piatok 28. septembra 2018

Kolín 2018 III. - návrat do minulosti

       Posledný deň v Kolíne sme sa vybrali až za hranice prvého tarifného pásma MHD :D Našim cieľom ráno bol Brühl. Jediným mínusom nedele bolo, že po dvoch slnečných teplých dňoch nám celý deň pršalo ...


       Električkou 12 a následne medzimestským vlakom 18 (chodí tam kde električky) sme sa dostali do Brühl ešte pred 10:00, kedy nám otvárali hrad Augustutburg, ktorý patrí k prvým a zároveň majstrovským výtvorom rokoka v Nemecku.
Augustutburg
      Hrad stavali v r. 1725-1768 pre bohatého a vplyvného arcibuskupa Clemensa Augusta Wittelsbacha (1700 – 1761), brata cisára Karla VII. Albrechta , a slúžil hlavne pre pestovanie jeho veľkej vášne - poľovníctva.
Augustutburg
      Najpôsobivejšie v interiéri je impozantné Veľké Schodište od Johanna Balthasara Neumanna. Od roku 1949 bol zámok Augustusburg používaný ako reprezentatívny palác prezidenta NSR. Prezident stával na medziposchodí Veľkého schodišťa a odtiaľ vítal návštevy ... Skúsila som si to, skvelý pocit :)   
Augustutburg - Veľké schodište zdola
Augustutburg - Veľké schodište zhora
       V interiéri hradu sa nesmie fotiť, tak som si kúpila aspoň pohľadnice Veľkého schodišťa ... Ale všetky priestory boli impozantné a vkusné - prijímacie haly, salóniky, knižnica, spálne, letná jedáleň v holandskom štýle ... a aj audiosprievodca v poľštine potešil - aj bol zrozumiteľný a aj časovo bol tak akurát!  
Augustutburg - baroková záhrada
      Prešli sme si aj barokovú záhradu. Asi 2,5km cez záhradu je vzdialený Falkenlust, poľovnícky zámoček patriaci k hradu. Peši a v daždi by to bolo ďaleko, tak sme tam už nešli. Po prechádzke s dáždnikmi sme sa zahriali v kaviarni v Brühl na kávičke a koláčiku. Späť sme šli normálnym vlakom. Na rozdiel od toho prímestského - električkového, to stihne za polovičný čas. Lístky platia rovnaké.
Augustutburg
Augustutburg
Augustutburg
      V Kolíne na hlavnej stanici sme sa rozdelili. Dievčatá si išli pozrieť Románsko-germánske múzeum (zistili, že je vrámci dňa múzeí zadarmo) a ja El-De House - múzeum 3. ríše v dome, kde v r. 1935-1945 sídlilo Gestapo. Názov je odvodený od developera Leopolda Dahmena, ktorý budovu prenajal Gestapu. Na dvoch poschodiach je zdokumentovaný vývoj tretej ríše - od jej počiatkov v 20-tych rokoch 20. storočia a Hitler Yugen až po prenasledovanie a vyhladzovanie židov, zoznamy väzňov i vybavenie domácností v počas II. svetovej vojny. 
El-De House - múzeum 3. ríše
      Potešilo ma, že aj El-De House bol zadarmo :) A šokovalo, že na prízemí venovanom dočasným výstavám je ... výstava o Anne Frankovej !!! Na jednu jar stretnúť Annu v Košiciach, Kolíne i v Amsterdame, to len tak nenaplánuješ :) Najviac ma ale zaujímali pivnice domu s väzeniami-kobkami, kde gestapo zadržiavalo svojich väzňov.
El-De House - väznica v suteréne - kobky
      Na dvorčeku bolo v r. 1944/45 zavraždených viac ako 400 väzňov. Na stenách sa zachovalo okolo 1800 nápisov od väzňov. Teraz sú zvýraznené na svetelných tabuliach, je to múzeum o ľudských príbehoch ...  
El-De House - väznica v suteréne - listy a nápisy na stenách
El-De House - väznica v suteréne - bunker pre gestapákov v čase náletov
El-De House - väznica v suteréne - dvere na dvor, kde v 1944/45 bolo zastrelených viac ako 400 väzňov
      Samotná expozícia na 1. a 2. poschodí je pridlhá ... a ľudia s audiosprievodcami tam stáli doslova hodiny, to nebolo nič pre mňa. Ale uvedomila som si, aké to bolo bludisko ... aj teraz sa tam dalo zablúdiť. Psychologický efekt na väzňov??? Steny boli zakonzervované v pôvodnom stave, okná zamaľované ... ďalšie miesto, kde steny rozprávajú o utrpení, ktorého boli svedkami ... obrázkovú dokumentáciu na stenách ani netreba ... 
El-De House - expozícia o 3. ríši
El-De House - expozícia o 3. ríši
El-De House - expozícia o 3. ríši
El-De House - zakonzervované steny
El-De House
       Po El-De House som sa pripojila k dievčatám, ktoré obedovali pri Kolínskej katedrále a následne sme ja s Helou išli do Rímskej pohrebnej komory vo Weidene z 2.-4. storočia. Je to časť Kolína, stačil by nám aj štandartný lístok Preisstufe 1b (CityTicket) - 2,9€ za 1 osobu a 1 jazdu, ale my sme využili ten skupinový z rána. Do komory sme si museli dopredu e-mailom rezervovať vstup. Štandardne komoru vedci a nadšenci z Univerzity v Kolíne nad Rýnom otvárajú raz mesačne - každú 3. sobotu v mesiaci. Teraz vďaka dňu múzeí bola otvorená až 2x za mesiac a my sme to vystihli a dostali sa tam! Mirka s dcérou využili voľné vstupné a po mojom odporúčaní zamierili do El-De Housu :) 
Rímska pohrebná komora - vstup
Rímska pohrebná komora - vstup
       Keď som komoru objavila na internete, fascinovalo ma, že my tu vzdycháme nad starými románskymi kostolmi z 12.-13. storočia, máločo ostane zachovalé postavené pred 10. storočím ... a tu, pomaly za rohom je niečo dvakrát také staré, čo postavili možno v rokoch 100-300 n.l. a ani o tom netušíme ... (Mirka ma zrušila, že ona bola v egyptských pyramídach, ktoré sú aj z r. 3000 p.n.l. :D) Hrobku objavili v r. 1843 pri výkopových prácach. 
Rímska pohrebná komora - dostavaná nadzemná časť v dobovom štýle
Rímska pohrebná komora - dostavaná nadzemná časť v dobovom štýle
Rímska pohrebná komora - svetlík do komory
Rímska pohrebná komora - schody do komory
Rímska pohrebná komora - schody do komory so sarkofágom
       V staroveku bola pohrebná komora vo Weidene umiestnená na rušnej obchodnej ulici Via Belgica, ktorá bola jednou z hlavných tepien spájajúcich Kolín nad Rýnom (Porýnie) s vnútrozemím Galie a pobrežím Lamanšského prielivu. Mnohí pocestní prechádzajúci okolo boli ohromení nádhernou hrobkou pri ceste, ktorá prezentovala bohatstvo majiteľa a jeho úctu k mŕtvym príbuzným.
       Komora ukazuje, ako dobre sa žilo na vidieku, dokonca aj na periférii rímskej ríše, v provincii Low Germania. Zámok, ktorý zahŕňal pohrebnú komoru Weiden, zjavne prinášal vysoké zisky. Majiteľ a jeho rodina si mohli dovoliť akýkoľvek luxus bez ohľadu na náklady a ukázať to.
       Predpokladá sa, že v komora odráža zariadenie luxusnej jedálne rímskeho domu. Na troch stranách sú v stenách mramorové lehátka s otočenými nohami, vankúšmi, chrbtom a bočnými opierkami. Na nich sú busty muža a dve ženy z carrarského mramoru z obdobia okolo roku 180 nl. Dve vápencové kreslá s imitáciou prútenej väzby boli módne v 3. storočí. Rôzne menšie stenové výklenky umožnili uložiť darčeky pre zosnulého. Mramorový sarkofág s alegóriami jarného a zimného života na poli je dovozný kus, ktorý bol vyrobený v Ríme okolo roku 300 nl. Dopravné náklady museli byť obrovské. Pôvodne bol tento tzv. Sezónny sarkofág pravdepodobne v hrobe nad hrobovou komorou.
       A všetko sú to originály a všetko môžete chytiť a dotykom sa preniesť do staroveku, do Rímskej ríše ... Bol to úžasný emocionálny zážitok!!!
Rímska pohrebná komora
   
Rímska pohrebná komora
Rímska pohrebná komora
Rímska pohrebná komora
Rímska pohrebná komora
Rímska pohrebná komora
Rímska pohrebná komora
Rímska pohrebná komora
       V súčasnosti prebieha projekt 3D skenovania pohrebnej komory, aby ju takto virtuálne sprístupnili v Rímsko-germánskom múzeu v Kolíne. Isto úžasný nápad, ale neviem si predstaviť, že by vo mne virtuálna prehliadka zanechala taký dojem, ako tá reálna ...  
Rímska pohrebná komora
       Cestou domov sme prestupovali na Rudolfplatz a pozreli si Hahnentorburg - jednu z 12 brán v osemkilometrových mestských hradbách Kolína (1180-1220).

Pridať popisHahnentorburg
       Večer sme sa už len pobalili, v pondelok ráno úspešne došli vlakom na letisko (ale kúpiť lístok v automate nám chvíľu trvalo :D) a potom šťastne doleteli domov posledným možným letom Wizzairu z Kolína nad Rýnom do Košíc. Náš spiatočný let v pondelok 14.5.2018, odlet z Kolína o 8:45 a prílet do Košíc o 10:45, bol posledným na tejto linke, od 15.5. 2018 Wizzair túto linku zrušil :(  
Letisko Kolín-Bonn


                                        Marta

2 komentáre:

 1. Msrti, početla jsem, vypila jsem u tvého vyprávění svou první kávu. Moc děkuji za všechny informace, mám ráda tvé reportáže, v tohle si nepochybně rozumíme, taky chceš vědět, kam jedeš a co je možné vidět.
  Měj hezkou neděli, Helena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Helenka plne súhlasím .. ja už netrpezlivo čakám na tvoj druhý diel Kréty, lebo ten prvý bol úžasný ... Pozdravujem Marta

   Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...