pondelok 17. júna 2019

Amsterdam 2019 I. - opäť raz prechádzka rozprávkovým Amsterdamom

Seriál:
      Za štyri roky tretí krát v Amsterdame - tak to vyzerá, keď vás mesto očarí :)


      Tentorkrát som cestovala v máji, so sestrou. Sestra je učiteľka, preto sme to museli zvládnuť s 1 dňom dovolenky. Leteli sme z Košíc ráno o 5:40 cez Varšavu. O 11:00 sme už boli v Amsterdame. Aj to sme výnimočne meškali (vraj ranné lietadlá nemeškajú), prílet mal byť o 9:40. Ale navadilo to, všetko sme stíhali, o 12:30 sme už brázdili rozprávkové amsterdamské uličky ...
Kostol Pána v podkroví - návštevná sála, kde Hartman vítal hostí
      Prvý sme navštívili Kostol Pána v podkroví (Ons' Lieve Heer op Solder), asi 3 min vzdialený od Oude Kerku. Je to jeden z tajných katolíckych kostolov v Amsterdame. V dome pri kanáli zo 17. storočia, je na časti 3-5 poschodia vybratá podlaha a vytvorený krásny ružový kostolík. Jan Hartman, úspešný obchodník s látkami a vyberač dane za víno, si v r. 1661 kúpil veľký dom. Ako oddaný katolík, v čase zákazu katolíckych kostolov, vytvoril v svojom dome kostol, kde sa od v r. 1662 - 1887 pravidelne slúžili omše. Kostol mal svojho vlastného farára a aj ten dostal od Hartmana ubytovanie, na tú dobu luxusné. Do kostola sa chodilo po schodoch okolo bežných izieb. V dolnej časti domu Hartman s rodinou (mal 5 detí) býval.
Kostol Pána v podkroví
Kostol Pána v podkroví
Kostol Pána v podkroví
Kostol Pána v podkroví - izba pre farára v zadnej časti domu
Kostol Pána v podkroví - huchyňa zo 17. storočia
     Maketa Kostola je príkladom toho, aké sú amsterdamské domy neprehľadné, nepravidelné bludiská. Treba prejsť niekoľko takých domov, aby človek pochopil, ako sa mohla Anna Franková skrývať v dome, ako mohli v domoch skrývať celé kostoly. Ono to v prípade kostolov doslovné skrývanie nebolo. Po osamostatnení Holandska koncom 16. storočia (protišpanielsky odboj sa spojil s protikatolíckym hnutím 1566-1609 a vyústil do buržoáznej revolúcie 1648) bol proste odpor k náboženstvu predošlých vládcov, ku katolicizmu. V inak veľmi nábožensky tolerantnej krajine bol katoliciozmus zakázaný. Katolícke kostoly boli tajné, ale vtedajšia moc o nich väčšinou vedela a ticho ich tolerovala.
Kostol Pána v podkroví - maketa domu
Kanál pri Oude Kerku
Amsterdam - kanál, vľavo Oude Kerk, vzadu Kostol sv. Mikuláša - a ja
Budhistický chrám - He Hua Temple
       Prešli sme štvrťou Červených lucerien s predajnými dievčatami vo výkladoch (potvrdil sa mi fakt, že doobeda vo výkladoch viac vidno, lebo večer už dievčatá pracujú) a v Čínskej štvrti sme nakukli do budhistického chrámu He Hua Tempel. Oproti chrámu sme si dali pizzový rožok - išli sme v šľapajách mojej prechádzky s Dankou pred 3 rokmi :) Oddýchnuté a posilnené sme cez Rembrantovo námestie zamierili k vychýreným Siedmym mostom (zhora ale to prekrytie nevidno, len z lode :( ) a úspešne sme našli Van Loon múzeum, kam som chcela ísť už minulý rok, ale nestihla som ...
Rembrantova Nočná hliadka na Rembrantovom námestí (Rembrantplein) - zjavne je Rembrant vynovený :)
Sedem mostov - nevidno ich, ale sú tam :) Roh Herengracht a Reguliersgracht
Van Loon Múzeum na Keizersgracht
       Múzeum Van Loon je v bohatom dome na Keizersgracht 672. Dom postavil architekt Adriaen Dortsman r. 1672. Jeho prvým obyvateľom bol maliar Ferdinand Bol, Rembrantov žiak.
Reprezentatívna izba vpravo po vstupe
Jedáleň vľavo od vstupu
Červená pánska izba pri schodisku
Schodisko
      Meno Van Loon nesie múzeum po svojich posledných obyvateľoch, bohatej rodine Van Loon. V roku 1602 bol Willem van Loon zakladajúcim členom holandskej Východoindickej spoločnosti V.O.C. a jeho vnuk bol prvým Van Loonom, ktorý sa stal primátorom Amsterdamu. V 19. storočí dostali aj šľachtický titul. Dom - súčasné múzeum - kúpil r. 1884 Hendrik van Loon svojmu synovi Willemovi Hendrikovi a jeho manželke Thore ako svadobný dar. Willem a Thora tu bývali so svojimi dvoma deťmi a zamestnancami. Willem Hendrik viedol banku Van Loon & Co. Thora bola reprezentatívnou dvornou dámou kráľovny Wilhelminy v Amsterdame. Interiér domu zostal z veľkej časti nedotknutý počas posledných storočí a evokuje nádheru zlatého veku.
Japonská izba s východom do záhrady
Kuchyňa ako z Downtown Abbey - v prízemí
Schodisko na poschodie
Hosťovská izba na poschodí - izba Drakenstein
      Izba Drakenstein pôsobila tajomne, akoby zahmlene, mala zvláštne čaro. Doskové obrazy na stenách vyobrazujú zámok Drakenstein a jeho okolie a vytvárajú scénu dookola celej izby. Získal ich Mauritz van Loon r. 1960. Dnes je zámok Drakenstein súkromnou rezidenciou kráľovnej Beatrix, do ktorej sa uchýlila po svojej abdikácii r. 2013.
Hosťovská izba na poschodí - izba Drakenstein
Druhá hosťovská izba na poschodí - izba s ovcami (vraj boli vo výzdobe, teraz som tam ovce nenašla)
Deti - chodba na poschodí
Maľované sochy - chodba na poschodí
Detská izba na poschodí - izba s vtákmi
Detská izba na poschodí - izba s vtákmi
Spálňa na poschodí - vpravo od postele tajné dvere pre služobníctvo
Spálňa na poschodí - honosný krb
Spálňa na poschodí - fejkové dvere symetricky umiestnené oproti krbu
Maketka domu na stračej nôžke
Van Loon - záhrada domu
Van Loon - záhrada domu
      Pri výstupe z lietadla som neverila, že celý dnešný program stihneme. Ono to nevadilo, lístky sme mali do Pána v podkroví, Van Loon a Rembrantovho domu a všetky boli časovo neobmedzené, t.j. mohli by sme tam ísť aj v nedeľu. Po východe z Van Loon to ale začalo vyzerať nádejne. Bolo pol piatej a pred Rembrantovým domom sme ešte stihli posedieť pri kávičke v útulnom Café Langereis pri Modrom moste, na ktorý mám také veselé spomienky s Dankou ... Prostredie stále útulné nesklamalo, ale pre kávu si chodte k baru, priamo neobsluhujú.
Café Langereis
Národná Opera
Modrý most a rieka Amstel
Rembrantov dom - sestrička klopala :)
      Rembrantov dom je od Modrého mosta a Národnej opery za rohom, za trhom na Waterlooplain. Na trhy sme nemali čas, ale páčili sa nám, v nedeľu sme si naplánovali návrat ...
Rembrantov dom - kuchyňa
Rembrantov dom - kuchyňa a posteľ pre kuchárku
       V tomto dome Rembrant naozaj v rokoch 1639-1658 žil a pracoval. Ako jeden z mála maliarov bol za svojho života bohatý, dokonca sa aj výhodne r. 1633 oženil. Z lásky a s venom 40 tisíc zlatých! Milovaná manželka a jeho múza, Saskia, mu ale v r. 1642, v roku keď dokončil Nočnú hliadku, zomrela na tuberkulózu. Bol to zlomový rok pre Rembranta. Naďalej viedol nákladný život, všetko čo zarobil míňal na rozsiahle zbierky antických sôch, mincí, koralov a iných artefaktov, až nakoniec v r. 1657 prišiel v dražbe o dom i peniaze. Kým Saskia má súkromný hrob v Oudekerku, Rembrant bol v r. 1669 pochovaný v hromadnom hrobe pre chudobných vo Westerkerku.
Hosťovská s posteľou pri vstupe, pre nočné návštevy
Rembrantova spálňa
Rembrantova posteľ
Rembrantova spálňa
Rembrantova spálňa
Ateliér - miešanie dobových farieb
Ateliér pre študentov - pri každom okne jeden študent :)
Pred Rembrantovým domom
Ja som zamykala - okenice pozatvárané, môžeme ísť :D
Stephen West už mal zatvorené, našťastie :)
       Celý piatkový program sme napriek meškaniu lietadla stihli. Večer sme mali pocit, že sme v Amsterdame už tri dni ... a v pohode sme si vychutnali obrovskú vaflu s jahodami a šľahačkou ... Žmurkali z každého druhého výkladu, nedalo sa odolať :)
Moja 12€ vafla s jahodami a šľahačkou
Žmurkajúce výklady
Hlavné námestie Dam a Kráľovský palác - Radnica
Kráľovský palác - Radnica a Amsterdamské dievča ...
Naše ubytko - okná na prvom poschodí :)
       Večer sa dosť ochladilo, a ani sme už nič neriešili, veď sme vstávali o 4:00, bolo načase zaliezť do našej izbietky na stračej nôžke a poriadne si oddýchnuť, aby sme zajtra v Keukenhofe vládali :)
Naše ubytko - vstup - len pre chudých !!! :D
Naše ubytko - pravé amsterdamské schody - pohľad z dverí našej izby :D
 Seriál:
                                        Marta

2 komentáre:

 1. Ano, Amsterodam a celé Holandsko umí člověka očarovat. Naprosto chápu. A děkuji za perfektní reportáž!
  Marti, měj hezké dny, Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Očaruje zas a znova :) Pozdravujem Helenka a želám krásny večer ♥

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...