streda 5. septembra 2018

Kolín 2018 II. - kostoly a čokoláda

       Na stránke Kolínskeho dómu sme zistili, že celý bude prístupný až o 10:00, tak sme si pekne pospinkali a ráno sme prechádzkovým krokom dorazili k Dómu s polhodinovou rezervou. Vstup do Dómu je zadarmo (ako aj vo všetkých ostatných románskych kostoloch, ktoré sme navštívili), bez ohľadu na to, čo z neho je práve prístupné. Platí sa potom špeciálne veža (4€) a pokladnica a iné špecialitky.
       Dejiny Koliínskej katedrály siahajú do 4. storočia. V r. 1164 priniesol biskup Rainald von Dassel (1120 - 1167) z Milána pozostatky troch kráľov (troch mudrcov z východu, ktorí sa šli pokloniť novonarodenému spasiteľovi). Kolín sa vďaka tejto relikvii stal významným, pútnickým miestom a relikvie dostali v r. 1225 veľkolepý zlatý relikviár a v r. 1248 sa im začala stavať nová, v románskej dobe moderná, gotická katedrála. Kvôli náročnosti bola stavba v 16. storočí pozastavená (v použiteľnom stave a uloženými relikviami) a katedrála sa dostavala v 19. storočí.
Kolínsky Dóm
Kolínsky Dóm - model vrcholu veže v originálnej veľkosti, výška 9,5m, šírka 4,6m, symbol dokončenia Katedrály v r. 1880
Kolínsky Dóm - hlavný vstup
Kolínsky Dóm - hlavná loď, pohľad k oltáru
Jedno z okien severnej chrámovej lode, r. 1507-1509
Veľkolepé, nebotyčné gotické oblúky
Oltár Matka Božia šperková pred mariánskou kaplnkou, vľavo vchod do klenotnice. Nad vstupom visia 3 pozlátené prúty - toľko rokov je súčasný arcibiskup v úrade
Pri prechode katedrálou sme dokonca našli v stojane aj český letáčik so základnými informáciami, nejak za 1€. Odporúčam ale vziať si aj anglickú obrázkovú verziu, ktorá je obsiahlejšia.  
Krypta s hrobkami biskupov
Kolínsky Dóm - hlavná loď, pohľad k vstupu
Chórové lavice (r. 1308-13011), starobylé mozaiky a tapisérie (r. 1340)
Milánska Madona, r. 1290, dovezená do Kolína spolu s ostatkami troch kráľov
      Prezreli sme si prístupné časti katedrály a pred otvorením zadnej časti okolo oltára Troch kráľov sme si aj posedeli a oddýchli ... Keď sa o 10:00 sprístupnila zadná časť kostola, každý chcel vidieť relikviár Troch kráľov. Na obrázkoch je úchvatný, naživo ale veľa z tej krásy nevidno. Je vysoko, ďaleko, spredu sa dostať nedá ... škoda :( Ale boli sme blízko :) 
Relikviár Troch kráľov, r. 1190-1225
Kaplnka Troch kráľov za oltárom - tu boli od r. 1322 relikvie troch kráľov, tereaz najstaršie chrámové okno z r. 1260
Pohľad spoza oltára ku vstupu
Opäť chór s lavicami, mozaikami a tapisériami ...
Kaplnka sv. kríža a Gero kríž (r. 970). Darovaný arcibiskupom Geronom (900-976), ktorý podľa legendy vložil hostiu do rany Krista na hlave a preto je kríž zázračný
Úchvatné gotické oblúky vypínajúce sa k Bohu ...
Úchvatné gotické oblúky vypínajúce sa k Bohu ...
Úchvatné gotické oblúky vypínajúce sa k Bohu ...
       Po prehliadke katedrály sme sa vybrali na vežu ... ja, Mirka a Ivana. Ak katedrála je dychberúca, výstup na vyhliadku veže vo výške 97,25m doslova, fyzicky, vyráža dych! Mne určite, moja nedoliečená laryngitída si užila! Fučala som ako lokomotíva, potila sa, taký strašný výstup na vežu som ešte nezažila ... Výstup po 533 schodoch je namáhavý a po ceste nie sú žiadne oddychové plošiny, až na poschodie so zvonkohrou vo výške 53m a potom pred poslednými kovovými schodmi vo výške 70m. Medzitým len ľudia idúci hore, dole a malé okenné výklenky tak max pre dvoch rovno stojacich ľudí. A pritom vrchol veže siaha až do 157,31m!!! Ako dobre, že schody neviedli až tam!!! 
Cesta na vežu ... výhľad z kovových schodov
Pohľad do výšky 157,31m ...
Pohľad do výšky 157,31m ..
Výhľad - krížová loď katedrály, most Hohenzollern a vľavo dole strecha vlakovej stanice, vpravo múzeum moderného umenia Ludwik a vedľa Rímsko - nemecké múzeum
Výhľad - Staré mesto, zľava kostol sv. Martina, Trhové námestie a Stará radnica s vežou, vzadu moderné budovy Kranhaus na brehu Rýna (Rheinauhafen)
Výhľad - v strede za kostolom Múzeum Kolumba
Výhľad - hotel v Mediaparku
       Kým si dievčatá pozisťovali informácie o výletoch loďou po Rýne v infocentre, ja som sa poflákala okolo fontány sv. Petra a potom sme sa rozdelili. Mirka išla Ivane poukazovať kostolíky a staré mesto, čo sme videli my včera. Ja s Helou sme sa vybrali do múzea Kolumba, ktoré ma zaujalo svojou kombináciou galérie moderného umenia postavenej na pozostatkoch starého kostola, s dochovaním jeho ruín ... Zaujímavé a charizmatické miesto! 
Pápežská terasa s Fontánou sv. Petra (r. 1870)
Ja s Helou sme sa vybrali do múzea Kolumba, ktoré ma zaujalo svojou kombináciou galérie moderného umenia postavenej na pozostatkoch starého kostola, s dochovaním jeho ruín ... Zaujímavé a charizmatické miesto!  
Múzeum Kolumba
      Hneď so vstupenkou za 5€ sme dostali aj brožúrku k prehliadke. Vykopávky kaplnky Komumba sú z niekoľkých období. Od najstarších z 1.-.3. storočia, až po najnovšie z gotickej kaplnky z 15.-16. storočia. Všetko je v brožúrke pekne nakreslené.
Múzeum Kolumba - vykopávky v prízemí s čarovným osvetlením
Múzeum Kolumba - vykopávky v prízemí s čarovným osvetlením
Kolumba - bývalá sakristia (to železo je moderná socha)
Na vyšších poschodiach sú archeologické kúsky vystavené klasicky (rímske busty), alebo v moderných umeleckých kompozíciách (keramika).  
Tvárové urny - 1-3. storočie
Kolumba - neštandartne vystavená keramika, najstaršia z 1. storočia
Kolumba - archeológia a moderné projekcie
      Po Kolumbe sme sa naobedovali (po vietnamckom a indickom jedle v piatok to boli talianske špagety :D ) a Hela sa vrátila k Mirke a išli sa povoziť loďkou po Rýne. Malo to nesporné výhody, nemuseli chodiť :) Ja som dala prednosť ďalším románskym kostolíkom. Prvým bol Kostol St. Maria im Kapitol, ktorý ma privítal doslova francúzskym pohľadom. Prišla som totiž odzadu. Našťastie, bol to krásny pohľad! Vpredu je pred kostolom dvor, nadstavený charitným domom. Dvor s arkádami je krásny, len kostol sa tam až stráca. 
St. Maria im Kapitol - som vo Francúzsku?
St. Maria im Kapitol
       Kostol bol postavený v r. 1030-1065 spolu s kláštorom pre mníšky benediktínky pod vedením abatyše Idy (zomrela v r. 1060), na zvyškoch starých rímskych chrámov z 1. a 8. storočia. V rokoch 1942-1948 bol značne poškodený a po rekonštrukcii otvorený v r. 1984.  
St. Maria im Kapitol - dvor s arkádami pri vstupe

St. Maria im Kapitol - dvor s arkádami pri vstupe
St. Maria im Kapitol - dvor s arkádami pri vstupe
Prvý pohľad bol ako mnohé ... s otázkou, na čo som tu prišla??? 
St. Maria im Kapitol - hlavná loď, pohľad na oltár
Potom som obišla prvý oltár s organom a zistila, že som len v polovici kostola. A to najkrajšie je za organom. Zrekonštruovaný Trojmušľový chór v románskom štýle s prvkami gotiky. V tajomnom šere ... Hneď som bola spokojná ... a rada, že nesedím na lodi :) 
Trojmušľový chór -stredná mušľa
Trojmušľový chór a vidlicový kríž (r. 1304)
Hrobka abatyše Idy
Najstaršie okno kostola
St. Maria im Kapitol - historická brána na nádvorie za kostolom
St. Maria im Kapitol
Patricijský dom - najstarší stredoveký dom v Kolíne (cca r. 1225)
       Ďalším mojím románskym kostolíkom bola St. Maria in Lyskirchen , maličký kostolík (najmenší z 12 románskych kostolov v Kolíne) postavený v r. 1200-1225, významný nádhernými stropnými maľbami z 13. storočia.
Kostol St. Maria in Lyskirchen
St. Maria in Lyskirchen - historický vstup
St. Maria in Lyskirchen - strohá hlavná lodička :)
Naozaj je na prvý pohľad viac než jednoduchý, a potom som vyvrátila hlavu k stropu ... a Sixtínska kaplnka mi prišla gýčová svojimi ostrými hranami, výraznými farbami a tlačenicou ... ! Tu som bola sama, len ja a Boh a raj nad hlavou ...  
St. Maria in Lyskirchen - nebesia nad hlavou ...
St. Maria in Lyskirchen - ľavá kaplnka
St. Maria in Lyskirchen - moderná a klasická vitráž
St. Maria in Lyskirchen - moja sviečka na mariánskom oltári
St. Maria in Lyskirchen - zozadu, od Múzea čokolády
       Kým som čakala na dievčatá, prešla som sa po brehu Rýna k moderným administratívnym budovám Kranhaus na brehu Rýna (Rheinauhafen). Ľudia na druhom brehu Rýna sa opaľovali, slnko pálilo, nepovedala by som, že je len máj. A budovy nesklamali. Fantastická ukážka moderného mestského štýlu ... pri pohľade z mosta na promenádu medzi budovami som si pripadala ako v Matrixe či v počítačovej hre ... 
Kranhaus budovy na brehu Rýna (Rheinauhafen) - z mosta, Matrix
Kranhaus budovy na brehu Rýna (Rheinauhafen) - z mosta
       Načasovanie sme mali dokonalé, vrátila som sa od Kranhaus a pred Múzeom čokolády sme sa zrazili s dievčatami. Ony oddýchnuté, ja zničená :D Ale Múzeum čokolády som si nemohla nechať ujsť! Porovnávala som ho s tým z Brúg. Každé je úplne iné! To v Brugách bolo romantické, vidiecke, zamerané na klasický zber kakaa, ručnú výrobu čokolády ...na históriu, až intímne ... toto v Kolíne, zamerané na výrobu Lindt čokolády, je audiovizuálne, interaktívne, moderné, technologické. Až mi vadilo, že MUSÍM všetko chytať, keď niečo chcem vidieť, ja socialistické dieťa, naučené neotravovať, nechytať, poslúchať :) Ale ku koncu múzea mi to už celkom išlo :D Najlepšie ale aj tak bolo tropikárium - skleník s tropickou klímou a rastlinami, tam som chodila na ozdravné pobyty - dýchať :D 
Múzeum čokolády - staršia časť
Múzeum čokolády - nový vstup
Čokoládová fontána - každý dostal oplátku namočenú v čokoláde
Pásová výroba čokolády
Ukážka hostorického obchodíka
       Napriek celkovému technickému dojmu informácie o histórii objavu kakaa, o postupe jeho šírenia do sveta, o súčasnych exportéroch kakaa, o spôsobe pitia, o výrobe čokolády určite nechýbali! Bolo to iné a bolo to krásne! Ale bolo tam menej čokolády ako v Brugách :D Pri vstupe sme dostali malého čoko smajlíka, potom oplátku namočenú v čokofontáne (v ktorej je vraj vždy roztopených 200kg najlepšej Lindt čokolády) a pri odchode asi 3 malé čokobonbóny. Za 11,5€ mohli tej čokolády pustiť viac :) 
Lindt zajačica :D
Vozík na rozvoz čokolády
Čo vám ponúknem?
Máme všetko :)
Múzeum čokolády - novšia čať s výrobnými pásmi
       Po brehu Rýna sme sa vrátili ku Katedrále a domov ... všade bolo leto, pohoda ... Na stanici sme si kúpili nejaké žemle, lebo v nedeľu sú v Nemecku zatvorené obchody (reštaurácie nie, ale bagetérie a potraviny, kto vie???). Tak sme mali na ďalší deň železnú rezervu a vyhli sme sa stresu. A že som zaspala pri prvom dotyku s posteľou, to je myslím jasné, bola som dokonale uchodená :) 
Letná pohoda na brehu Rýna
Letná pohoda na schodoch Katedrály
Kolínska katedrála v zapadajúcom slnku
                                        Marta

1 komentár:

  1. Marti, miluji tvé reportáže! Musí ti dát hodně práce, ale já se opravdu kochám a navíc si mě na Kolín opravdu hodně navnadila.
    Děkuji a přeji krásné dny, Helena

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...