štvrtok 18. apríla 2019

Marrakéš 2019 II. - mesto z 1000 a 1 noci

      Druhý deň v Marrakéši sme plánovali túlať sa samotným Marrakéšom.


      Dovolili  sme si pospať. Vstali sme o desiatej, o jedenástej sme si užili výborné marocké raňajky. Čierne olivy a olivový olej, tri druhy lekvárov (marhuľový, jahodový a figový), medík, maslo, syr, buchtičky s krémom, palacinky, marocký chlieb ... a opäť, ako v utorok večer v street foode, fantastická káva!!! Ale naozaj taká dobrá, akú som nepila ešte nikde, ani v Taliansku!
Marocké raňajky
Vyrazili sme z izby po pol dvanástej - poznávať Marrakéš :) Najskôr sme si za denného svetla pofotili vstup do nášho riadu. Lebo doteraz sme ho videli väčšinou po tme a vyzeral strašidelne... no na Slovensku by som do takých uličiek nevstúpila ... No a za svetla vyzeral veľmi podobne :D
Ulička k Riadu Naya
      Zamierili sme k Mešite Koutoubia, najznámejšej v Marrakéši. Je totiž v centre mesta. Sú tu zastávky autobusov i taxíkov a asi 4 minúty odtiaľ je veľké námestie Jemaa el Fna. Koutoubia a Jemaa el Fna sú akoby symbolmi, centrom, základom Marrakéšu. Sú na pohľadniciach, magnetkách, na prvých miestach v turistických sprievodcoch. Námestie Jemaa el Fna je dokonca v zozname svetového nemateriálneho dedičstva UNESCO!!! Ale tam sme teraz nešli, tam sme boli už v pondelok večer - meniť peniaze. A vrátime sa tam aj na konci našej dnešnej poznávacej cesty Marrakéšom.
Mešita Koutoubia - Minaret
      Mešita Koutoubia bola postavená dynastiou Almohad po porážke nepriateľskej dynastie Almoravid. Almohadovci chceli zničiť každú pripomienku na Almoravidovcov a mešitu dali postaviť na mieste paláca Almoravidovcov. Prvá modlitba sa tu uskutočnila v r. 1158. Minaret má 77 metrov. Je aj najvyšší, je dominantou mesta, je výborným znakom, smerníkom, keď sa v Marrakéši zamotáte. Vraj je viditeľný do vzdialenosti 29km! Typickým znakom mešity sú štyri medené gule na vrchole minaretu. Podľa jednej z legiend boli pôvodne gule zlaté a len tri, štvrtú dala vyrobiť manželka vezíra Jakuba al-Mansoura ako pokánie, že porušila Ramadán. Musela odovzdať všetky svoje šperky, ktoré boli roztavené a bola z nich vytvorená štvrtá guľa.
Mešita Koutoubia
      Pri Kautoubii sme boli presne na obed, ale už bolo tak teplo, že sme Miloša vypravili naspäť do riadu s bundami a pokračovali sme len vo svetroch. Čakali sme asi pol hodiny, kým sa vrátil. Za ten čas sme sa úspešne pofotili s domácimi v berberských krojoch z Atlasu. Danka chcela do videa, začala sa rozprávať s jedným a hneď dobehli ďalší traja ... pozor na to. Pofotili sa a chceli zaplatiť. Prvému som dala 2€, ale ďalším, čo sme nevolali, 1€ a nejaké drobné. Nepáčilo sa im, ale pochopili, že nie sme z USA ani z Nemecka :) Kým sme vykročili k ďalšej pamiatke, bola jedna hodina. 
Mešita Koutoubia - Minaret, fotenie za 4€
      Po ceste k Saadian Tombs - hrobkám dynastie Saadian, sme trochu poblúdili. Nič strašné, 5 minút, nevedeli sme si vybrať medzi 2 cestami, ale nakoniec to bolo aj tak jedno, cesty sa zbiehali :D Hrobky sú za Mešitou Moulay el Yazid, s nenápadným vstupom. Že sme dobre došli, naznačila vyššia koncentrácia turistov.
Hrobky dynastie Saadian - rad
      Dynastia Saadian vládla v Marrakéš v r. 1524 až 1659. Začiatkom 18. storočia sa sultán Moulay Ismail rozhodol zničiť všetko čo pripomínalo túto rodinu, zničenie hrobiek ale pociťoval ako svätokrádež, preto aspoň vstup nechal zachovaný. Hrobky boli následne objavené v r. 1917. Museli byť kompletne zrekonštruované. Je to záhrada s pomníkmi a veľkými, honosne zdobenými, hrobkami - mauzóleami. V mauzóleách - budovách je 66 hrobiek a priamo v záhrade ďalších okolo 100 hrobiek. Video o rekonštrukcii sa premieta v zadnej časti záhrady.
Hrobky dynastie Saadian - Sieň dvanástich stĺpov
       Najprestížnejšie mauzóleum je Sieň dvanástich stĺpov. V tejto sále sa nachádza hrobka sultánovhoho syna Ahmeda El Mansoura. Cédrové stropy a štuky sú jemne opracované, hrobky sú vyrobené z carrarského mramoru. Niektoré hrobky nesú poetický epitaf. Napríklad epitaf princeznej Zorhy je veľkolepý: „Tu je hrobka ušľachtilej dámy, nový mesiac, zázrak ctností.“
Hrobky dynastie Saadian - Sieň dvanástich stĺpov
Hrobky dynastie Saadian - Sieň dvanástich stĺpov
Hrobky dynastie Saadian
Hrobky dynastie Saadian
Hrobky dynastie Saadian
       Na prehliadku hrobiek stačí 30 minút, aj to sme väčšinu prestáli v rade do Sály 12 stĺpov. Rad končí tam, kde vidíte, odtiaľ sa len nakukne do sály .. a naozaj je kráľovská ... spomínala som na Alhambru, či nepripustím, že Alhambra je len odvar nádhernej islamskej architektúry :)
Mešita Moulay el Yazid
       K El Badii palácu sme sa dostali ďalšími pitoresknými uličkami, už bez blúdenia. Miloš s Dankou sa rozhodli 7€ vstupného ušetriť a minúť radšej na obed. Ja som dostala na palác 45 minút a stihla som to, ako sa vraví, LTT.
Cesta k El Badii palácu
El Badii palác - z veže s vyhliadkou
El Badii - hosťovské domčeky
      Palác El Badii postavil Saadian sultán Ahmed al-Mansur Dhahbi na oslavu víťazstva nad portugalskou armádou v bitke troch kráľov v r. 1578. Bol dokončený r. 1603 a v svojej dobe bol najkrajším palácom v Marrakéši. Bol považovaný za klenot islamského umenia a bol ovplyvnený Alhambrou v Granade. V súčasnosti sú to prevažne zrúcaniny a veľký priestor nádvoria je využívaný pre festivaly.
El Badii - hlavný Khaysuran pavilón kedysi ...
El Badii - obydlia Saadianovcov
El Badii - jaskyne, zásobárne na vodu
El Badii - vpravo vstup do paláca, vľavo audienčný pavilón
      Pre prechode od Badii palácu k Bahia palácu sme "lízli" židovskú štvrť Mellah. Už len podľa jej okraja je zaujímavá, nabudúce :) Na také túry si musím vziať Gabiku, nie Danku :)
Židovská štvrť Mellah - Place des Ferblantiers
Mellah - len okraj židovskej štvrte ...
      Pre vstup do Bahia paláca som ich ale ukecala ... Hoci bolo jednotné vstupné 7€ ako v Saadian hrobkách a Badii paláci :) A som presvedčená, že neľutovali ...
Palác Bahia - vstup
Palác Bahia
Palác Bahia
       Palác sa začal stavať v r. 1866-1867 pre Si Moussa - veľkého vezíra marockého sultána Hassana I. Veľkovezír ho používal pre svoj hárem. Po jeho smrti ho zdedil, zveľaďoval a rozširoval (k riadu svojho otca dostaval celý labyrint prepojených budov - mešitu, koránsku školu, hárem, hammam, stajne, islamské záhrady, záhrady s olivovníkmi, zeleninou, ďatlovými palmami, citrusmi ... celkovo na rozlohe 8ha) jeho syn Ahmed ben Moussa (1841-1900). Ubytoval tu svoju milenku Bahiu (=krásna, brilantná), po ktorej nesie palác meno. Po smrti Ahmeda prevzal palác vtedajší marocký sultán Abd al-Aziz, dal ho vyrabovať a v r. 1912 tu boli zriadené sídlo pre úradníkov francúzskeho protektorátu. Dnes okrem priestorov sprístupnených turistom je v paláci aj súkromná časť, kde podľa potreby prebýva rodina marockého kráľa Mohammeda VI.
Palác Bahia
Palác Bahia
Palác Bahia
Palác Bahia
Palác Bahia
       Odfotila som si plán paláca, nebol tam ale popis čísel. Fotky sú teda bez bližších popisov. Pôvodný riad Si Moussa som len odhadla, podľa toho že má byť severozápadne.
Palác Bahia - riad Si Moussa
Palác Bahia - riad Si Moussa
Palác Bahia - riad Si Moussa
Palác Bahia - riad Si Moussa
Palác Bahia - riad Si Moussa
Palác Bahia
Palác Bahia
Palác Bahia
Palác Bahia
Palác Bahia
      Je úchvatný, však? Palác Bahia je jedno z majstrovských diel marockej architektúry, jedna z hlavných pamiatok kultúrneho dedičstva krajiny a jedno z hlavných miest cestovného ruchu v Maroku!!!
Palác Bahia
Ulička k Dar Si Said Múzeu
      Múzeum Dar Si Said som si vybrala kvôli krásnym fotkám, ale je to hlavne múzeum kobercov, takže koho koberce nezaujímajú, nechoďte tam. Vstupné bolo len 5€, Miloš s Dankou vošli a to bola chyba. Našťastie jediná v ten deň. Tvárili sa síce nadšene nad tými kobercami, viac ako ja, ale skôr zo zúfalstva ako nadšenia :D
Dar Si Said Múzeum - koberce z Atlasu
Dar Si Said Múzeum - koberce z Atlasu
Dar Si Said Múzeum
Dar Si Said Múzeum
Dar Si Said Múzeum
Dar Si Said Múzeum
      Múzeum je v budove starého islamského paláca, takže prehliadka kobercov sa občas zvrtla opäť na obdivovanie islamskej architektúry ...
Dar Si Said Múzeum - obdivujem palác
Dar Si Said Múzeum - obdivujem palác
Dar Si Said Múzeum - obdivujem palác
Dar Si Said Múzeum - mestské koberce
Dar Si Said Múzeum - mestské koberce
Dar Si Said Múzeum - mestské koberce
Dar Si Said Múzeum - výstava moderných kobercov
Dar Si Said Múzeum - E.T. alebo Číslo 5 :D
Na ulici
      Ani neviem, ako som trafila do Dar si Said ... len vďaka smerovkám na ulici. Ale po ceste som si všimla Tiskiwin múzeum, tak už som musela nakuknúť. Po zážitku s kobercami Danka a Miloš ostali von, ale toto kľudne mohli vidieť. Vyzeralo to skôr ako vetešníctvo, sklad starých zaprášených vecí. Ale s dušou ... Do tých beduínskych stanov by som si hneď sadla :)
Tiskiwin múzeum
Tiskiwin múzeum
Tiskiwin múzeum
Tiskiwin múzeum
Tiskiwin múzeum
Tiskiwin múzeum
Tiskiwin múzeum
      Po toľkých múzeách mali Danka a spol. pred očami už len reštauráciu na terase - Cafe de France s výhľad na Jemaa el Fna ... a dokonca ma tam poháňali :) Predierali sme sa uličkami s obchodíkmi, plnými turistov i domácich na motorkách, bicykloch i vozoch ťahaných somárikmi ... a hlavne plných farieb a vôní Marrakéša. Chcela som obzerať ceny, ale pri tom poháňaní sa nedalo. Áno, na tejto ulici som videla niekde aj cenovky !!!
Na ulici
Na ulici
Na ulici
Na ulici
Na ulici
       V reštaurácii sme sedeli od pol šiestej do tmy. Užívali sme si fantastickú kávu, nemenej dobrý pomarančový džús a hlavne výhľad a atmosféru Jemaa el Fna. Názov námestia znamená Námestie mŕtvych, lebo sa tu kedysi popravovalo. Neopakovateľné, nezabudnuteľné. Už chápem cestovateľov, ktorí píšu, že by sa do Marrakéšu vrátili len kvôli tomu, sadnúť si na terasu niektorej z kaviarní a pozorovať Jemaa el Fna ... Ja som si neskôr dala aj marocký šalát s chlebom na večeru, všetko bolo naozaj dokonalé!
Marocký šalát v Cafe de France
Jemaa el Fna
Jemaa el Fna
Na ulici
Na ulici
      Večer sme ani náhodou neoddychovali! V našom riade boli dvaja Holanďania, ktorí pozvali Miloša na whisky a chcel im to oplatiť. Našiel si Cerrefour market vzdialený 1,4km od nášho riadu a prehnali sme sa tam ... a tam po alkohole ani vidu ani slychu!!!! Veď sme v islamskej krajine, no nie?:D Poučenie: ak chcete v islamskej krajine kúpiť alkohol, nehľadajte v google mapách supermarket, ale alcohol shop :D Ale najlepšie si kúpiť na letisku. Jeden taký obchod sme potom náhodou našli v štvrtok pri Majorelle záhradách, ale všetko bolo príšerne drahé ...
      Takže sme sa večer dorazili na takmer 3km prechádzke. Pri návrate sa mi v očiach točila len posteľ ... ľahnúť, vyložiť nohy a oddychovať ... a to som vyplnila do bodky :)
Na ulici

Viac fotiek ...
                                        Marta

6 komentárov:

 1. Veľmi pekne napísané a pofotené. Dakujem

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja ďakujem za zastavenie a aj za komentár, milé slová vždy potešia ♥

   Odstrániť
 2. Marti, jestli jsem u minulé reportáže měla smíšené pocity, tohle je to, jak si Maroko přestavuji. Nádhera! Ty mozaiky, ta jemnost barev, ta propracovanost - to mě nepřestane fascinovat!
  Měj hezké Velikonoce, Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru, ten prvý deň bol taký netypický pre našu predstavu Afriky - veď kto už čaká na fotkách z Afriky sneh :) Som rada, že som reputáciu Afriky a konkrétne Marrakéša napravila :)

   Odstrániť
 3. Marti, díky za cestopis! Nádhera! Ty mozaiky jsou krásné. D.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dáši vďaka, som rada, že si sa chvíľku virtuálne potúlala so mnou :)

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...