štvrtok 14. januára 2016

Miláno 2015 II.

Už sú to pomaly 3 mesiace, čo som vás vzala na prechádzku do Milána. Keďže už plánujem nový výlet za hranice všedných dní, je načase moje spomienky na Miláno upratať, aby bol čas na nové výzvy. Takže poďmne spolu na druhú prechádzku Milánom!


Nedeľné ranné leňošenie v posteli sa nám páčilo, každej! Užívali sme si ho tak, že nám nakoniec vlak do Milána o 8:02 ušiel naozaj pred nosom (práve sme dobehli na nástupište), takže sme chtiac - nechtiac museli čakať hodinu na ďalší. Neďaleko nás sa schádzali ľudia na nejakú akciu - Ľudka zistila, že je to Beh Bergamom, ale neukecala nás :).Sediac na fontáne pred stanicou sme s Ivetkou pozorovali skupinky ľudí, ktorí smerovali k štartu a Iva ich aj úspešne navigovala ;) Zaujímavé, že všetci rozumeli po slovensky :D
       V Miláne sme zamierili do Múzea Milánskeho Dómu, ktoré sa nachádza vedľa Dómu v bývalom kráľovskom paláci. Lístky sú predplatené v Doumo Pass kombinovanom lístku, ktorý sme si kúpili v sobotu. Platia 72 hodín, takže žiadne státie v rade nás nečakalo, len sme rovno vošli. Napriek recenziám, že je múzeum nudné, keďže pozeráte sochy a sochy a sochy, celkom sa mi páčilo. Príjemné intímne osvetlenie, jednoznačná vyznačená trasa, sochy sa predsa len striedali aj s mozaikami či maketami - a nebolo to veľmi dlhé. Príjemné na prebudenie v nedeľu ráno :) 

Múzeum Dómu(Museo Del Duomo Di Milano)
Múzeum Dómu(Museo Del Duomo Di Milano)
Múzeum Dómu(Museo Del Duomo Di Milano)
Socha Viktora Emanuela II. na Dómskom námestí (Ercole Rosa, r.1879-1896, 1480cm)
  Prehliadkou Dómskeho múzea sme vyčerpali sobotný program a pokračovali sme už na nedeľu naplánovaným hradom Sforziovcov (Castello Sforzesco) s niekoľkými múzeami. Do poslednej chvíle som nechápala, ako myslia vyjadrenie, že vstupné je 5€ do všetkých múzeí ... :) Ale výnimočne platilo to výhodnejšie riešenie - naozaj nás na jeden lístok za 5€ pustili do všetkých múzeí. Teda nie do všetkých, len kde sme vošli :) Zaujímalo nás Museum of Ancient Art s miestnosťou, kde čarovnú štukovú výzdobu strobu robil Leonardo da Vinci. Lenže tá bola v rekonštrukcii, celá zakrytá :( Smola.

Castello Sforzesco
Castello Sforzesco - Múzeum nábytku a drevených sôch
Prechody medzi múzeami sú "po trase" a najkrajšie boli tie prechody. Akoby sme prechádzali tajné zákutia hradu ...Raz sme vyšli na uzavretom dvore, inokedy na vysokej maličkej terase hradu ... samé, ticho a kľud, lebo ľudia sa hmýrili len v nádvoriach na prízemí ... no romantika !

Castello Sforzesco - uzavretý dvor
Castello Sforzesco - výhľad z nenápadnej terasy
Castello Sforzesco - nádvorie
Castello Sforzesco
Na koniec sme si nechali Pieta Rondanini Museum, jediné preplnené múzeum - museli sme stáť v rade. Vystavujú len jednu sochu - Pietu Rodanini(1550-1564) od Michelangela. Jeho poslednú, nedokončenú sochu. Mária doslova ešte vystupuje z kameňa ...

Castello Sforzesco - rad pred Pieta Rodanini múzeom
Pieta Rodanini od Michelangela (1550-1564)
  Po výdatnom obede ešte v areáli hradu sme sa vydali na prechádzku cez Park Sempioni smerom k vyhliadkovej veži Torre Branca. Došli sme tam presne o druhej a keďže medzi 14:00 a 14:30 mali domáci prestávku, poleňošili sme aj my v parku na lavičkách a pochutnali si na zmrzline.

Obed na hrade :)
Talianska zmrzlina
Vyhliadková veža Torre Branca
 Pod vežou sme sa stretli s jednou pani z Čiech, ktorá sa do Milána vydala a žila tam už 10 rokov. Povedala, že máme šťastie, že ona je na veži prvýkrát. Bola tu síce už 3x, ale veža bola vždy z technických príčin zatvorená. Tak sme si s potešením vychutnali krásny výhľad z veže (hore sa ide len výťahom ;) ) na Park Sempioni.

Torre Branca - výhľad na Piazza Sempione - Arco della Pace
Torre Branca - výhľad na Atletický štadión(Arena Civica)
Torre Branca - výhľad na Castello Sforzesco
Torre Branca - výhľad na Milánsky Dóm
Torre Branca - výhľad na Alpy
 Z vyhliadkovej veže viedli naše kroky cez park a potom kolesá električky k VIP milánskemu cintorínu - Cimitero Monumentale. Na cintoríne sa pochováva od r. 1866.

Cimitero Monumentale
Cimitero Monumentale - vstupná budova - Chrám Slávy
Cimitero Monumentale - vstupná budova - Chrám Slávy
Cimitero Monumentale - vstupná budova - Chrám Slávy
  Nie je to len cintorín, je to otvorené sochárske múzeum v prírode ... Tí, čo sa tu dali pochovať, naozaj na to museli mať :) Veľmi milá teta v turistickej kancelárii vľavo za vstupom nám dala mapky cintorína, aj s vyznačenými top pomníkmi ... hrobmi. No ale cintorín je rozsiahly, môžete sa tu túlať hodiny ... tak sme si vybrali hlavnú trasu smerom hore ku krematóriu.

Cimitero Monumentale - pomník s psíkom (bolo ich viac)
Cimitero Monumentale - hrobka r. Bernocchi
Cimitero Monumentale - hrobka r. Bernocchi
Dole cintorínom sme sa vracali okolo hrobu Campariho. Inšpirovala nás Gabika, ktorá ráno (počas čakania na druhý vlak) ochutnávala Campari :)

Cimitero Monumentale - hrobka r. Campari
Cimitero Monumentale - hrobka r. Elisi
Cimitero Monumentale - hrobka r. Morgagni
Cimitero Monumentale - pozdrav Šiške :)
Ďalším bodom nášho programu bol jeden z najstarších kostolov v Miláne - Bazilika sv. Ambróza (Basilica di Sant'Ambrogio) s pozostatkami sojho zakladateľa - Milánskeho biskupa, sv. Ambróza(340-397). História jeho života je naozaj zaujímavá - biskupom bol zvolený r. 374 ako NEPOKRSTENÝ ... dovtedy bol advokátom a spravodlivým sudcom , ktorého jednoducho ľudia milovali, preto si ho vyvolili ... a tak 30.11.374 bol pokrstený a 7.12.374 vysvätený za biskupa! Tomu sa hovorí rýchla kariéra :) Ale zaslúžená!
      Samotná bazilika bola postavená v r.379–386 na mieste, kde boli kedysi pochovaní Rímom prenasledovaní mučeníci. Počas ďalších storočí bola viackrát zrekonštruovaná. Súčasnú nádhernú, starobylú románsku podobu má z roku 1099. Najemotívnejším miestom baziliky pre mňa bola krypta za hlavným oltárom s pozostatkami sv. Ambóza, Gervasusa a Protasusa. Miesto s dušou a s tajomstvom ...

Bazilika sv. Ambróza (Basilica di Sant'Ambrogio)
Bazilika sv. Ambróza (Basilica di Sant'Ambrogio)
Bazilika sv. Ambróza (Basilica di Sant'Ambrogio)
Bazilika sv. Ambróza (Basilica di Sant'Ambrogio)
Bazilika sv. Ambróza - krypta sv. Ambróza
Bazilika sv. Ambróza - krypta sv. Ambróza
Po takmer hodinovej kávičkovej pauze v cukrárni pred Bazilikou sme si to metrom namierili do Galérie moderného umenia (Galleria d'Arte Moderna Milano), ktorú si vybrala Ľudka kvôli impressionistom. Pred kasou s lístkami sme stáli presne o 17:00. Lístky predávali dvaja postarší páni. My sme od nich angicky opakovane žiadali lístky do galérie, ktorá je otvorená ešte hodinu a oni nám nerozumeli a nechceli nám ich predať!!! Niečo nám dookola opakovali v taliančine, čomu sme naopak my nerozumeli ani slovo. Po piatich minútach nás to prestalo baviť a že ideme kam sa dostaneme. Na prízemí od nás lístky nechceli. Bola tam dočasná výstava supermoderného umenia. Toho v štýle, ktoré namaľuje aj päťročné dieťa. A na poschodí to prišlo - chceli lístky. Tak sme im po anglicky vysvetlili, že dole páni nerozumejú ani slovo anglicky a nechceli nám lístky predať. Nechápali sme to o to viac, že pár vstupujúci za nami lístky mal ... Naštastie pani už anglicky rozumela a hovorila - a tak sme konečne pochopili, že poslednú hodinu je vstup do múzea zadarmo a páni dole od nás nechceli peniaze, ale lístky nám dávali, len my sme si mysleli, že nám dávajú nejakú reklamu :D Milá, chápavá pani nás nakoniec s úsmevom pustila ďalej aj bez lístkov :)

Galéria moderného umenia (Galleria d'Arte Moderna Milano)
      Múzeá umenia väčšinou obchádzam, aj tak si z nich nezapamätám, ale toto bolo naozaj dobré!!! Krásne priestory Villa Reale di Milano, zaujímavé diela a nakoniec očakávaní impressionisti - a to všetko ešte aj zadarmo :)

Max Liebermann
Večer sme strávili posedávaním pod sochou na Dómskom námestí, naťahovaním sa s africkými predavačmi náramkov a vrtuliek a čakaním na noc v Miláne. Náš druhý a posledný deň v Miláne sa končil a my sme si ho vychutnali so poslednej minúty ...

Miláno podvečer
Miláno v noci
Miláno v noci
                                        Marta

6 komentárov:

 1. Moc ráda jsem si pocestovala. :-) Mám moc ráda tyto reportáže.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujeeem !!! :) Ja som veľmi rada, že to niekto aj číta :)

   Odstrániť
 2. Ach, ach, ach... hned bych letěla! Nádhera, děkuji za vzorné průvodcovské služby! Jsem po večeři, dala bych si zmrzlinu - italskou!!!!
  Hezký večer, Marti! Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Helenka ďakujem ... aj ja by som .... a oni už zrušili lety z Košíc do Bergama! No ešte že sme to stihli :)

   Odstrániť
 3. Ách jáj, hneď by som išla. Milujem Taliansko. Len mi chýba rovnako nadšený parťák. Tak aspoň takto... Mám veľmi rada Tvoje cestopisy :-). Vlastne aj šitie a celý blog máš super. Som rada, že som Ťa objavila :-) Jana (jana.tom)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Janka ďakujem :) ! Raz určite parťáka nájdeš, držím palce!

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...