piatok 26. októbra 2018

Praha 2018 I. - Miškova prechádzka

       V auguste sme strávili päť dní v Prahe, aby sme s Miškom strávili viac času a trochu ho rozptýlili. Po príchode vo štvrtok sme sa podvečer smer sa vybrali na Miškovu prechádzku.


       Miškova prechádzka vznikla 12.6.2017, v deň jeho zápisu na VŠE. Chcel spoznávať Prahu sám a tak som ho kdesi nasmerovala a on išiel ... a aj sa vrátil :) Dnes sme si jeho trasu prešli spolu. Vystúpili sme na stanici metra Staroměstská a cez Josefov sme sa dostali k Čechovmu mostu. Cieľom bol Pražský Metronóm na Letenskej pláni. Je to socha, kyvadlo, stroj času, inštalovaný v r. 1991 na mieste bývalého Stalinovho pomníka .

Metronóm
       Pri Metronóme bolo plno mladých, konali sa tam práve skateboardové preteky. V Letenských sadoch prebiehal Medzinárodný festival nového cirkusu a divadla. Davy mladých vystriedali davy rodiniek a detí. Miško bol šokovaný, toľko ľudí tam v živote nevidel, a to si už svoju prechádzku za ten rok prešiel nie raz.
Metronóm
       Z Letnej sme prešli cez mostík do Chotkových sadov.  
Výhľad z Chotkových sadov
       Z Chotkových sadov sa dá dostať na Pražský hrad cez Kráľovské záhrady. Tie sú ale v lete otvorené do 18:00 (hoci areál hradu je otvorený do 22:00), takže sme ich museli obísť. Prvý pokus v smere dole kopcom popred hrad na Chotkovu ulicu nevyšiel ... neverili sme nápisu na chodníku "No exit", tak sme si to preverili osobne :D Záhrady sme obišli zadom, po ulici Mariánske hradby, a vypomohla nám električka zo zastávky Kráľovský letohrádok na Pražský hrad. Osobnou kontrolou so skenermi pred vstupom do areálu hradu som bola zaskočená, pred troma rokmi tu nebola ... Našťastie ma dnu, hoci zmätkujúcu, pustili. 
Ulica u Prašného mostu
Ulica u Prašného mostu
      Prvýkrát v živote som sa ocitla na Druhom nádvorí Pražského hradu s Kaplnkou sv. Kríža a Kohlovou fontánou.  
Druhé nádvorie Pražského hradu
       Stmievalo sa a osvetlená Katedrála sv. Víta na prázdnom Treťom nádvorí Pražského hradu vytvárala jedinečnú atmosféru ... Bola som rada, že sme tu takto večer, hoci nás tie Chotkove sady potrápili :)  
Katedrála sv. Víta
Katedrála sv. Víta
Katedrála sv. Víta
Romantické okienko do Starého kráľovského paláca
       Z hradu sme zišli po Starých zámockých schodoch. Na večernú prechádzku sme mali dosť ...
Večerná Malá Strana z vyhliadky pri Čiernej veži
Večerné Staré mesto z vyhliadky pri Čiernej veži
      Metrom sme sa presunuli na Mustek, kde sme si vysmädnutí kúpili pitie v Alberte. A myslela som, že ideme domov ... lenže moja sestra chcela ešte vidieť Václavák, tak sme prešli k zastávke Muzeum peši. To nás dorazilo. Nohy boleli, dostavila sa únava z celodenného cestovania a do postelí sme sa tešili - dokonca aj deti :)  
Staré zámocké schody

                                        Marta

2 komentáre:

 1. Marti, do těchto míst se dostanu přece jen častěji než ty, ale nohy mě pak bolí stejně, to tě musím ujistit :o)
  Různé uzavírky průchodů jsou novinkou posledních let a nadšená z nich tedy nejsem...
  Měj hezkou neděli, Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Helenka ja ti tie možnosti ticho závidím, veď vieš, len híkam keď nám ukazuješ poklady Čiech ... Praha je kráľovná, som rada že tam syn študuje a mám tak dôvod tam zájsť častejšie a tiež si z tej českej krásy trochu uchmatnúť :)

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...