štvrtok 7. mája 2015

Košice 2015, Historická radnica

Prvého mája bol deň otvorených dverí v košickej Historickej radnici (Hlavná 59). Nenechala som si ujsť príležitoosť nakuknúť do priestorov, kde sa inak nedostanem.

Radnica bola postavená v r. 1779 - 1780  na mieste, kde už od 13. storočia jestvovali dva bohaté meštianske domy. Autorom projektu bol bratislavský staviteľ Ján Langer.

Historická radnica Košíc - Hlavná 59

Vchod  (z podchodu)

Luxusné schodisko

Pracovňa primátora, obraz Bitka pri Moháči

Pracovňa primátora, nábytok z 18. storočia

Kronika mesta Košice

Biely salónik - rokovací

Návštevníčka dňa otvorených dverí vo foyeri - za ňou obraz patrónky Košíc - sv. Alžbety

Košický erb vo foyeri

Zoznam primátorov Košíc
Poslední primátori
Zasadačka mestského zastupiteľstva (mestskej rady)

V súčasnosti v priestoroch Historickej radnice primátor mesta prijíma najvýznamnejšie domáce a zahraničné návštevy. 

A posilnenie po prehliadke ...
Po prehliadke sme zabehli aspoň nakuknúť do Dómu sv. Alžbety. V decembri 2014 bola dokončená jedna etapa vnútornej rekonštrukcie. Ale po ceste sme ešte mali možnosť nazrieť (fakt som ju ešte nevidela ...) do Kaplnky sv. Michala, kde práve prebiehala svatba.

Kaplnka sv. Michala

V kaplnke práve začala svatba ...
Dóm sv. Alžbety bol vždy tmavý a chladný kostol ... aj teraz je chladný, ale nádherne presvetlený, priam biely. Sú otvorené aj nejaké nové kaplnky (po pravej strane). No vydarená rekonštrukcia! My sme ho naozaj len prebehli, ale koho to zaujíma, môže sa pozrieť na prehliadku s reštaurátormi  po rekonštrukcii chrámu.

Dóm sv. Alžbety - pohľad na hlavnú loď

Dóm sv. Alžbety - pohľad na vstup

Dóm sv. Alžbety - vstup

Apoteóza (oslava) života Františka II. Rákociho z rokov 1914 – 1916
Rekonštrukcia chrámu bude prebiehať ďalej, ale vo vnútorných, bežne neprístupných priestoroch. Bude sa rekonštruovať južná Matejova veža, kde bola v minulosti uchovávaná relikvia Svätej krvi (posledná zmienka o nej je z r. 1604 a r. 1641 bola relikvia pravdepodobne zničená pri znesvätení veže). Po rekonštrukcii by mala byť aj Matejova veža sprístupnená verejnosti.

Košický erb                                        Marta

2 komentáre:

  1. Krásné. Ty víš, Marti, že já tyto tvé fotoreportáže mám moc ráda. :-) Už několik let si říkám, že si tam ten výlet udělám. Jen letos mám ještě hodně povinností, tak nestíhám.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ivka ďakujem :) Tohto roku vôbec neľutuj a nechoď, celé Košice sú rozkopané, opravujú električkové trate hádam na 10 miestach, celé ulice v meste, najdôležitejšie križovatky. Električky už takmer vôbec nechodia, ale aj autá sú obchádzkami obmedzované. Celá hlavná stanica je takto tiež odstavená, no proste keď niekto tohto roku dôjde do Košíc, asi si zanadáva a viac sa nevráti (a to nehovorím, ako nadávame my, čo cez ten bordel musíme denne do práce ... cez permenantné zápchy) Takže naozaj vôbec neľutuj, keď sa tu tento rok nedostaneš, skôr si blahoželaj :)

      Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...