utorok 6. februára 2018

Kampánia 2017 II. - Vezuv a Pompeje

      Vezuv a Pompeje ... Pompeje a Vezuv, dve pojmy nerozlučne späté v našej dobe ... a môj cestovateľský sen!


       Vezuv je jediná činná sopka priamo na európskom kontinente. Je vysoká 1 279 m. Vulkanicky aktívna bola už pred 400 000 rokmi. V rokoch 2-62 nl signalizovala svoje prebudenie početnými zemetraseniami. Jedno také zemetrasenie v r. 62 značne poškodilo aj Pompeje. V tých dobách to ale nespájali so sopkou ale s hnevom bohov... Osudná erupcia nastala 24. augusta 79, kedy boli pod vrstvou popola pochované Pompeje a lávou zavalené Herculaneum. Vezuv sa potom prebúdzal v rôzne dlhých intervaloch v rozmedzí od 10 do viac ako 100 rokov. Naposledy bol činný na jar v roku 1944.

Národný park Vezuv - vstup
      Pod Vezuvom na červenej prístupovej ceste náš autobus parkoval medzi prvými, na vstup za 10€ lístok do Národného parku Vezuv o 9:00 sme museli doslova čakať pri bráne. Výstup je asi 180 výškových metrov (z 900mnm po 1170mnm, k najvyššej časti vo výške 1279 už cesta nevedie) po prašnej ceste ku kráteru, cesta trvá 30-45min. Pomaly, nič hrozné.

Konečne nás pustili
Prašná cesta hore
Ďalej cesta obkolesuje kráter asi tak do dvoch tretín. Deň nám ponúkal nádherné výhľady okolitej krajiny - Neapolského zálivu, až po ostrov Capri ... sprievodca vyhlásil, že je na Vezuve až x-tý krát, ale taký krásny výhľad ešte nemal ....

Kamenné a prachové morény v protisvahu
Výhľad na Neapol po ceste
Prvý pohľad do krátera
       Po ceste okolo krátera boli 3x oddychové "zastávky" so stánkami s občerstvením a suvenírmi. V tej poslednej zastávke sme si s Gabikou (poučené predchádzajúcim dňom) dali jedno - pre zmenu - meloncello, na oslavu dobytia Vezuvu :) Cestou späť sme si v stánkoch kúpili špeciálne suveníry - víno Kristove slzy - Lacryma Christi del Vesuvio, pestované na svahoch Vezuvu. Legenda hovorí, že keď bol Lucifer vyhodený z neba (pôvodne bol archanjel), podarilo sa mu vytrhnúť kúsok nebeského raja. Ten pustil v miestach Neapolskej zátoky. Boh, keď zistil tú škodu, zaplakal a na mieste, kde dopadli jeho slzy, vznikli prvé vinice sveta :).
      Veľa suvenírov (sošky, bižutéria vínové fľaše) bolo vyrobených z lávového kameňa a sopečného prachu.
My a kráter Vezuvu
Cesta okolo krátera
Kráter
      Keďže sme ku kráteru vystúpali pred desiatou, bola ešte veľká časť krátera v tieni a fotil sa proti svetlu veľmi ťažko ... Svoju krásu nám odkrýval postupne, ako sme ho obchádzali. Gabika dokonca objavila fumarolu - trhlinu s unikajúcim plynom. Keď sme odchádzali, boli sme radi, že sme boli hore medzi prvými - turistov i autobusov výrazne pribudlo! A my sme sa už po krátkom oddychu cestou autobusom tešili na Pompeje!

Výhľad - smer Pompeje, vzadu od výbežku do more je Capri (Capri už na fotke nie je)
Výhľad - Capri detailne (vpravo hore na ostrove mesto Anacapri)

Rozlúčka s Vezuvom
       Pompeje boli založené v 7. storočí pnl. od r. 310 pnl. boli pod rímskym vplyvom. 5. februára 62, zničilo prudké zemetrasenie přibližne 60 % mesta. Mnohé budovy nestihli obnoviť (Baziliku, Mestské budovy na Fóre.). Zemetrasenia boli v tom čase časté, Vezuv ale pokladali za vyhasnutý a bezpečný. 24. augusta 79 došlo k erupcii trvajúcej 3 dni. Pompeje nezasiahla láva, ale padjúce horiace kamene a jedovaté plyny tu usmrtili asi 10 000 ľudí a tí boli následne pochovaní pod 6 metrovou vrstvou padajúceho popola. Mesto spalo zabudnuté 16 storočí, objavili ho v r. 1748 a dnes v jeho okolí vyrástlo nové Pompei.

Pompeje - sorrentské citróny pred vstupom Porta Marina
Vstup - Porta Marina, vľavo Predmestské kúpele
Predmestské kúpele
       Nám pri vstupe dali nejaké mapky, ale v taliančine :D Na stránke Archeologický park Pompeje som neskôr našla mapy aj úžasného sprievdcu ... A keďže je v Pompejách čo pozerať aj týždeň, linku odkladám :)
Mačacie oči - biele žiariace kamienky v ceste, aby ju bolo vidno

Apollónov chrám
Bazilika na Fóre - pôvodne trh, neskôr centrum pre finančné aktivity a justíciu
Fórum, Jupiterov chrám (v strede), po bokoch Čestné brány, v pozadí Vezuv
       Na vykopávkach a reštaurovaní sa v Pompejách stále pracuje. Mnohé budovy priebežne zatvárajú či otvárajú ... tak sme nevideli zavretý Dom Tragického básnika. Informácie o otvorených domoch sú na stránke Archeologického parku.

Sklad archeologického materiálu v niekdajšej budove trhu s obilninami
Prechod pre chodcov - vyvýšený, keďže na ceste bolo blato i výkaly
Caligulov oblúk a Via Di Merkurio
Caligulov oblúk a Via Di Merkurio
      Sochy obetí sú vlastne sádrové odliatky z dutín v stuhnutom popole. Telá zasypané popolom sa časom rozložili a keď pri vykopávkach našli dutinu, naliali do nej sádru a potom stvrdnutý popol dookola opatrne odstránili. Až vtedy zistili, prečo trhlina vznikla, aký živý tvor v nej umieral ... človek či zviera ...

Kúpele na Fóre
Kúpele na Fóre
Thermopolium - bufet :)
      Vo Faunovom dome nás zastihla prehánka ... ale do polhodinky skončila. Jedine tu bolo viac ľudí. Inak sprievodca podotkol, že toľko málo ľudí v Pompejách ešte nezažil.

Faunov dom
Faunov dom
Faunov dom - mozaika bitky Alexandra Veľkého s perzským kráľom Dareiom (originál je v Archeol. múzeu v Neapole)
Pompeje
Dom bratov Vettiovcov - boh plodnosti Priapus pri vstupe
Dom bratov Vettiovcov
Pompeje - ulica
      Výbuch Vezuvu mal päť fáz. Pompeje sa nachádzali v prvej línii.
      Prvou fázou bol iniciačný výbuch asi o deviatej hodine ráno 24. augusta, ktorý opisuje Cassius Dio. Z pomerne malého počtu nájdených kostier (asi 2 000) odborníci vyvodzujú, že väčšina obyvateľov 20 000-ového mesta sa stihla bezpečne vzdialiť a smrť zastihla tých, ktorí chceli zachrániť majetok alebo sa schovať v domoch.
      Druhú fázu erupcie opisuje Plínius Mladší v liste o strýkovej smrti, keď si okolo jednej popoludní všimli zvláštny oblak. Táto fáza trvala až do jednej hodiny v noci 25. augusta a mesto bolo po nej zasypané popolom a pemzou do výšky 1 metra.
      V tretej fáze vznikol na svahoch Vezuvu horúci lávový prúd, ktorý zničil Herkulaneum a vytvoril pyroklastickú vlnu, zloženú z jemného vulkanického popola a horúcich plynov. Toto všetko bolo posilnené tlakovou vlnou, ktorá zmietla a zabila všetko živé, čo v Pompejách ešte žilo.
      Medzi pol ôsmou a ôsmou ráno 25. augusta sa cez Pompeje prehnala štvrtá vlna, ktorá sa dostala do 14 kilometrov vzdialených Stabií a pohybovala sa na VIII. a IX. stupni Mercalliho upravenej stupnice.
      Piata vlna o ôsmej hodine zasiahla 29 kilometrov vzdialené Misenum, z ktorého utekal Plínius Mladší. Podľa neho sa Vesuv upokojil 26. augusta ráno. Celkom vychrlil asi 4 km3 magmy a 9 km3 sopečného materiálu. Pompeje zostali 4 až 6 metrov pod zemou a niekoľkokilometrová vzdialenosť od mora sa zmenila na 2 kilometre.

Pekáreň Popidia Prisca
Ďalší bufet :)
Verejný dom - Lupanare
Nevestinec lákal každého! Druhé miesto, v Pompejách, kde sme zažili zvýšenú hustotu turistov, normálne sme stáli v rade :D
Verejný dom - Lupanare
Verejný dom - Lupanare
Verejný dom - Lupanare
Verejný dom - Lupanare
Pompeje - ulička medzi nevestincom a  Trojuholníkovým fórom (Vicolo del Lupanare)
Veľké divadlo - bolo bez strechy, pred slnkom bolo chránené plachtou (Malé divadlo bola krytá stavba so strechou)
Pompeje - rozprávkový výhľad z Veľkého divadla
Pompeje
     V Pompejách zaujme mnoho domov s úžasne zachovanou výzdobou, ale aj koľko mali reštaurácií - na každom rohu!
Dom a reštaurácia (bufet) Vetutia Placida
Záhrada domu Giulie Felice
Amfiteáter pre 20 000 divákov
Amfiteáter pre 20 000 divákov
      V Záhrade utečencov sa našli dutiny po telách 13 členov jednej rodiny, ktoré tu na úteku erupcia pochovala. Dnes sú tam odliatky ich tiel ...

Záhrada utečencov
Záhrada utečencov
Cintorín za bránou Nocera
Cintorín za bránou Nocera
     Ako som už napísala, v Pompejách je čo pozerať aj týždeň. Ale aj jeden deň tam je fyzicky namáhavý, aj únavný ... My sme mali sprievodcu v angličtine, ale keďže to následne náš sprievodca prekladal do slovenčiny, všede sme strávili dvojnásobný čas. Aj to viac unavovalo, aj sme išli pomalšie a videli menej. Ešte minimálne jeden deň v Pompejách by som brala :)
       Miernou satisfakciou po tejto únave pre mňa bolo, že som v Carrefoure v Pompejách vybrala po 20 minútovom rozhodovaní sa tie správne cukríky - krowky s príchuťou sladkého drievka (lékořice) !!! Milujem ich od výletu do Ríma :)

Atmosféra mŕtveho mesta ...
       V súvislosti s Vezuvom musím ešte spomenúť, že sme spali v hoteli vzdialenom asi 5 min autom od Flegrejských polí, supervulkánu, ktorý je stále činný. V kráteri-kaldere (kráter, ktorému sa steny zrútia dovnútra) Solfatara sa z mnohých fumarol dymí vždy a viditeľne. V septembri 2017 tam zahynula celá rodina. 11 ročný chlapec sa vytrhol matke z rúk a rodičia ho zachraňovali, ale bohužiaľ sa splodín z fumarol nadýchali všetci traja :(
                                        Marta

5 komentárov:

 1. Marti, moc děkuji, pokochala jsem se, početla jsem si. Pompeje jsou zatím jen můj sen, i když má celkem dost načteno, překvapilo mě, jak rozsáhlé podle tvých fotek jsou.
  Opravdu nádhera!
  Měj hezký večer, Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Helenka ďakujem, ja mám aj po tejto prvej návšteve pocit, že raz nestačí ... že mojim snom boli a OSTÁVAJÚ :)

   Odstrániť
 2. juj super, zaspomínala som si ako sme tam boli aj my...je to tam obroské a veľmi super...Zuzana

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zuzi som rada, že som pripomenula :) Aj ja som bola z tej rozlohy mierne zaskočená - naozaj to bolo veľké a krásne mesto.

   Odstrániť
 3. Teprve jsem objevila i tuto reportáž a krásně jsem si zavzpomínala.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...