piatok 13. apríla 2018

Barcelona 2017 II. - barcelonská mozaika ...

       Na druhý deň sme mali naplánovanú naozaj rôznorodú mozaiku farieb, chutí, vôní Barcelony, úžasných podnetov zasahujúcich všetky naše zmysly ...


Hneď zrána sme pokračovali Gaudím. Už na 9:00 sme mali kúpené lístky do Parku Güell. No áno, zaviedli vstupné do centrálnej, hlavnej časti parku. Dosť nešťastné riešenie, ale nevyberiete si. Lístky sa oplatí dopredu kúpiť nie len kvôli radom (o 9:00 som žiadne rady nečakala, a ani neboli), ale kvôli lepším cenám lístkov cez internet. Platí to všeobecne v Španielsku, Anglicku i Francúzsku, ale napr. v Taliansku presne naopak, cez internet stoja lístky viac ... Tajne som dúfala aj vo viac zlacnené lístky, keďže hlavná terasa je v rekonštrukcii, ale to už sa nekonalo :) 
Prebúdzajúca sa Barcelona z Parku Güell
Park Güell
       Park Güell navrhol Gaudí ako projekt záhradného mesta, staval sa v r. 1900-1914, ale keďže okrem Gaudího a zadávateľa zakázky Eusebi Güella si nikto žiadnu zo 60 stavebných parciel nekúpil, park odkúpiulo mesto a v r. 1926 ho sprístupnilo ako mestský park. 
Park Güell
Park Güell
Park Güell
Park Güell

Park Güell
       Na 10:00 sme mali kúpené lístky do Gaudího domu v parku, kde Gaudí naozaj žil v r. 1906-1925. (v r. 1925 sa presťahoval do Sagrady, ktorej venoval všetok čas, ale pár mesiacov na to, 10.6.1926 zomrel). Už som si jasne uvedomovala, ako porovnávam videné, cítené a zažité dojmy s tými pred 5 rokmi ... Ak ma v parku nepotešilo vstupné, Gaudího dom ma priam sklamal. Mnohé zariadené izby nahradili len vitríny s podsvietenými textami či obrázkami, či audiovizuálna miestnosť s premietanými dokumentmi ... Neviem, toto nie je moje obľúbené, radšej vidieť stoličku, na ktorej kedysi sedeli skutoční ľudia (alebo nech je to aspoň kópia, fantázia mi toho Gaudího na nej domaľuje :) ), ako chladný popis stoličky pod sklom, bez duše ... Je pravda, pamätám, že mnohé z nábytku bolo pôvodne z iných objektov, z La Pedrery, ale aj tak!!! Ale aspoň sme sa dostali do záhradky k domu, bola príjemne útulná, tam už sa bez lístkov tiež nedá dostať.

Park Güell - Gaudího dom
Park Güell - Gaudího dom
Park Güell - Gaudího dom
Park Güell - Gaudího dom
Park Güell
Park Güell
Park Güell
       Nakoniec sme museli vyliezť aj na pyramídu s krížmi, taká výzva sa neodmieta :) Na obrázkoch to vyzerá mierne, ale fakt sa všetci držali, a závrate som mala aj ja, kde to ešte naša Hela, ktorá ma strach zvýšok! Ale pokorili sme aj túto výškovú métu! 
Park Güell - pyramída s krížmi
Park Güell - pyramída s krížmi
        Na obed nás čakal kláštor klarisiek - Monastir de Pedralbes , na druhej strane Barcelony. Podľa obrázkov ma už pred 5 rokmi očarilo nádvorie obkolesené arkádami ... Nakoniec sme dnu vstúpili len ja a Mirka, hoci vstupné je len 5€. Iva s Helou a Dankou si pozreli kostol a oddychovali. A Mirka nakoniec uznala, že ani nečakala, ale bolo to naozaj pekné !
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - podchod ku kláštoru
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - ulička ku kláštoru
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - kostol
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - nádvorie
       Kláštor založili r. 1326 katalánsko-aragónska kráľovna Elisenda de Montcada (1292-1364) s manželom Jamesom (Jakubom) II (1267-1327), pre spásu svojich duší. Elisenda tu po smrti Jamesa žila 37 rokov, ale nikdy sa nestala mníškou. 
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - hrobka kráľovny Elisendy
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - kaplnka sv. Michala, v rekonštrukcii do júna 2018
Kláštor Santa Maria de Pedralbes
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - nádvorie
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - refektár (jedáleň)
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - kuchyňa
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - kuchyňa
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - fontána pred refektárom, kde si mníšky umývali ruky pred jedlom
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - pivnica
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - opátska izba
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - opátska izba - expozícia nábytku
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - opátska izba - takto tu mohla žiť kráľovna
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - kostol
Kláštor Santa Maria de Pedralbes - kostol
       Po náročnom doobedňajšom programe sme mali hodinu na obed. Zbehli sme peši na Avenida Diagonal a dali si menu v Bugui. Mali sme to aj s kultúrnym programom, čašníci sa tam doberali a predvádzali, ale bolo to milé. Aj my sme perlili, takej Ivetke nestačilo kuracie mäsko (chicken meat), ona chcela hneď celú kuchyňu (kitchen meat)!!! A keď videli, ako všetky ochutnávame môj "creme de catalunya" (niečo ako creme brulee s celým kolieskom ananásu schovaným v kréme), hneď sme mali o 5 lyžičiek na stole viac :) A hlavne, za 13€ sme dostali menu s predjedlom, hlavným jedlom, dezertom i nápojom! (taký sendvič na raňajky stál 4-5€) Naozaj sme si naplnili brušká, zabavili sa i zrelaxovali ... a zamierili na jedinečný, obrovský Nou Camp za rohom, lebo aj na poznávačke treba športovať :D 
Nou Camp - štadión FC Barcelona
        Camp Nou , najväčší futbalový štadión v Európe pre 99 354 divákov, domovský štadión FC Barcelona a teda Messiho, Piqueho, Iniestu ... Len Danka nechápala, načo tam ideme :D Vysvetlila som jej, že keď bude spolužiakom - chlapcom hovoriť o Barcelone, ich fakt nebude zaujímať Park Güell a nejaký Gaudí, ale Nou Camp jej bude závidieť každý! A presne tak bolo! Mobil sa jej od zvýšeného záujmu chlapcov zahrial už na štadióne :) Bola hviezda! A aj doslovne, musela si ten mobil nabiť a tak je možno jediná turistka, čo si nabíjala mobil priamo v komentátorských boxoch na Nou Campe :)
Pohár Ligy majstrov - 2014/2015
Nou Camp
Nou Camp
        Lístky sme mali aj na Nou Camp kúpené dopredu, na 15:00. Audiosprievodcu sme si nedokupovali, šli sme rovno do vnútra. Pri vstupe nás odchytili s Dankou, že fotky... a aby sme mali pokoj, nechali sme ich pofotiť nás, že veď si tie fotky nevezmeme a hotovo! A išli sme na štadión ... A bolo to iné ako všetko dovtedy, a bolo to super!!!
Nou Camp - hm, aj WC v klubových farbách :D
Nou Camp
Nou Camp - ulička k šatni domácich ... neprístupná :(
       Jedine ma rozladilo, že prehliadka nešla cez šatňu domácich ... fakt ma to sklamalo :( Tak neviem, či to nikdy nepúšťajú, či smola? Ale v Dynamo Kyjeve, v Arsenale Londýn ... všade púšťali, veď o to ide! ... no neviem ... 
Nou Camp - tunel na štadión
Nou Camp - východ na štadión
Nou Camp
Nou Camp
Nou Camp - prenosové kabínky
Nou Camp - maketa, ako to bude vyzerať po dokončení
Nou Camp - obchod
       Pri východe nás odchytili s fotkami ... a naše natrénované rozhodnutie, že ďakujeme a dovidenia, padlo, keď sme videli, aké sme hviezdy :D No určite si dali námahu s retušou, až sme sa páčili samé sebe, museli sme to vziať! 5 fotiek (snímky boli len 3)+ magnetku + prívesok na kľúče i album, 40€, no nekúp to :D
Nou Camp - klubové hviezdy :D

Kostol Santa Maria del Pi
        Ďalej nás čakal už len pokojný večer, s flákaním sa po gotickej štvrti Barri Gotic. Danka ale chcela napupovať, zasa :D Ivetka ma zachránila a išla s Dankou dobrovoľne po obchodoch, obdivuhodná žena!!! A my s Helou a Mirkou sme si najskôr pozreli maličký kostolík Sante Maria del Pi yo 14. storočia, ktorého najväčší skvost, rozetové okno nad vstupom, bolo zakryté :D Ked sa darí, tak sa darí :D
Kostol Santa Maria del Pi
Kostol Santa Maria del Pi - maketa

Kostol Santa Maria del Pi - veža
Kostol Santa Maria del Pi - dvor
Kostol Santa Maria del Pi - krypta pod oltárom
Gotický most pri Katedrále sv. Eulálie, ulica del Bisbe

Barcelónska arcidiecéza - nádvorie
       Prešli sme úzkymi uličkami Barri Gotic, a hoci sme nestihli dvor s 13 husami (13 rokov mala sv. Eulália, keď ju umučili, ale podľa iných tradícií ju mučili 13timi spôsobmi ...) pri hlavnej Bazilike sv. Eulálie, dostali sme sa do baziliky! Gotická katedrála je z 13-15. storočia. Kostoly tu ale stáli od 3.-4. storočia. Rakvy zakladateľov románskej baziliky z r. 1058, predchodkyne tej gotickej, nájdete na stenách vo vnútri katedrály. Dostali sme sa i priamo pred hrobku sv. Eulálie pred oltárom! 
Katedrála sv. Eulálie
Katedrála sv. Eulálie
Katedrála sv. Eulálie
Katedrála sv. Eulálie - hrobka sv. Eulálie pred oltárom
Katedrála sv. Eulálie
Katedrála sv. Eulálie
        Potom sme sa už len poflakovali, nakupovali suveníry, dali si kebab a komentovali videoklipy k pesničkám v arabskej reštaurácii ... a mňa neskutočne potešili správy od Danky, že s Ivetkou nakúpili! Hurá!!! Vyhliadka na ďalší nákupný večer by ma dorazila :) Ani sme sa nenazdali a polovica nášho výletu bola za nami ...
                                                                                 Marta

2 komentáre:

 1. Marti, nádhera! Ráda jsem si zavzpomínala, jela bych zase!
  Myslím, že si přidala i velmi užitečné praktické informace!
  Přeji příjemnou neděli, Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Helenka ďakujem :) Ja tam nie som 6 mesiacov a tiež by som už išla :)

   Odstrániť