štvrtok 8. novembra 2018

Praha 2018 II. - Svatovítsky poklad, Malá Strana a Múzeum zmyslov

      Deň sme zečali bez Miška, ktorý pracoval. A keďže Chromí ešte nevideli Pražský hrad (okrem tej včerajšej Miškovej prechádzky), vybrali sme sa tam.


      Od rána bol neskutočný úpek. Nechcela som ísť rovnakou trasou ako včera večer, tak sme si to z Malostranskej namierili k Záhradám pod pražským hradom. 
Fürstenberská záhrada
      S príchodom vstupných kontrol na Hrad aj tie prešli zmenou. Pred 3 rokmi to boli 3 spojené záhrady, teraz je oddelená Fürstenberská záhrada (s prechodom na Zámocké schody) od zvyšných dvoch Zámockých záhrad (bez prechodu k Hradu). Keďže sme sa chceli dostať na Hrad, vybrali sme si Fürstenberská záhradu. Kým sme sa dostali k skenerom pri vstupe pri Čiernej veži, lialo sa z nás ... 
Kaplnka sv. Kríža na Druhom nádvorí Pražského hradu
       V areáli Hradu boli davy turistov, telo na telo ... Lístky kúpiť nebol problém, je tam dosť pokladní. Chromí teda išli pozrieť Hrad, po okruhu B (ako ja pred 3 rokmi), Danka ešte po včerajšku podriemkávala no lavičkách v tieni a ja som si vybrala pozrieť Kaplnku sv. Kríža sa Svatovítskym pokladom. Fotiť sa nesmelo, ale ponúkam vám fotku z originálnej stránky Kaplnky:  
Zdroj: Kaplnka sv. Kríža
      V Kaplnke bol chládok, dokopy asi päť ľudí (to sa ani nečudujem, keď okruh B s Katedrálou sv. Víta, Kostolom sv. Juraja, Starým kráľovským palácom a Zlatou uličkou stojí 250 Kč a samotný Svatovítsky poklad tiež 250Kč - to je len pre postihnutých ako ja :D ), rozprávkové priestory Kaplnky sv. Kríža a uložené poklady ... relikviár so závojom panny Márie, relikviár s kúskom Kristovej bedernej rúšky, relikviár s drevom zo svätého Kristovho kríža, relikviár s rúčkou betlehemského neviniatka, relikviáre s rôznymi ostatkami sv. Víta a Václava a ich busty, všetko v zlate a benátskom brúsenom skle, luxus. Mnoho relikvií daroval kostolu Karol IV. Nachádza sa tu aj Ostatkový kríž Karla IV. z r. 1354, vyrobený z 6kg zlata, ktorý bol pôvodne na Karlštejne a na Pražskom hrade je od r. 1645, s ostatkami: drevo kríža, 2 tŕne z tŕňovej koruny, časti Štefanovej huby, ktorou namočenou v octe osviežoval Krista na kríži, Longinova kopia, povraz a klinec z kríža. Stála som v nemom úžase nad umeleckou hodnotou týchto pokladov, ale aj nad tou duchovnou ... 
Druhé nádvorie Pražského hradu
Prvé nádvorie Pražského hradu, brána so súsoším Súboj Titanov - a výmena stráží
Prvé nádvorie Pražského hradu - Matyášova brána
      Pri východe z Hradu sme si pozreli výmenu stráží na Prvom nádvorí Pražského hradu a zapadli oddýchnuť si do Starbucksu na Hradčanskom námestí. Bolo horúco, ľudí na námestí poprašovalo hasičské auto vodnou hmlou. Posilnené ľadovou kávou sme sa pomaly prešli z Hradčan na Malostranské námestie. 
Hradčanské námestie so sochou Tomáša Garrigua Masaryka
Starbucks prestávka pred Hradčanským námestím
Ulička Ke Hradu - vzadu Strahovský kláštor
Výhľad z uličky Ke Hradu - vpravo kupola Kostala sv. Mikuláša na Malej Strane a za ňou vpravo Malostranská mestská veža
Nerudova ulica
Jánský vršek - len po schodoch :)
Morový Stĺp Nejsvätejšej Trojice pred kostolom sv. Mikuláša
       Mojim cieľom bol Kostol svätého Mikuláša na Malej Strane . Je považovaný za najkrajšiu stavbu českého baroka, z r. 1704-1755 ... a baroko mi nie je vždy pochuti. Ale toto bolo. Po prvotnom šoku z lešenia mi aj toto pripadalo prirodzené. Očaril ma bohato zdobený trojlistový (viditeľne nie krížový) záver kostola s nádhernou kupolou, ktorú nájdete na všetkých plagátoch pozývajúcich na koncerty, ktoré sa pravidelne v kostole konajú.
Kostol sv. Mikuláša na Malostranskom námestí (1704-1755)
      Keď uvádzajúci pán zistil, že som Slovenka, veľmi ochotne mi hneď porozprával, čo všetko nesmiem prehliadnuť (kazateľnicu, galériu). Potvrdilo sa mi, že Praha je prepchatá cudzincami a keď domáci môžu použiť češtinu, sú nadšení. Preto nás majú radi :) Neskôr to Aďa po zážitkoch z Hradu opäť potvrdila.  
Kostol sv. Mikuláša - lešenie pre reštaurovanie stropu
Kostol sv. Mikuláša - hlavný oltár
Kostol sv. Mikuláša - hlavný oltár - Sv. Mikuláš v strede, po bokoch sv. Fratišek Xaverský a sv. Ignác z Loyoly, v popredí 2 zo 4 učiteľov cirkvi pod kupolou ...
Kostol sv. Mikuláša - pred kupolou
Štyria učitelia cirkvi okolo kupoly ...
       Zaujali ma štyria Mikulášovia na hranách trojlístka pod kupolou (nechápem, že v takom veku ešte mám takéto blbé nápady :D) ... a až po dôkladnej prehliadke som si všimla, že to nie sú 4 Mikulášovia, ale vždy iný človek, nejakí biskupi ... wiki povedala. že učitelia cirkvi :)
      Na galérii kostola so starým organom je vystavená najcennejšia pamiatka kostola - súbor obrazov K. Škréty, tzv. Pašiový cyklus, z r. 1673-1674. Sú obrovské, tmavé a až strašidelné, ale výhľad na kostol z galérie potešil ... 
Kostol sv. Mikuláša - jedinečná kupola
Kostol sv. Mikuláša - dve z troch lístkov záveru kostola, luxusná baroková výzdoba
Kostol sv. Mikuláša - zhora
Kostol sv. Mikuláša - zhora
Bezdomovkyňa pred Kostolom sv. Mikuláša :)
       Na Svätomikulášsku mestskú zvonicu (1752) už išla Danka so mnou. Dole je stavba kamenná, poskytovala príjemný chládok. Smerom hore je ale viac drevená a aj je človek zadýchaný, bolo tam dusno. Vo veži sú na rôznych poschodiach byt a kancelária "věžníka", zvony ... Nejde totiž o vežu kostola, ale o zvonicu a mestskú hlásnicu, proste mestskú vežu. V r. 1925 vyhorela a pri rekonštrukcii boli zachované pôvodné obhorené trámy. 
Schody na Svätomikulášsku mestskú zvonicu
Výhľad - Malostranské námestie, sivá budova vľavo je Malostranská radnica
        Výhľady sú z obchôdzky v asi 2/3 veže. Celkom hore sú svetlíky pokryté pletivom.
Výhľad - Karlov most
Výhľad - Hradčany
Svätomikulášska mestská zvonica - obhorené trámy z r. 1925
       Mali sme 24h lístok na MHD, tak sme to využili a z Malostranského námestia sme to vzali električkou na Újezd a odtiaľ peši po Moste Légií k Národnému divadlu. Miško vravel, že je tam kaviareň, ale okolo budovy bolo mŕtvo, tak sme ani neskúšali. Previezli sme sa aj k Tancujúcemu domu. O kaviarni na streche sme vtedy nevedeli, nabudúce :) 
Národné divadlo
Šítkovská vodárenská veža (1588-1591), najšikmejšia v Prahe s odchýlkou 1,15m
Tancujúci dom - Ginger & Fred, na streche je kaviareň s výhľadom
       O tretej sme sa mali stretnúť s Chromými pri Karlovom moste v Starom Meste. Počas čakania som prvý krát nazrela do Kostola Najsvätejšieho Salvátora, ktorý patrí k budovám Klementína
Pražský Hrad
Kostol Najsvätejšieho Salvátora
Kostol Najsvätejšieho Salvátora
Staromestská mostecká veža
Medzi Karlovym mostom a Staromákom
  Apple múzeum si prezreli deti: Katka s Dankou a Rudom ... a my, ženy :D, sme si dali kávičku a pivko v kaviarničke za rohom. Sedelo sa príjemne, ale krátko, rýchlo to múzeum prebehli :D
Apple Museum
       Cez Staromák sme zamierili peši na Václavák a skončili v Starbuckse na Mustku, kde nás našiel odpracovaný a vyspinkaný Miško :) 
Neodolala som - Staromestské námastie s Týnskym chrámom
Staromestské námastie s Kostolom sv. Mikuláša
      Ja s deťmi sme sa po Starbuckse a nákupoch v priľahlom Mark&Spencer zamierili do Múzea Zmyslov. Ďalšie múzeum, kde sme využili zľavu z Bookingu. A bolo úžasné, deti bali nadšené. Vyhodnotili to ako najlepší program dňa. Boli sme tam 2h a nenudili sme sa ani chvíľu ... Ďalšie fotky sú teda už len o zábave, užite si ju s nami :)
Múzeum Zmyslov
Múzeum Zmyslov
Múzeum Zmyslov - všetci skladajú hlavolamy
Múzeum Zmyslov
Múzeum Zmyslov
Múzeum Zmyslov
Múzeum Zmyslov
Múzeum Zmyslov
Múzeum Zmyslov
Múzeum Zmyslov
Múzeum Zmyslov
 Mnohonásobne sa s vami lúčim :D  Dovidenia ... opäť v Čechách :)

                                        Marta

2 komentáre:

 1. Marti, bolí mě nohy za vás! Ty davy jsou v sezóně neskutečné a změny na Hradě, z těch se raduje jen málokdo... Doufám, že budou zase lepší časy...
  Fotky z muzea máme opravdu super :o)
  Posílám pozdravy, Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Helenka ďakujem, a hneď idem nakuknúť k Tebe, možno bude nová Kréta :)

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...