pondelok 13. mája 2019

Mníchov 2019 I. - slnečná marcová prechádzka

 Seriál:
      Eurowings na marec poznižoval ceny spiatočných letov z Košíc do Mníchova a Dusseldorfu. Minuloročným Kolínom som bola nadšená, prečo neskúsiť Mníchov za 40€?  Štyri baby sme sa zhodli na jednom termíne a v marci sme vyrazili.
      Najskôr to vyzeralo, že Erowings v Košiciach končí a my poletíme, tak ako z Kolína, posledným letom z Mníchova domov. Pekná tradícia :) Našťastie si Eurowings dáva len letnú prestávku, kedy potrebuje lietadlá na chartrové lety do tepla. V zime sa do Košíc vráti, aj keď práve Mníchov ešte nie je istý ...


      V piatok 22.3. sme teda ráno odpracovali klasických 8 hodín v práci, o 19:20 sme odleteli z Košíc a o 23:00 sme sa už ukladali na spánok v Mníchovskom hoteli H2.
      Ráno sme si pospali, veď sme na dovolenke :), a stretli sme sa na výborných raňajkách o 8:15. Plánovali sme sa túlať len po centre mesta celý deň.
Prostredie pri H2 hoteli - kongresové centrá
Asam Kostol - Asamkirche
      Z metra sme vystúpili pri zastávke Sendlinger Tor, bráne v mestských hradbách, ktorú dal postaviť Ľudovít Bavorský pred r. 1318. Pokračovali sme priamo cez bránu ulicou k barokovému Asam Kostolu. Kostol postavili v r. 1733 to 1746 bratia Asamovci. Išlo im to od ruky, jeden bol sochár a druhý maliar :) Kostolík je vtlačený medzi dva domy, ten vľavo pri pohľade na kostol je dom bratov Asamovcov, z jednej spálne videli na oltár.
Asam Kostol - Asamkirche
Asam Kostol - Asamkirche
Asam Kostol - Asamkirche - hore okno do spálne?
       Uličkou Sendlinger sme pokračovali ďalej a pred Kostolom sv. Petra sme zabočili doprava, na Viktualienmarkt. Od r. 1807 sa tu presťahoval trh s čerstvými potravinami z Marienplatz. Úžasná atmosféra od rána! Na ranné pivo sme nemali chuť, ale pomazánky sme ochutnali ;)
Viktualienmarkt - desať hodín a všetci sú na pive :)
Viktualienmarkt
Ochutnávame ...
       Namlsané pomazánkami (fakt boli dobré, všetky) sme sa vrátili do Kostola sv. Petra (Peterskirche). Je to najstarší kostol v meste (pôvodný románsky kostol tu stál od 8. storočia). Drevený kostol z roku 1180 bol zničený ohňom. V r. 1368 bol zrekonštruovaný v gotickom slohu, o 300 rokov neskôr pribudla renesančná veža. Počas druhej svetovej vojny bol kostol takmer úplne zničený a rekonštrukcia trvala do r. 2000. Interiér je prevažne barokový, so sochami od Egida Asama. V sklenenej rakve môžete vidieť kostrové pozostatky sv. Mundity (našla nám ju Hela, v druhej kaplnke vľavo pri pohľade na oltár zo zadu kostola). Kosti sú zdobené drahými kameňmi a zlatom. 306 schodov na vrchol 56metrovej veže sme si odpustili, spoliehali sme sa na výťah na radničnú vežu :)
Kostol sv. Petra (Peterskirche)
Kostol sv. Petra (Peterskirche)
Kostol sv. Petra (Peterskirche)
Kostol sv. Petra - pozostatky sv. Mundity
      Zo Sv. Petra sme vyšli o 11:00 a práve hrala zvonkohra na radničnej veži. Pridali sme sa k davu ľudí na Marienplatz a počúvali a pozerali ... Nová radnica bola postavená v neogotickom slohu v r. 1867-1873. Fasádu zdobia sochy postáv Wittelsbachovcov. Je sídlom starostu, mestskej rady a sú tu kancelárie správy mesta. Na 85metrovej veži dostavanej v r. 1909 je orloj - zvonkohra (Rathaus-Glockenspiel) so 43 zvonmi z r. 1908. Hraje o 11:00, 12:00 a v lete o 17:00. 32 sôch v životnej veľkosti predvádza 2 príbehy zo 16. storočia. Horná polovica orloja zobrazuje príbeh svatby vojvodu Viliama V. a Renáty z Lorraine z r. 1568. Dolná polovica orloja zobrazuje tanec bednárov.
Nová radnica (Neues Rathaus) so zvonkohrou (Rathaus-Glockenspiel) na radničnej veži
Nová radnica (Neues Rathaus)
Radničná veža
       Keď dohrala zvonkohra, v informačnom centre vpravo od veže sme si kúpili lístky na Radničnú vežu a za 3€ sme sa pekne vyviezli výťahom hore. Super vynález, ten výťah :)
Výhľad z radničnej veže - Kostol Panny Márie (Frauenkirche)
Výhľad z radničnej veže - Marienplatz
Výhľad z radničnej veže - Kostol sv. Petra
Výhľad z radničnej veže - žltý Theatiner Kostol, vpravo Rezidencia Wittelsbachovcov (Residenz) a v diaľke Víťazný oblúk (Siegestor)
Výhľad z radničnej veže
Mariánske námestie (Marienplatz)
Slovenky na Marienplatz
Slovenky na Marienplatz
      O 12:00 sme si pozreli ďalšiu zvonkohru a vybrali sa do Kostola Panny Márie (Frauenkirche). Stavba kostola začala v roku 1468, bol navrhnutý pre 20 000 osôb. Veže s ciboľovitými kupolami sú symbolom Mníchova. V krypte sú hrobky Wittelsbachovcov, ale to sme nenašli - v krypte bola kaplnka a nič viac. Ale našli sme diablovu stopu! Podľa legendy sa diabol dohodol s architektom Von Halsbachom, že mu pomôže postaviť kostol, keď zvnútra kostola nebude vidieť okná. Po dostavaní architekt diabla postavil do stredu kostola, odkiaľ naozaj kvôli stĺpom okná nevidno. Nahnevaný diabol dupol do dlažby a zanechal tam stopu ....
      Pred kostolom je krásne námestíčko, so stupňovitými kameňmi, na ktorých posedávajú ľudia a s fontánou. V čase našej návštevy bola ale fontána prekrytá :(
Kostol Panny Márie (Frauenkirche)
Frauenkirche - sarkofág Ľudovíta IV. Bavorského
Frauenkirche
Frauenkirche
Frauenkirche
Frauenkirche - diablova stop
Frauenkirche - námestíčko pred kostolom
      O jednej sa začala hlásiť únava a dobre padlo cappuccínko v kaviarničke pri kostole. Posilnené sme si trúfali na Mníchovskú Residenz- sídlo Wittelsbachovcov. Boli sme odvážne :) Múzeum má 120 izieb a ak sme neprešli 120, tak 119 určite!!! Ale je nádherné. Spálne, trónne siene, kabinety, honosné sály, maľované stropy, obrovské gobelíny a tapisérie, zbierky porcelánu, striebra, miniatúr, zbierka čínskeho a japonského porcelánu ... bohatstvo a umenie na každom kroku ... Motali sme sa tu 2 hodiny!!! Na konci sme naozaj už len túžili nájsť východ ...
Námestie Maxa Jozefa - palác Residenz a socha kráľa Maximiliána I Jozefa von Bayern
Palác Residenz - Nádvorie s jaskyňou
Palác Residenz - Dedičná galéria
      Palác bol postavený v roku 1385 a bol prvým domovom vojvodu Štefana III. Každý ďalší vládca Bavorska z dynastie Wittelsbach k palácu niečo pristavil a teraz má palác 10 nádvorí.
      Pre mňa najkrajšie, 66m dlhé Antiquarium postavil vojvoda Albrecht V. v r. 1568-1571 pre svoju zbierku antických sôch.
Palác Residenz - Antiquarium
Palác Residenz - Antiquarium
Palác Residenz - Antiquarium
Palác Residenz - Čierna sála
Palác Residenz - Electorove izby
Palác Residenz - Electorove izby
Palác Residenz - Nádvorie Kostol všetkých svätých
Palác Residenz - r. 1814, izby princezny Charlotty, dcéry Maxa I Josefa Bavorského
Palác Residenz - r. 1814, izby princezny Charlotty, dcéry Maxa I Josefa Bavorského
Palác Residenz
Palác Residenz - Kráľovská sála Maximiliána I., r.1616
Palác Residenz - Kráľovská sála Maximiliána I., r.1616
Palác Residenz - Kamenné izby
Palác Residenz - Kamenné izby, strop
Palác Residenz - Dvorná kaplnka, r. 1600-1630, Maximilián I.
Palác Residenz - Bohatá kaplnka, r. 1607, Maximilián I.
Palác Residenz - Bohaté izby, Audienčná sála
Palác Residenz - Zelená galéria
Palác Residenz - Bohaté izby, spálňa
Palác Residenz
Palác Residenz - Kráľovské apartmány, r. 1835, Ľudovít I.
Palác Residenz - Kráľovské apartmány, r. 1835, Ľudovít I.
Palác Residenz - zbierka porcelánu
Palác Residenz - zbierka strieborného riadu
Palác Residenz - Nibelungove sály, r. 1828-1867, Ľudovít I.
Palác Residenz - Pokladnica - Koruna Anglickej kráľovnej
Palác Residenz - Pokladnica
Palác Residenz - Pokladnica - Bavorská kráľovská koruna
Palác Residenz - Comité nádvorie pred Divadlom Cuvilliés
Palác Residenz - Divadlo Cuvilliés, r.1751-1755
Palác Residenz - Divadlo Cuvilliés, r.1751-1755
      Po dvojhodinovej túre v Mníchovskej Rezidencii sme boli dokonale zrelé na oddych a poriadny obed. Na Odeonsplatze, kde sme vyšli z Residenz, práve prebiehala demonštrácia, tak sa nedala odfotiť poriadne ani Sieň poľných maršálov (Feldherrnhalle), postavená podľa "Loggia dei Lanzi" vo Florencii, ani dominikánsky Kostol Theatiner - žltý kostol, ktorý sme videli z radničnej veže. A kvôli demonštrácii sme sa radšej pratali. Až doma sme zistili, že demonštrovali proti plánovaným reformám autorských práv EU, ktoré povedú k online cenzúre.
Theatiner Kostol (Theatinerkirche)
Sieň poľných maršálov (Feldherrnhalle)
      Metrom sme sa vyviezli o zastávku ďalej a pofotili sa pri Siegestore - víťaznom oblúku, ktorý objednal bavorský kráľ Ľudovít I. r. 1852. Brána bola pôvodne zasvätená sláve bavorskej armády (dem bayerischen Heere zum Ruhme). Na vrchu oblúka sú v záprahu použité namiesto koňov levy, pretože sú v rodovom znaku Wittelsbachovcov. Dnes je Siegestor pamiatkou a pripomienkou mieru.
Víťazný oblúk (Siegestor)
Víťazný oblúk (Siegestor)
Víťazný oblúk (Siegestor)
      Po ceste od zestávky metra Universität k Siegestoru sme si všimli malú reštauráciu CADU. Bola to univerzitná reštaurácia s prijateľnými cenami a vlastne inú sme nevideli, zapadli sme tam teda na najbližšiu hodinku. Večera za 10€ i radler za 4€ boli výborné!!!

Naše fejkové pivo v CADU - radler :)
Večera v CADU
      Dievčatá chceli večer behať po obchodoch. Mali čas do ôsmej, kedy zatvárali obchoďák Kaufhof na rohu Mariensplatzu. Ja som toto odmietla, živo si pamätám, ako ma dorazila Danka v Barcelone v obchodoch. Prešla som sa opäť na Viktualienmarkt a vychutnávala si večerný Mníchov. Večer sme doslova odpadli do postele. Veď v piatok sme šli spať neskoro, dnes sme veľa chodili, chcelo to vyložiť nohy a naberať sily, zaslúžený oddych :)
Viktualienmarkt
Nová radnica

 Seriál:
                                                                                 Marta

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára