štvrtok 22. augusta 2013

Kyjev - na východ od raja?

Kyjev mi prvýkrát priblížila kamarátka Dáška minulého roku a doslova ma očarili fotky pravoslávnych chrámov ... modré veže a zlaté kupolky ...

Keď sa začiatku tohto  leta manžel flákal po internete a zo srandy vyhlásil, že našiel lacné letenky do Kyjeva, ja som to obratom kvôli Dáškiným fotkám nezavrhla (ako väčšinu jeho leteckých tipov :D ) a vyhlásila som "IDEME"...a za 20 minút sme mali kúpené 4 letenky do Kyjeva :) A tam teraz pozývam aj Vás ... oprášte ruštinu a vykročte so mnou :)

Začíname na hlavnom námestí Kyjeva - Námestí Nezávislosti s kópiou vstupnej brány do Kyjeva z 10. storočia. Na jej vrchole stojí Archanjel Michal so zlatými krídlami - patrón Kyjeva. Túto bránu i mnohé iné pamiatky Kyjeva zničili mongolskí Tatári pod vedením Batuchána v r. 1240.

Námestie Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti)

Kópia vstupnej brány do Kyjeva z 10. storočia, ktorá bola zničená pri nájazdoch mongolských tatárov r. 1240

Námestie Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti), miesto konania Oranžovej revolúcie v r. 2004

Stĺp nezávislosti so slovanskou bohyňou Berehyňou a v popredí pamätník zakladateľom Kyjeva

Veľké hodiny na Majdane

Kozák Mamai, hrdina mnohých legiend

Kreščatik - hlavná ulica v Kyjeve
Keď si prebehnete Majdan aj Kreščatik, plný obchodov a stánkov s úžasnou točenou zmrzlinou, ktorú už na Slovensku bohužial nemáme, príde čas na kultúru - na tie nádherné pravoslávne chrámy, ktoré ma do Kyjeva zlákali ... Sofijský je pokladom UNESCO a právom ... V tomto chráme dýcha história, steny rozprávajú a dlažba šepoce, stačí načúvať ... a aj keď možno vo vystavenom sarkofágu už dávno neleží telo Jaroslava Múdreho (* 978, † 20. február 1054), fresky pripomínajú jeho slávu a múdrosť (dal Kyjevskej Rusi prvý zákon - Ruskú Pravdu).

Chrám sv. Sofie

Chrám sv. Sofie - detail veže

Chrám sv. Sofie
V chrámoch sa fotiť nesmie, ale aspoň vo veži áno :) A samozrejme, aj z veže, kto vyšľape so mnou až hore ...

Chrám sv. Sofie - schody na vežu

Chrám sv. Sofie - samotný chrám, pohľad z veže
V chráme sv. Vladimíra nájdete na oltári medzi hlavnou a pravou loďou relikvie sv. Barbory - ochrankyne baníkov. Vlastne neviem, čo všetko tam je .. je to presklená rakva s červeným zamatom, jediná viditeľná je starobylá železná korunka položená na vrchu.

Chrám sv. Vladimíra
Zlatovrchý chrám sv. Michala - tak ten sa mi páči z vonku najviac... zlatá a modrá idú proste úžasne dokopy (vedeli to už starí čínski cisári :))

Zlatovrchý chrám sv. Michala

Zlatovrchý chrám sv. Michala

Zlatovrchý chrám sv. Michala - pohľad zo Sofijskej veže
Posledný pravoslávny kostol sv. Andreja stojí na začiatku historickej uličky, Andrejevského zrázu (uzvizu, spusku). Kto vybehne po schodoch, bude mať aj pekný výhľad ... ale ja som to nebola :)

Chrám sv. Andreja
Pečerská Lavra (doslovne preložené Jaskynný Kláštor) je systém 23 chrámov (z toho  6 jaskynných) založený v 11. storočí mníchom Antonym a celý komplex v súčasnosti patrí Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (patriarchát Moskva). Je sídlom metropolitu Vladimíra. Z tohto dôvodu je dodržiavanie  pravidiel pravoslávnej cirkvi pri vstupe do kostolov v tomto komplexe naozaj ortodoxné a preto si, dievčatá, nezabudnite nahodiť sukne, zahaliť ramená a šup - šatky na hlavu. (mala som krátke nohavice - pod kolená, ale nanútili aj mne kus látky ako zavinovaciu sukňu, hoci bola kratšia ako tie nohavice :)) Od roku 1990 je Pečerská Lavra zapísaná  do zoznamu UNESCO. Je vraj vyzdobená 8,5 tonami zlata ... fííííííííííha ....

Pečerská Lavra (Jaskynný Kláštor) - vstup do areálu
Uspenský chrám - hlavný chrám komplexu, je nádherný, ale oveľa väčší zážitok ponúka návšteva Bližných jaskýň (pečer) alebo Daľnych jaskýň, kde len pri svetle sviečky prechádzate nízkymi, úzkymi jaskynnými chodbami s hrobkami zakladateľov pravoslávnej cirkvy na Ukrajine ( i páter Antonyj tam je ...) i s pôvodnými maličkými jaskynnými chrámami a akoby ste sa razom ocitli v 11. storočí ... len kto má nejaké fóbie z uzavretých priestorov či srdcové problémy, nech počká vonku :) ... ono sa tam chvíľami až ťažko dýchalo :)

Pečerská Lavra - Uspenský chrám

Pečerská Lavra - Uspenský chrám
Nemôžem obísť moju milovanú gotiku, zavediem Vás teda aj k nádhernej novogotickej katedrále sv. Mikuláša (postavená 1899-1909), ktorá pripomína parížske veľkolepé chrámy ... a len na okraj, jedným z architektov bol aj V. Gorodeckij, nezabudnite to meno :)

Novogotická rímsko-katolícka katedrála sv. Mikuláša
Dosť bolo kostolov, ale histórie nie ...  prejdeme popod Zlatú bránu. V časoch Jaroslava Múdreho to bol VIP vstup do mesta ... a na boku brány nájdete aj pamätník tomuto veľkému panovníkovi zo zlatého veku Kyjevskej Rusi.

Zlatá brána

Jaroslav Múdry
Po celom Kyjeve narazíte na množstvo pamätníkov ... a často ani netušíte, že to pamätník je ... s niekým si dáte kávu, s niekým posedíte na lavičke, niekoho obídete, niekoho si nevšimnete ... a až potom, náhodne objavujete, čo za osobnosti Ukrajiny ste to stretli :)

Pamätník kozákovi Bohdanovi Chmeľnickému, Sofijské námestie (vodca povstania proti poľsko-litovskej nadvláde na Ukrajine v 17. storočí)

Archtekt V. Gorodeckij, podchod od Kreščatiku

Dobrý vojak Švejk :-)
A keď sme už dvakrát spomenuli Gorodeckého, prezradím, čo ma ohúrilo z jeho dielne : dom, prvý betónový dom v Kyjeve, ktorý postavil pre svoju rodinu a aby mal pokoj od susedov, vyzdobil ho príšerami a chimérami ... vyzerá čarovne a ja som len čakala, kedy sa na streche objaví čarodejnica v špicatom čiernom klobúku :)

Dom s chimérami (1901-1903) - dom V. Gorodeckého

Dom s chimérami (1901-1903) - dom V. Gorodeckého

Dom s chimérami (1901-1903) - ul. Bankova 10

Dom s chimérami (1901-1903) - detail
No a dosť bolo kultúry a architektúry, ideme uspokojiť  žalúdky. A ako inak v Kyjeve, ako metrom (pri tých hlbokých metro staniciach v Kyjeve len krútim hlavou, že sa Barcelona ešte nezrútila do metra, do ktorého sa dostanete po 20-30 schodoch ...) ... len prosím nevystupujte na Arzenálnej stanici (najhlbšia stanica metra na svete, 105,5m), tam si odskočíte inokedy :)

Kyjevské metro ...
Našim cieľm je Vladimírsky rinok, starý trh, len tá hygiena ... no poobede by som už toto mäso nechcela :)

Vladimírsky rinok

Vladimírsky rinok

Vladimírsky rinok

Vladimírsky rinok

 Vladimírsky rinok
S plným žalúdkom zavrieme ústa aj chlapom a vezmeme ich na Národný olympijský štadión ... najprv na prehliadku štadióna a potom aj na zápas, nech sme dobré :)

Národný Olympijský štadión

Národný Olympijský štadión

Národný Olympijský štadión - zápas Ukrajina:Izrael, streda 14.8.2013 (Ukrajina vyhrala 2:0)

Národný Olympijský štadión po zápase
Ostali nám deti ... chlapcov v pubertálnom veku zaujíma vojna a všetko čo súvisí s umieraním (usudzujem na základe toho, čo v Kyjeve zaujalo najviac toho môjho)... a na toto má Kyjev veru mnoho pamätníkov a múzeí ...
Pamätník a múzeum hladomoru 1932-1933,
sovietská vláda nechala hladom zahynúť cca 3 milióny ukrajincov

Pamätník a múzeum hladomoru 1932-1933

Múzeum Druhej svetovej vojny

Múzeum Druhej svetovej vojny

Múzeum Druhej svetovej vojny a Matka Vlasť - 62m socha + 40m podstavec

Múzeum Druhej svetovej vojny
V tejto chvíli už chytám dych, nohy bolia ... ak aj Vás, odporúčam dneperské piesočnaté pláže. Pohľad na ne je niekedy divný, voda oranžová ... ale chladná a osviežujúca a nohy pookrejú raz-dva, fantázia ...

Hydropark - pláž na Dnepri
No a pri Dnepri ostaneme a z Poštového námestia vezmeme aj menšie deti na výlet loďou. Fascinuje ma ukrajinský výraz "teplachód" - už pri výstupe z metra stáli nadháňači a vrieskali na plné pľúca "progúlka teplachódom" :) Panoráma Kyjeva z lode je len opakovaním toho, kde sme už boli ...

Výlet loďou

Výlet loďou - Matka Vlasť

Výlet loďou - Pečerská Lavra
Pred odchodom domov sa ešte zastavíme na spomínanom Andrejevskom zráze nakúpiť suveníry ...

Andrejevský zráz (spusk, uzviz) - ulička oddeľujúca bohatý Kyjev od chudobného Podolia

Andrejevský zráz

Andrejevský zráz

Andrejevský zráz (spusk, uzviz) - ulička oddeľujúca bohatý Kyjev od chudobného Podolia, v žltom dome vľavo žil Bulgakov (autor Majster a Margaréta) a má tu múzeum
Naspäť do bohatého Kyjeva na kopci sa dostaneme z Poštového námestia pozemnou lanovkou.

Pozemná lanovka z Poštového námestia na Michajlovské námestie

Funikular :)
A kto ešte vládze, zabehne aj na Vladimírsku hôrku ... vraj je to magické miesto, ktoré dokáže nabiť energiou (keď tak spomínam, fakt ma tam celý čas neboleli nohy :) ) ... S pohľadom upretým na Dneper tu Kyjev stráži Jaroslavov otec - Vladimír Veľký, silný vládca, ktorý zjednotil Kyjevskú Rus a ubránil jej územie pred nepriateľmi ....

Vladimír Veľký na Vladimírskej hôrke
My sme skončili až pri oblúku so sochou priateľstva, kde sa vraj chodia fotiť novomanželia :) Bolo to osudné - obe moje deti si vydupali spustenie sa na traverze - 532,61m na lane ponad Dneper ... adrenalín, tie pravé prázdniny pre deti ...a ja som chvíľu umierala od strachu ...ale prežili sme všetci :)

Pamätník priateľstva nad Dneprom (v predĺžení Kreščatiku)

Peší most cez Dneper, tie laná nad ním sú traverz, môžete sa spustiť a letieť ...
Nakoniec zopár fotopikošiek :)

Pekná stena :)

Žmurk z Kyjeva :)
... a usmievavý pozdrav z Kyjeva ...

Jeden úsmev z Vladimírskej hôrky :)
Kyjev nás nesklamal a dúfam, že ani Vás :) Po praktickej stránke ešte musím pochváliť a odporučiť ukrajinské fastfúdy - Dva Gusi a Puzatu Chatu - za nízke ceny rozmanité a veľmi kvalitné ukrajinské jedlá ...

Jediné, čo nás zarazilo, bola citeľná stopa socializmu v správaní mnohých ľudí - apatia, nezáujem ... niekedy smutná (ani v kostole predavačka nie je ochotná hľadať, keď niečo neviete nájsť ...), niekedy až groteskná (spiaca predavačka v uniforme v stánku s cigaretami na letisku). Možno aj to je dôvod, že náš výlet sme zhrnuli do postoja: Kyjev je nádherný, stojí za to ho vidieť, zažiť, nadýchnuť sa ... ale zas veľmi skoro sa tam vrátiť nemusíme :)

Nám bolo nádherne a najviac ma teší, že sa veeeľmi páčilo aj deťom, ktoré s nami boli na prvej takejto "poznávacej dovolenke" ... takže aj keď to nabudúce nebude Kyjev,  určite niekedy východ ešte bude a ktovie ... možno Moskva .... alebo Petrohrad ... :):):)

Krásny večer želám všetkým, čo sa dočítali až tu  - a majte krásne leto plné nádherných, nepoznaných zážitkov, ako my :)
                                        Marta

18 komentárov:

 1. Nádherné fotky. Podívat se do Ruska byl vždy můj sen, mám maturitu z ruštiny a ne a ne ji použít...Na kolik dní to bylo?

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To nie je prispevok, ale fotoreportaz..... Bravurna
  Asi si ju zbehnem este zoparkrat, urcite som vsetko poriadne nepreskumala

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Marti, tak toto je geniálne! Prečítala som všetko na jeden dych a normálne mám chuť sa tam ísť pozrieť. Krásne fotky a som ti veľmi vďačná aj za kúsok histórie a vysvetlení, hneď je to o inom, keď aj viem, na čo sa pozerám. Škoda toho prístupu, mesto vyzerá úžasne.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Děkuji za krásný cestopisný příspěvek

  OdpovedaťOdstrániť
 5. waw Marti...perfektne napisane s krasnymi fotkami...clovek ma az chut si zbalit kufre a pozriet si to na vlastne oci...dakujem :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. ...KRÁSNE...A to sa do tej novej super tašky zmestili aj náhradné nohy :-) Ala

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Dievčence ďakujem :)
  V Kyjeve sme boli 0,5+4+0,5 dňa a absolútne to vyhovovalo, bolo dosť času na všetko ... boli sme dokonca aj v Aauaparku pol dňa ...
  A taška bola super, ešte aj voľné miesto v nej bolo :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Marti, já jsem tedy dočetla a ráda! Moc děkuji za perfektní info o městě, které není tak často cílem výletů. I za shrnutí! Trochu sním o Petrohradě, ale vidím, že i Kyjev by stál za návštěvu.
  Moc zdravím, helena

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Nadhera! Krasne fotky a prijemne citanie.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Marti, zase nádhera. Vy jste perfektní. Moc ráda s tebou cestuji. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Dočetla jsem až do konce, moc pěkně jsi všechno popsala :-)) Taky fotky jsou úžasné !! S manželem jsme byli před 30 ti lety na Ukrajině , ale vzpomínáme ještě dnes :-))) H.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Marti, vdaka za ozivenie spomienok :-) ... chodila si tade, kade ja, akurat som si uz nepamatala vsetky nazvy :-) ... krasne fotky a verim, ze aj zazitky :-) D

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Martuška, teda takto krásne zdokumentovať celý výlet je úžasné, obdivujem ťa a ďakujem za krásnu virtuálnu prehliadku Kyjeva!
  (stále rozmýšľam ako to môžeš takto podrobne, perfektne opísať:-))

  OdpovedaťOdstrániť

 14. Vynikajúce! Aj ja mám túžbu dobre preskúmať toto mesto. Len neviem ako sa tam dostať a tiež nemám druhého na cestu. Ak viete poradiť, budem rád. :-) Ľuboš

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. S druhým na cestu neporadím :), ale čo sa týka konkrétnych stránok cesty - sme z Košíc, leteli sme z Budapešti do Kyjeva Wizz Airom - letenky sme kúpili cez internet; ubytovanie sme vyhľadali cez booking.com (apartmány = väčšinou 2 izb. byty v centre prenajímajú domáci za veľmi prijateľné ceny) - platilo sa potom na mieste; ubytujúci boli veľmi ústretoví a zabezpečili nám taxík z letiska aj potom na letisko; peniaze sme menili aj doma aj v Kyjeve v bankách, ale tam bol oveľa lepší kurz ... no a keď už ste tam, už isto prežijete - vždy je najhoršie odvážiť sa a dostať sa tam, potom už ide všetko samospádom, asi pud sebazáchovy :)
   Co sa tyka samotnych pamiatok, velmi sa mi osvedcila tato stranka:
   http://bestofukraine.com/ukraine-travel-center/north/kyiv/sightseeing.html
   lebo popisuje aj polohu pamiatok
   Mimo to treba nastudovat este ako sa v meste prepravovat(trasy metra, kolko sa plati, kde sa kupuju listky a pod.):
   http://www.metro.kiev.ua/?q=node/101
   A to je asi vsetko ...

   Odstrániť
 15. Vďaka za cenné informácie. Dúfam, že ich raz použijem.

  OdpovedaťOdstrániť
 16. najlacnejšie - do Užhorodu - najlepšie autobusom z Michaloviec cca 7.30 - potom kupiť lístok na stanici -cca do 200 hrivien a ďaľšie ráno si v Kieve. Tam sa dohodnúť na stanici na prenájme bytu, izby, Metrom sa dá dostať za 2 grivny prakticky všade

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...