvykom stavať kresťanské kostoly hneď oproti mešitám. Je normálne, že v mešite chlapi spia, lebo mešita je miesto rozhovoru s Allahom, miesto uvoľnenia a oddychu. Ženy majú v komplexe mešity vlastné miestnosti, kde sa venujú spoločným záľubám, prácam. Navštívili sme ženskú miestnosť v Modrej mešite a mali tam dokonca aj televízor :) Ženy majú mať hlavy zahalené v celom komplexe, nie len v hlavnej mešite vo vnútri. Ani sme to zo začiatku nevedeli a aj bolo horúco, tak sme si vonku kapucne skladali dole. Neskôr nás domáci slušne upozornili, že si máme hlavy zakryť aj vonku.

Modrá mešita - komplex
Modrá mešita - vstup do hlavnej mešity
Modrá mešita - hlavná mešita
Modrá mešita - hlavná mešita - miesto pre imáma
Modrá mešita - hlavná mešita
Modrá mešita - hlavná mešita
Modrá mešita - ženská miestnosť
Modrá mešita - komplex, chvíľu na to ma pán upozornil, že si mám zakryť hlavu
Modrá mešita - kostol oproti mešite
V Modrej mešite ... ako by nás jedna mater mala :)
Modrá mešita - návštevnícke centrum
Modrá mešita - návštevnícke centrum

      Z Modrej mešity smne sa mikrobusíkom premiestnili k Citadele v Ammáne, bolo 12:00. Je to jeden zo 7 kopcov, ktoré tvorili pôvodný Ammán a osídlený bol od r. 1800 pred n.l. Hlavné mesto Ammánskeho kráľovstva tu bolo od r. 1200 pred n.l. Citadela v Ammáne je považovaná za jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete.

Citadela - vstup

Citadela hneď za vstupom - rôzne mená Ammánu v čase a výhľad na Herkulov chrám
      Hneď za vstupom sú kamene s rôznymi menami Ammánu v čase. Spredu v latinke, zo zadu arabsky. Pre mňa zaujímavé stvárnenie informácie i veľmi pekná symbolika spolunažívania národov.
Čas, keď sa Ammán volal Philadelphia ...
Kráčame k nedokončenému rímskemu Herkulovmu chrámu
Výhľad an Rímske divadlo a Hashemite námestie
Nedokončený rímsky Herkulov chrám (162-166 n.l.)
      Najznámejšími pamiatkami na Citadele sú nedokončený rímsky Herkulov chrám (162-166 n.l.) a Umayyovský komplex (661-750 n.l.) - mešita, palác a cisterna. Zachovalejší je len vstup do Umayyovského paláca, inak sú všetko ruiny. Palác bol pôvodne ohradený, za bránou vľavo bola kráľovská rezidencia, vpravo administratívne priestory. Na konci Kolonádovej ulice boli Audienčná a Trónna sála. Cisterna ako zásobáreň vody sa nachádza ešte pred vstupnou bránou vpravo.
Vstup do Umayyovského paláca (661-750 n.l.)
Vstup do Umayyovského paláca - má tvar gréckeho kríža(661-750 n.l.)
Vstup do Umayyovského paláca (661-750 n.l.)
Vstup do Umayyovského paláca (661-750 n.l.)
Vstup do Umayyovského paláca (661-750 n.l.)
Umayyovský palác - Kolonádová ulica
Koniec Kolonádovej ulice - Audienčná a trónna sála
Koniec Kolonádovej ulice - Audienčná a trónna sála
Vstupná brána od administratívnej časti
Kolonádová ulica
Vstup do Umayyovského paláca a moderný Ammán
Cisterna - zásobáreň vody pred palácom
V popredí Byzantský chrám (6.storočie n.l.), vzadu Herkulov chrám (2. storočie n.l.)
Naspäť k vstupu ...
Dôkaz - zo zadu je každý popis v arabčine
      O 13:15 sme už obzerali Rímske divadlo (cca 162-166 n.l.) na námestí Hashemite. Tam už sa nikto nedriapal na schody, ako v nedeľu v Jerashi :) Bolo aj dosť teplo, aj sme ten už ten nádherný ale náročný týždeň cítili v nohách. Divadlo sme obzreli, dali si zmrzlinu, kebab (konečne lacné jedlo v Jordánsku :D) a dostali sme 2h voľno.
Rímske divadlo (cca 162-166 n.l.)
Rímske divadlo (cca 162-166 n.l.)
Rímske divadlo (cca 162-166 n.l.)
Turecký zmrzlinár
Citadela z námestia Hashemite
      My sme sa poflákali po obchodoch, dokúpili magnetky (odporúčam kupovať len v Ammáne, v Petre stál 1ks 5JD, tu boli 2-3ks za 5 JD), zohnala som výborný jordánsky šalviový čaj, sušený ibyštek (tiež odporúčam, výborný na čaj) a za zvyšných asi 20JD som kúpila 4m jordánskeho kvetinkového popelínu. Zatiaľ som z neho nič neušila, ale to príde :) Mirka si kúpila arabskú kávu a na lavičke sme pokecali s jordánskym dôchodcom - učiteľom v penzii. Bol veľmi milý, pýtal sa, koľko máme rokov (že nevyzeráme :)), ako sa žije u nás, rozprával o sebe. Ženil pred rokom syna a že 4 ženy v Jordánsku sú nereálne, lebo svatba stojí 60 000 dolárov :)
Ammán - nádherné abaye
Ammán - nádherné abaye

Ammán - nádherné abaye
Ammán - centrum
Ammán - centrum
Ammán - centrum
      Let do Viedne sme mali mať 20:40-23:35. Na letisku nás prekvapili 2 kontroly - skenuje sa batožina už pri vstupe do letiska a potom klasicky ešte raz. Až po tej druhej kontrole, pred bránou, sme nakúpili ďatlové koláčiky a sedeli dlho pri kávičke a bagete. Let nám nakoniec hodinu meškal. Ale pustili nás odletovej chodby, tak to bolo zaujímavé, ako nakoniec každý sedel kde sa dalo :) Let prebehol v poriadku a Baloo transfer nás vyhodil v Bratislave priamo pred Garni Hotelom Matyšák. Vlak sme mali v nedeľu o 11:00. Vyspali sme sa, ráno naraňajkovali v hoteli a poobede šťastne docestovali domov. Bol to úžasný výlet v úžasnej krajine, úžasný darček k mojej 50tke a tiež úžasná skúsenosť s dobrou cestovkou. S Baloo aj v budúcnosti kedykoľvek kamkoľvek :)
Ammán - letisko
Ammán - letisko
                                                                                 Marta

6 komentárov:

  1. Marti, moc jsem si užila i poslední kapitolu tvého putování po Jordánsku. Fascinující, jak mešity, tak římské památky...
    Děkuji a přeji hezké dny, Helena

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Helenka som rada, že ťa to zaujalo. Aj tebe krásne dni, Marta

      Odstrániť
  2. Tak zase krásná podívaná.
    Bezva fotky!
    Měj se hezky!
    Hanka

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Odpovede
    1. Vďaka Reni :) Nabudúce to už bude z Čiech, máte nádhernú krajinu ...

      Odstrániť