štvrtok 5. mája 2022

Dublin a Mohéry III. - Väznica Kilmainham Gaol, Christ Church Katedrála a poloostrov Howth

Seriál

     Posledný deň v Dubline sme opäť začali výdatnými tradičnými írskymi raňajkami. Tentokrát už v našom hoteli. Kvalitne nakŕmené sme vyrazili poznávať ďalšie zákutia a zaujímavosti Dublinu.

      Začnem stručnými dejinami Írska. V 3. storočí pred Kr. sa v Írsku usadili Kelti, ktorí v 5. storočí prijali kresťanstvo. Od r. 431 tu krstil nových kresťanov sv Patrik. Odvtedy sú Íri rímski katolíci. V 9. a 10. storočí tu zakladali svoje osady Vikingovia - založili napr. Dublin i Cork. Koncom 12. storočia začali ostrov dobývať Angličania. Postupne zakázali írsky odev, írsky jazyk, v 16. storočí Henrich VIII. zakázal Írom rímskokatolícke náboženstvo a povolil len anglikánsky protestantizmus. Úplne Angličania Írsko ovládli až za Cromwella v polovici 17. storočia. A začali boje o nezávislosť a pohromy.
Tradičné írske raňajky v Harcourt hoteli
      V rokoch 1845 – 1851 Veľký írsky hladomor, alebo tzv. zemiakový hladomor (kvôli vysokej vlhkosti zhnila celá úroda zemiakov), zahubil odhadom 1-1,5 milióna obyvateľov a 2 milióny utiekli pred hladom do Ameriky. V priebehu pár rokov klesla populácia Írska z 8 miliónov na 4,4 milióna obyvateľov ... a klesala až do 20. storočia. Celkovo od 17. storočia emigrovalo z Írska 9-10 miliónov Írov. V súčasnosti má Írsko opäť asi 8 mil. obyvateľov a celkovo sa vo svete hlási k írskemu pôvodu viac ako 80 mil. ľudí!!! Títo ľudia sa nazývajú írska diaspóra a dokonca existuje írske ministerstvo pre diaspóru!
V autobuse ku Kilmainham Gaol- šoférujeme na poschodí - niektoré konáre sme tlačili očami preč ...
      Od 24.-30.4.1916 prebehlo Veľkonočné povstanie, vedené učiteľom a advokátom Patrickem Pearsom (írske republikánske bratstvo) a Jamesom Connollym (írska občianska armáda). Povstalci vyhlásili republiku, nezávislosť na Británii a Patricka Pearsa vyhlásili prezidentom. Po 6 dňoch bolo povstanie Britmi potlačené a revolucionári popravení.Ďalšia vojna za nezávislosť prebehla v r. 1919 -21 a Írska nezávislosť bola obnovená 6.12.1921.
Väznica Kilmainham Gaol - vstup
      Malá poznámka k fotkám ... mohla by som tvrdiť, že som použila filter historickej fotografie, aby boli fotky emotívnejšie a autentickejšie ... ale prdlajz. Ak som si na Mohéroch myslela, že svoju hlúposť s nezaostrenými fotkami len tak ľahko neprekonám, prekonala som ju hneď na druhý deň. Od rána som fotila s filtrom a neprišla na to :( Síce som si všimla, že mám dosť presvietené fotky, ale na tom malom dspleji zas farby až tak zhovadené neboli ... až v Katedrále som na to prišla a opravila nastavenie foťáka! No som blbá, nič nenarobím ... mám na čo spomínať ... ostatne aj nad faktom, keď sa mi v Alhambre vybil foťák a fotila som len na mobil ... a potom som skôr zmazala fotky z foťáka ako sa dokopírovali na počítač, sa dnes len pousmejem. Tak mám ďalšiu príhodu s foťákom k táborovému ohňu :)
Kilmainham Gaol
Kilmainham Gaol - východné krídlo z r. 1861
      Väznica Kilmainham bola postavená v r. 1796 a odvtedy kopíruje dejiny Írska, preto som ich tu nadškrtla. Najskôr bola bežnou väznicou, pobývali tu zlodeji i vrahovia, prostitútky, žobráci i opilci. V prvej polovici 19. storočí asi 4000 väzňov, vrahov aj bežných zlodejíčkov, bolo deportovaných do Austrálie. Počas hladomoru bolo väzenie preplnené kvôli zatýkaniu za časté krádeže jedla. V celách pre jedného bolo aj 5 ľudí.
Kilmainham Gaol - východné krídlo z r. 1861
      Veľkolepé východné oválne krídlo bolo dostavané r. 1861. Od 19. storočia bolo väzenie určené prevažne pre politických väzňov. Medzi 3. a 12. májom 1916 tu bolo popravených štrnásť vodcov Veľkonočného povstania zastrelením na Stone-Brokers Yard (dvor lámačov kameňov). Prvý popravený bol Patrick Pearse, veliteľ dobrovoľníkov. Ďalší z vodcov, Joseph Plunkett, dostal povolenie vziať si jeho snúbenicu Grace Gifford v kaplnke väznice iba 7 hodín pred jeho popravou. Posledná bola poprava Jamesa Connollyho.
Kilmainham Gaol - východné krídlo, cela Josepha Plunketta, vodcu Veľkonočného povstania 1916
Kilmainham Gaol - východné krídlo, cela Josepha Plunketta, vodcu Veľkonočného povstania 1916 - vraj to maľoval sám
Kilmainham Gaol - východné krídlo z r. 1861
Kilmainham Gaol - kaplnka, kde si Joseph Plunkett vzal Grace Gifford 3.5.1916, v predvečer svojej popravy
      Posledným väzňom v Kilmainham goal bol Éamon de Valera (1882-1975), ktorý bol prepustený 16.7.1924. Predtým bol i premiérom i prezidentom a uväznený bol následkom udalostí občianskej vojny 1922-1923. Neskôr bol opäť často premiérom a r. 1959-1973 bol prezidentom Írska. Dodnes je najdlhšie slúžiacim premiérom Írska.
Kilmainham Gaol - staré krídlo
Kilmainham Gaol - staré krídlo - cela posledného väzňa, Éamona de Valeru, prepustený r. 1924
Kilmainham Gaol - dvor
Kilmainham Gaol - Stone-Brokers Yard (dvor lámačov kameňov) - miesto popravy 14 vodcov Veľkonočného povstania 3.-12.5.1916
Kilmainham Gaol - Stone-Brokers Yard (dvor lámačov kameňov) - miesto popravy 14 vodcov Veľkonočného povstania 3.-12.5.1916
Kilmainham Gaol - pôvodný vstup do starej väznice
      V autobuse naspäť do mesta ku Christ Church Katedrále sme si znova oddýchli a zrelaxované sme si ju hneď po príchode pozreli.
Krytý most (1875) spája kostol so Starou synodálnou sálou
Katedrála najsvätejšej trojice (Christ Church Cathedral, 1200), na zemi pred kostolom je labyrint
Krytý most (1875) spája kostol so Starou synodálnou sálou, dnes Dublinia - vikingská výstava
      Christ Church Katedrála (Katedrála najsvätejšej trojice) je staršou z dvoch dublinských katedrál. Mladšiu, Katedrálu sv. Patrika, sme prešli vo štvrtok. Katedrálu využíva protestantská írska cirkev, je sídlom jej arcibiskupa. Keďže má táto cirkev 2 katedrály v Dubline, pri slávení sviatkov sa striedajú a doslova je dohodnuté, ktorý sviatok sa slávi v ktorej katedrále. Formálne je Christ Church Katedrála sídlom i katolíckeho arcibiskupa Dublinu, ten ale od od anglickej reformácie v 16. storočí Henrichom VIII. využíva kostol sv. Marie na Marlborough Street. Prvá katedrála tu bola postavená r. 1028-1038. Súčasná gotická podoba je z r. 1200 s mnohými novogotickými úpravami z 19. storočia.
Christ Church Katedrála - hlavný oltár
Christ Church Katedrála - chór
Christ Church Katedrála - dlažba
      V katedrále je hrobka Strongbowa - Richarda de Clarea, 2. grófa z Pembroke, ktorý prišiel do Írska na žiadosť kráľa Diarmaita Mac Murchady, čo znamenalo začiatok anglo-normanského ovládnutí Írska v 12. storočí.
Christ Church Katedrála - hrobka Strongbowa, ktorý začal anglikanizáciu Írska v 12. storočí, zomrel r. 1196
Christ Church Katedrála - zadná časť - v tejto chvíli som zrušila filter starej fotografie na fotoaparáte :)
Kaplnka svätého Vavrinca O'Tooleho (zomrel 1180) s relikviárom jeho srdca
Christ Church Katedrála - opica vo výzdobe :)
Christ Church Katedrála - krstná kaplnka (baptistérium)
Christ Church Katedrála
Christ Church Katedrála - hlavná loď
       Kostol má najväčšiu kryptu v Írsku i na celých Britských ostrovoch. Je v nej pokladica ale i zaujímavosť - mumifikovaná mačka a myš, ktoré našli r. 1860 pri rekonštrukcii organu a dostali meno Tom a Jerry :)
Christ Church Katedrála - krypta
Christ Church Katedrála - krypta, múmie mačky a myši (1860) - Tom a Jerry :)
Christ Church Katedrála - kaplnkový domček
Krytý most (1875) spája kostol so Starou synodálnou sálou
Krytý most (1875) spája kostol so Starou synodálnou sálou
Krytý most (1875) spája kostol so Starou synodálnou sálou
Krytý most (1875) spája kostol so Starou synodálnou sálou

Krytý most medzi Christ Church Katedrálou a Dubliniou
Katedrála najsvätejšej trojice (Christ Church Cathedral, 1200)

Christ Church Katedrála

Christ Church Katedrála
      Kostol, krytý most i celé okolie je veľmi príjemné. Po návšteve sme si v kľude posedeli na lavičke pred kostolom, dali si teplý čajík z termosky, užívali si atmosféru a rozhodovali sa, čo sa nám chce robiť poobede. Či obchody, či kostoly, či príroda ... Vyhrala príroda :) Opäť sme s radosťou prešli mesto a Temple Bar, lebo zastávka autobusu (išli sme busom H3, mali sme ho predplatený v 72h turistickom lístku, stačilo pípnuť kartu pri vstupe do autobusu) na poloostrov Howth je na Abbey street na opačnom konci mesta. Po ceste sme si urobili ďalšiu prestávku a dali si veľké latté v milej kaviarni - káva už chýbala:)
Howth
      Cesta busom H3 na Howth trvá 45 minút, ďalšie minúty, čo naše nôžky oddychovali a my sme si obzerali Dublin z poschodia autobusu.
Howth - cesta k majáku - kvitnúci ihličnan !!!
Howth - cesta k majáku
      Na Howthe sme si nevybrali žiadnu trasu - len sme vybehli pozrieť pobrežie a maják. Kochali sme sa výhľadmi, fotili, a cestou späť, hore kopcom, sme sa aj pekne zohriali :) Je to tam nádherné ... Útesy sú podstatne menšie ako na Mohéroch, ale nemenej malebné a romantické. Bolo tam dosť ľudí, niektorí sa prechádzali, niektorí piknikovali ...
Howth - cesta k majáku
Howth - cesta k majáku
Howth - cesta k majáku
Howth - tajná pláž (dalo sa zísť, ale bolo strmo, neriskovali sme)
Howth - tajná pláž
Howth - tajná pláž - mravčekovia na pláži
Howth - cesta k majáku, ale maják už ani nevidno
Howth - cesta k majáku, vyšlo nám slniečko
Howth - pri majáku, pohľad na opačnú stranu poloostrova
Howth - pri majáku, a aj maják trošku vidno :)
Howth - pri majáku, pohľad na opačnú stranu poloostrova
Howth - pri majáku, pohľad na opačnú stranu poloostrova
Howth - cesta späť, fotky rovnaké :)
Howth - cesta späť
Howth - cesta späť
Howth - cesta späť
      Po návrate do Dublinu sme odbehli pozrieť Prokatedrálu rímskokatolíckeho biskupa Dublinu, lebo kostol sv. Marie na Marlborough Street je za rohom od zastávky H3 na Abbey Street. No ale nedostali sme sa dnu, bolo zavreté. Dokonale zavreté - ani kľučky nemali :D A to na stránke píšu, že majú stále otvorené. Z vnútra bol počuť spev s organom, asi niečo skúšali. Tu sa budem musieť vrátiť :)
Kostol sv. Marie na Marlborough Street - prokatedrála rímsko-katolíckeho biskupa Dublinu
      Večer sme sa už len flákali po O'Connoll street a nakupovali magnetky a čokoládky v suvenír shopoch. Všade bolo plno ľudí, bolo výrazne cítiť, že je sobota a víkend. Nechceli sme sa už pretláčať davmi. V potravinách sme si kúpili grilované kuracie prsia, olivy a džús a v obchode s alkoholom (áno, majú na to extra obchody!!!) dve plechovky guinnessu a večeru sme si dali na izbe pri balení.
Suvenir Shop
V hoteli nás čakala vianočná výzdoba
      V nedeľu ráno sme vstávali skoro, lebo o 6:52 nám odchádzal Aircoach č.700 od Maltskej ambasády, kde sme v stredu večer prišli. Príchod na letisko sme mali o 7:25, odlet lietadla o 9:35, prílet do Košíc o 13:40. Všetko prebehlo ako po masle ... ostali nám krásne zážitky a spomienky a túžba vrátiť sa, lebo zelené Írsko je nádherné!
Odlet domov v nedeľu ráno

                                                                                 Marta

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára